Foto – Stock.XCHING

Sešas pēdu bēdas 0

Prieks par jaunām kurpēm, reizēm arī pēc ērtajiem zābakiem apaujot vieglākus apavus, drīz vien izčākst gluži kā pēdējais sniegs, jo kājas spiež, berž, sāp un deg… Kā rīkoties, lai solis būtu raits un viegls?

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc rodas šādas sūdzības, ir pēdas šķērsvelves deformācija – tās dēļ kājas cieš no pastiprinātas slodzes. Pēc statistikas datiem, pilnībā veselas pēdas ir tikai diviem procentiem pieaugušo, tādēļ noberzumi, tulznas un citas ligas nav svešas gandrīz nevienam, atzīst podoloģe Tatjana Ivanova.

Problēmu aizkavēšanai pēdas jākopj, jāsargā un jāizvēlas piemēroti, pēdas veidojumam un lielumam atbilstoši apavi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vai gan kāds to nezina? Tomēr sešas biežākās problēmas, kas liek ciest pēdām, aizvien aktuālas.

 

Pietūkums

Tas parasti veidojas dienas otrajā pusē pēc lielas slodzes, it īpaši siltā laikā. Tūska kājās liecina par venozās asinsrites traucējumiem, tādēļ vērts konsultēties ar flebologu, vai nav nepieciešams ārstēt vēnas.

Kā palīdzēt?

Ik dienu 15 minūtes kājas pavingrināt vai pacelt 45 grādu leņķī uz kādas augstākas virsmas.

Venozās atteces un pašsajūtas uzlabošanai no rītiem apakšstilbus var ieziest ar zirgkastaņas ekstraktu un mentolu saturošu gelu.

Tūsku mazina kontrastduša, virzot strūklu no pirkstgaliem uz augšu ceļgala virzienā, kā arī pēdu palutināšana masāžas vanniņā, kurā ūdens nav karstāks par 37 grādiem.

 

Tulznas

Ja ir šķērsvelves izmaiņas un tiek valkāti pārāk cieši un šauri apavi, atsevišķās pēdas vietās veidojas sabiezējumi, kas mēdz pārvērsties sāpīgās tulznās. Jo lielāks spiediens, jo āda kļūst biezāka. Tulznas veidošanās liecina par raga slāņa traumatisku sadalīšanos. Vietā, kur, tam nošķiroties no ādas virskārtas, sakrājas šķidrums, veidojas pūslītis.

Tulznu rašanos kurpju siksniņu vietās veicina kāju pietūkums. Jo tās šaurākas, jo dziļāk var tikt ievainota āda. Tulznās viegli iedzīvoties, velkot kurpes uz mitrām pēdām pēc peldēšanās vai lietainā laikā.

To rašanās iemesls var būt arī kājas slīdēšana lielākā kurpē, jo, cenšoties to pieturēt ar pirkstiem, mainās pēdas anatomiskais stāvoklis.

Reklāma
Reklāma

 

Kā palīdzēt?

Atteikties no šaurām, neērtām kurpēm, lietot aizsargājošus plāksterus.

Pūslīti pārdurt ar tīru adatiņu, lai šķidrums iztecētu un nerastos iekaisums. Lai netraumētu ādu un tajā neiekļūtu infekcija, plēvīti nenoraut! Pēc pāris dienām tā atdalīsies pati.

Valkājot slēgtus apavus, pirkstus no berzes pasargā ar silikona uzliktņiem. Ar īpašām uzmavām iespējams glābt no tulznu veidošanās arī pēdas apakšējo daļu.

Lietot mīkstinošu un dziedējošu gelu vai krēmu, kas ievainotajā vietā veido aizsargājošu plēvīti.

 

Varžacis

Varžacis jeb norobežoti sabiezējumi ādas raga kārtā mēdz veidoties uz kāju pirkstiem vai pēdām, ja tās ilgstoši tiek pakļautas spiedienam, valkājot nepiemērotus šaurus un cietus apavus, kā arī ja ir nepareiza pēdas anatomija. Sacietējums mēdz saspiest iekšējos mīkstos audus un nervus, izraisot adatas dūrienam līdzīgu smeldzošu sajūtu. Vissāpīgākie ir veidojumi ar dziļu sakni.

Visbiežāk varžacis rodas pēdas apakšdaļā, uz pirkstu virspusēm, mazā pirkstiņa ārējās daļas, starp deformētiem pirkstiem, kur tie ciešāk saspiežas kopā.

Varžacs ārstēšana prasa ilgāku laiku nekā tulznas sadziedēšana un bieži vien to labāk uzticēt speciālistam.

Sāpīgo sabiezējumu nevajag mēģināt izgriezt ar šķērītēm, jo tā var ievainot arī veselo ādas virskārtu un tad raga šūnas sāks veidoties pastiprināti.

 

Kā palīdzēt?

Šķērsvelves plakanās pēdas gadījumā, lai izvairītos no varžacīm, ieteicams konsultēties ar ortopēdu un apavos ievietot atbilstošu ortopēdisku zolīti.

Nesen radušos varžaci var ārstēt ar speciālu raga slāni mīkstinošu plāksteri, ko pielīmē uz 48 stundām. Stingri jāraugās, lai ķīmiskā viela, ko tas satur, nenokļūtu uz apkārtējās veselās ādas. Dziļu varžaci plāksteris ne vienmēr palīdzēs iznīcināt, taču vismaz mazinās sāpes un mīkstinās raga slāni, tādēļ pēc tam veidojumu var mēģināt novīlēt ar vīlīti. To nedrīkst lietot uz varžacīm, kas atrodas pirkstu locītavās un starp pirkstiem, jo var ātri radīt apdegumu.

Divreiz dienā pēdās iemasē krēmu ar urīnvielu (urea), kas mīkstina sacietējušo ādu un ļauj vieglāk atdalīt lieko raga slāni.

 

Ieaudzis nags

Biežākais iemesls, kādēļ nags ieaug, izraisot iekaisumu un stipras sāpes, ir šķērsvelves plakanā pēda, tāpat šauru un neērtu apavu valkāšana.

Nagi ieaug arī tad, ja tiem nav piešķirta pareiza forma vai tie nogriezti pārāk īsi.

Ja palicis kāds ass stūrītis, tas, it īpaši apavam spiežot, var izdurties cauri mīkstajiem audiem, izraisot sastrutojumu.

Visvairāk šī problēma traucē, valkājot slēgtus apavus. Kad staigājam vaļējās kurpēs, ir piemērotākais laiks konsultēties ar podologu un sākt ārstēt ieaugušu nagu.

 

Kā palīdzēt?

Ja izveidojies iekaisums un nav iespējams drīzumā apmeklēt speciālistu, izvadīt strutas un aizkavēt infekcijas izplatību palīdzēs kāju vannošana koncentrētā sālsūdenī, kas karstāks par 40 grādiem. Var arī 10–15 minūtes uz pēdām paturēt siltā sālsūdenī samitrinātu salveti.

 

Plaisas papēžos

Tās lielākoties piemeklē, ja āda ir sausa un netiek lietots kāju krēms. Siltajā sezonā priekšroka dodama vieglas konsistences mīkstinošam un mitrinošam krēmam vai gelam.

Sacietējusi āda zaudē šķidrumu, tādēļ pēdu stāvoklis, tās atbilstoši nekopjot, arvien pasliktinās. Aplami rīkojas arī tie, kas papēžus pārāk cītīgi berž ar pumeku vai abrazīvu vīli, ievainojot ādas virskārtu.

Pavasarī papēžu plaisāšana mēdz pastiprināties tiem, kuri sirgst ar kuņģa un zarnu trakta kaitēm, jo, saasinoties slimībai, āda kļūst sausāka. Tad ar rūpīgu pēdu kopšanu vien būs par maz – vissvarīgākais ir ārstēt hronisko kaiti.

Ja āda ir sausa, ar laiku papēžu plaisāšanu var izraisīt klikatiņu valkāšana, jo tie, atsitoties pret apavu malu, tiek mehāniski traumēti. Papēži cieš arī tad, ja kurpes ir par mazu vai lielu un pēda pa tām slīd.

Nereti plaisājošos papēžos ieperinās sēnīšu infekcija.

 

Kā palīdzēt?

Uz dziļām plaisām līmēt aizsargājošus plāksterus.

Lieko ādas raga slāni no papēžiem notīrīt ar kāju pīlinga krēmu, kas vienlaikus ādu baro un padara elastīgu. Ar dabisku līdzekli, ko pagatavo no kafijas biezumiem vai kukurūzas putraimiem, sajaucot ar kefīru, pēdas var apstrādāt katru dienu.

Plaisas dziedēt ar krēmiem un geliem, kas satur urīnvielu (urea), ciedra eļļu, pienskābi un glicerīnu, veidojot aizsargājošu plēvīti. Jo ātrāk tie uzsūcas, jo labāk iedarbojas. Šādu gelu var lietot gan no rīta, gan vakarā, krēmu – tikai vakarā.

Ieteicams kājas vannot, ūdenim pievienojot lavandas eļļu, kurai piemīt dezinficējoša un dziedējoša iedarbība. Var izmantot arī kumelīšu uzlējumu.

Biezais raga slānis no papēžiem jānoņem pakāpeniski, citādi tas veidosies pastiprināti un radīsies arvien dziļāki plīsumi.

Dziļu un asiņojošu plaisu gadījumā vaicāt padomu podologam.

 

Svilinoša, dedzinoša sajūta

Tā liecina par šķērsvelves plakano pēdu un ir organisma brīdinājuma zīme, ka tam nav anatomiski pareizs atbalsts. Jo augstāki apavu papēži un neatbilstošāka lieste, jo lielāks diskomforts rodas. Netīkamo jutoņu var pastiprināt tūska, venozās asinsrites traucējumi un liekais svars.

 

Kā palīdzēt?

Pēdu pārslodzi mazināt, ievietojot apavos ortopēdiskās zolītes.

Pašsajūtu uzlabos kāju ieziešana ar atvēsinošu, mentolu saturošu krēmu.

Diskomfortu var atvieglot zaļās tējas vanniņas vai zaļās tējas kompreses uz pēdām.

 

 

Kā rūpēties par pēdām

* Aujot apavus basās kājās, vēlams pēdas iepūderēt, lai pasargātu ādu no berzes. Pūdera pārpalikums no pirkstu starpām jāizslauka ar salveti, lai, izdaloties sviedriem, nerastos ādas noberzums.

* Lai lieki nesausinātu ādu, nepārspīlēt ar kāju vannošanu un ziepju lietošanu. Labāk kājas vienkārši paturēt zem vēsa tekoša ūdens.

* Tiem, kuri augu dienu pavada sēžot vai stāvot, vismaz 15 minūtes pavingrināt pēdas un pirkstus – tas uzlabos asinsriti ne tikai kājās, bet visā organismā.

* Valkāt apavus no dabiska, mīksta materiāla, pēc iespējas biežāk tos mainot.

* Pēdas it īpaši jāsargā cukura diabēta slimniekiem. Tā kā šīs slimības dēļ pat niecīgs ādas bojājums var izraisīt nopietnus sarežģījumus, bet līdz pat 85 procentiem slimnieku sirgst ar diabētisko neiropātiju, kad pēdas ir nejutīgas un savainojumu nemana, to aprūpi vēlams uzticēt speciālistam.

Svarīgi normalizēt cukura līmeni asinīs un apmeklēt speciālistu, kurš ieteiks, kādus apavus valkāt un kā rīkoties problēmu gadījumā.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.