4 vienkāršas, bet krāsainas idejas: kā dekorēt māju un pagalmu Lieldienās 0
Lai gan ļaudis ir iesprostoti stingros pašizolācijas apstākļos, pret dabas ritumiem neviena direktīva neko nevar padarīt. Šobrīd pilnā sparā sākas Lieldienas – svētki, kuros apvienojas pagāniskas un kristīgās reliģijas motīvi.
Ap Lieldienām daba mostas, bērzos un kļavās tek sulas, arī dažu koku pumpuri un svaigie egles zaru dzinumi ir ļoti veselīga uzkoda.
Tradicionāli Lieldienās tiek lasītas zaķu olas un dzīti putni. Zaķis savas auglības un izrakto alu dēļ tika uzskatīts par zemes mātes svēto dzīvnieku.
Šai laikā ap zāles ceriem un krūmiņos var atrast mazus zaķēnus, kas saritinājušies apaļi kā oliņas… Šajā laikā arī putni steidz perēt olas. Šīs dabas rosības tiek iekļautas Lieldienu rotājumos, kuros dominē zaķi, olas, putnu spalvas un koku zari.
1. Olu “piedēts” pagalms
Laiks līdz Lieldienām ir pietiekams, lai sakoptu pagalmu, novāktu veco zāli un nokaltušos zarus. Vēl pelēko pagalmu lieliski var atsvaidzināt.
Visvienkāršāk ir pagalma koku un krūmu zaros ar krāsainām lentēm iekārt visdažādāko krāsu un formu oliņas. Lai ari daudziem patiktu pieticīgs un ieturēts krāsu salikums, šoreiz var atlaist izvēlēties spilgtākas un dzīvespriecīgākas krāsas.
Dārza olu dekorus var sagatavot gan no parastajām olām, tās izpūšot un čaumalas nokrāsojot, gan no koka, māla vai porcelāna olām, vai pat izmantot sakrātās konfekšu “Kinder Surprise” plastmasas oliņas. Ja materiālu pietrūkst, tos var sameklēt hobiju veikalos. Daži koka zaros iekar mazus zvaniņus, kas smalki šķind un modina dabu.
Lai izveidotu superolas gan iekštelpām, gan ārtelpām, nepieciešami krāsaini, biezi diegi un PVA līme. Vispirms bļodā ielej PVA līmi. Iekštelpām domātajos dekoros var izmantot arī ūdenī izšķīdinātu kartupeļu cieti. Ārtelpām labāk ņemt āra apstākļiem paredzēto.
Diegu iemērc līmē un ļauj tam samirkt, ārpus bļodas atstāj sausu diega galu, ko vēlāk izmanto. Piepūš balonu vēlamajā lielumā, tad notin ar diegu tā, lai veidotos vismaz centimetru lielas acis. Sauso diega galu piespiež pie balona un ar to arī sasien galu mezglā procesa beigās. Vislabāk diegu olas iekarināt un atstāt nožūt uz nakti. No rīta var ar šķērēm pārgriez balonu un izņemt pa lielāko spraugu.
Tinot diegu, elastīgajam balonam var pat piešķirt olas formu. Kad līme sacietē, tā salipina kopā diegus un veido diezgan noturīgu formu. Var izmantot jau krāsotus diegus, diegus krāsot pašam, tonēt līmi vai nokrāsot bumbu pēc izgatavošanas. Bumbas var piekarināt koka zaros vai svētku brīdī novietot pagalmā. Ja tās grib pagalmā ilgāk eksponēt, jāizvēlas gan mitruma izturīgs diegs, gan mitruma izturīga līme.
Iekštelpām domātās bumbas var veidot ar pārsteigumu. Vispirms balonos ievietojot kādu nelielu kārumu, piemēram, mazās šokolādes oliņas.
Kad bumba ir izveidota un balons izņemts, kārumiņš paliek iekšā un tiek svinīgi izņemts svētku laikā. Diegu bumbu gatavošana ir vienkāršs un noderīgs vaļasprieks, kas, uzkrājoties pieredzei, ļauj izgatavot lampu abažūrus iekštelpām, gan efektīgas lampu virtenes dārzam, izmantojot stikla šķiedras auklu un divkomponentu epoksīda sveķus.
Pagalmā var izvietot zaķu dārza skulptūras. Tās var būt izcirstas no koka, veidotas no māla, klinkera, cementa vai jebkura cita materiāla. Redzēts pat uz apaļa laukakmens uzgleznots zaķis. Ir īstas dārza skulptūras, kuras var tur atrasties augu gadu. Ir dekorācijas, kuras var eksponēt īsu brīdi un pēc svētku beigām novietot glabāšanā šķūnītī.
2. Vainadziņš pie durvīm
Vainadziņš simbolizē gan zemi, gan sauli, gan mēnesi, gan putna ligzdu. Ne velti visos saulgriežu svētkos tas ir iecienīts dekors un Jāņos – pat galvasrota.
Lieldienu vainagos redzami gan zari, gan ziedi, gan olas. Vienkāršs un elegants ir pūpolu zaru vainags. Arī no bērza nokarenajiem zariem ar piebriedušajiem pumpuriem sanāk askētiski grezns veidojums.
Lieldienu vainagā lieliski iederas putnu spalvas. Daži vainagu sien ar aukliņu pēc senām tradīcijām. Daži izmanto līmes pistoli un floristu veikalā sapirktās izejvielas. Citi dodas uz mežu lasīt mētras. Katrā ziņā darbu var droši ieguldīt, jo vainaga pamatni var izmantot arī citu gadu.
Vainagam nav jābūt obligāti piekarinātam pie mājas ārdurvīm, tas var būt novietots horizontāli kā ligzda. Daži aplipina vainagu ar tukšu olu čaumalām, citi izmanto veikalos nopērkamu putuplasta pamatni un to dekorē. Galvenais jau ir Lieldienas gaidīt…
3. Šūpoles
Lieldienas ir rotaļu laiks, un viskaraliskākā rotaļa ir šūpošanās. Pat šaurā dzīvoklī mazajiem par prieku var izmantot durvju rāmī iekārtas šūpoles. Tā var būt viena virve, kuras sēdvietu veido paliktnis. Tās var būt tradicionālās šūpoles ar divām virvēm un sēdeklīti starp tām. Liela šūpošanās jau nesanāk, bet labāk tā nekā nekā.
Šūpoļu sliešana bija saimnieka goda lieta. Vislabāk, ja dārzā ir kārtīgs koks ar atšautu, resnu zaru. Pieliek garas trepes, pie koka zara piestiprina virves, un šūpošanās prieki var sākties. Vienkāršas iekaramas šūpoles nopērkamas veikalos. Vieglai mājas iešūpošanai noder pat šūpuļkrēsls. Jau gatavas šūpoles var nopirkt veikalos.
Modē nākuši dārza komplekti, kuros divi krēsli un galds ir savienoti ar šūpoles veida konstrukciju, kas nosegta ar jumtu. Visiem rāmi šūpojoties, galda plakne paliek paralēli zemei, un tas ļauj, olas ēdot, miestiņu rāmi piedzert klāt. “Valguma pasaulē” tāds ir.
4. Sveces no olām
No vistu olām var sagatavot lieliskas sveces. Tukšā olas čaumalā ievieto dakti un tad ielej parafīnu. Vēlāk čaulu noloba un sveci apglezno. Šādas sveces var novietot izkrāsotā olu šālītē, tomēr, ja tās tur dedzina, ugunsdzēsējiem varētu būt iebildumi, jo šālīšu materiāls ir kartons. Efektīgāk sveci ievietot olu trauciņā.