Iepazīsti sevi! 5 iemesli mūsu dusmām 0
Dusmas ir postošas emocijas. Tās ietekmē ne tikai tos, kas tās piedzīvo, bet arī apkārtējos. Portālā psychologies.ru klīniskā psiholoģe Barbara Grīnberga stāsta par galvenajiem dusmu iemesliem.
Šīs emocijas rodas, ja cilvēks jūtas neapmierināts, jo kāds viņu aizvainojis. Dusmas var būt īslaicīgas un var ilgt visu mūžu. Tā ir ļoti sāpīga sajūta, galvenokārt tāpēc, ka mēs vienmēr nevaram izskaidrot to iemeslu. Turklāt dusmas bieži vien noved pie svarīgu attiecību pārtraukšanas.
Daži cilvēki dusmojas biežāk, jo viņiem ir tāds temperaments un viņi neprot konflikta situācijā uzvesties citādi. Daudziem ir grūti apspriest savas jūtas ar tiem, uz kuriem dusmojas, un mēs vienkārši par to noklusējam. Dažreiz mēs pat aizmirstam, kas mūs sarūgtināja, bet vienmēr atceramies, kā mēs jutāmies.
Ir daudz iemeslu, kāpēc esat dusmīgi, bet vērts pievērst uzmanību izplatītākajiem.
Pārpratumi un nepamatotas aizdomas
Dažreiz mums šķiet, ka kāds mums vēl ļaunu, lai gan patiesībā tā nav. Ja šis pārpratums uzreiz nenoskaidrojas, var rasties sajūta, ka visi apkārtējie mums vēl ļaunu. Mēs apvainojamies uz cilvēkiem, kuri nav domājuši neko sliktu, un sākam dusmoties.
Nereālistiskas cerības
Mēs bieži vien pārāk daudz sagaidām no citiem cilvēkiem. Ja viņi neattaisno mūsu cerības, esam aizvainoti, neapmierināti, sarūgtināti un vīlušies.
Augstsirdīgi cilvēki pārāk labi domā par citiem un cieš, kad izrādās, ka viņi atšķiras no iedomātā tēla. Ja vienmēr esi gatavs palīdzēt, tevi var aizvainot, ka cilvēki neatbild ar to pašu.
Pamestības sajūta
Šim iemeslam ir daudzas variācijas: tu jūti, ka tevi izmanto, ignorē un nodod. Tu zvani draugam, un viņš atbild tikai tad, kad viņam kaut kas vajadzīgs no tevis. Tevi neuzaicina uz korporatīvo pasākumu.
Bet varbūt cilvēki, uz kuriem tu apvainojies, ir maldīgas pārliecības varā. Piemēram, kolēģi patiesi tic, ka tev nepatīk saviesīgi pasākumi un tu tāpat būtu noraidījis uzaicinājumu. Draugs var būt patiešām aizņemts.
Riebums vai robežas sasniegšana
Saskarsme ar dažiem cilvēkiem mums sagādā sāpes un agrāk vai vēlāk sasniedzam robežu – mēs to vairs nevēlamies un nespējam paciest.
Tā gadās laulāto un mīlas pāru attiecībās, kad kāds saka: “Viss, man pietiek.” Dažreiz cilvēki apgalvo, ka viņiem vairs nav spēka izturēt partnera uzvedību. Viņi jūt tukšumu un nogurumu.
Skaudība
Kad attiecības pasliktinās un neapmierinātība pieaug, uz skatuves parādās skaudība. Šķiet, ka mums vajadzētu priecāties par tuvinieku panākumiem, bet daudziem tas ir grūts uzdevums.
Lai cik skumji tas nebūtu, dažkārt ir vieglāk palīdzēt cilvēkam, kurš cieš, nekā dalīties priekā ar kādu, kurš sasniedzis mērķi. Tas saistīts ar mūsu iekšējām problēmām, un visbiežāk tas ir jautājums par zemu pašapziņu.
Padomājiet par to, kuri no šiem iemesliem ietekmē jūsu dzīvi? Informētība par cēloni būs pirmais solis, lai atbrīvotos no destruktīvajām emocijām – dusmām.