Asā garša enerģijai 0
Tā sastāv no uguns un gaisa elementiem. Asā garša ir viegla, sausa un sildoša, samazina kaphu, vairo pittu, bet vatas došu izžāvē, sausina. Skāba garša iesilst pakāpeniski un karsē ilgstoši, tāpēc latvieši tik labprāt lieto skābpiena produktus un skābus kāpostus, bet dienvidu zemēs lielā cieņā ir asā garša, jo tā ātri sakarsē, bet ne uz ilgu laiku. Asā garša darbojas tāpat kā fēns, kas pūš karsta, sausa gaisa strūklu. Ēdot asus, garšvielām bagātus ēdienus, kaphas tipa cilvēks, kura organismā ir ļoti daudz ūdens un zemes, tiek izžāvēts, un tas veselībai nāk par labu.
* Aso garšu var izbaudīt, ēdot čili un citus asos pākšu piparus, sinepes, ingveru, mārrutkus, sīpolus, redīsus, ķiplokus vai maigāko variantu – ķimenes, koriandru.
Šī garša palielina iekšējo uguni, lai vieglāk sagremotu barību, veicina barības vielu uzsūkšanos, attīra mutes dobumu, atbrīvo no sārņiem visus kanālus (saskaņā ar ājurvēdu cilvēka organisms sastāv no neskaitāmiem kanāliem, pa kuriem plūst enerģija), bet asinsvadus – no tauku nogulsnēm. Šī garša efektīvi iedarbojas uz slimībām, kas ir saistītas ar zarnu kūtrumu un pārmērīga šķidruma veidošanos organismā. Asā, tāpat kā rūgtā, ir reducējoša garša, kas palīdz samazināt svaru. Ziemā, ciešot no bronhīta, iesnām un citām augšējo elpceļu slimībām, ļoti noder šīs garšas sildošās īpašības. Guna Vilka iesaka dzert ingvera vai kanēļa tēju, košļāt krustnagliņas, likt piparu plāksterus. Iedarbīgs, it īpaši bērniem, ir ingvers ar medu, ko uzziež krūškurvja augšdaļā, kur atrodas organisma aukstākais punkts un imunitātes mājvieta.
Ja moka vājums, nespēks, slāpes, dažādas dedzinošas sajūtas, caureja, no asās garšas labāk atteikties.
Lai gan daudzas garšvielas ir afrodīziji – seksualitāti stimulējošas vielas, pārmērīgi lietotas, tās var samazināt potenci, tāpēc, piemēram, no čili jāizvairās pāriem, kas vēlas tikt pie bērniņa. “Asā garša pastiprina pittai raksturīgās slimības, piemēram, aizkuņģa un žultspūšļa problēmas, drudzi, kuņģa dedzināšanu, grēmas, ādas slimības. Lai mazinātu infekcijas, iekaisumus, jāatsakās no visām garšām, kurās ir uguns elements, – no skāba, sāļa, asa,” stāsta ārste. Izņēmums ir ingvers un pippali jeb garie pipari – drudža gadījumā tos lieto, lai pastiprinātu toksīnu izvadi no ķermeņa.
Asā garša palielina iekšējo uguni, lai vieglāk varētu sagremot ne tikai barību, bet dažkārt arī emocijas. Kad kļūstam pārāk emocionāli, palielinās ūdens un gaisa elementi, tāpēc bailīgām vatām un slinkām kaphām asā garša ir ļoti labvēlīga, bet ugunīgajām, trauksmainajām pittām, tieši otrādi, lai mazinātu agresiju, neapmierinātību un tieksmi kritizēt apkārtējos, vajadzīga saldā un rūgtā garša.
Psiholoģiski asā garša dod stimulu dzīvot un darboties, attīra domas no emocionāliem nosēdumiem, ļauj apzināties savas problēmas, palīdz prātam būt izzinošam, mērķtiecīgam, pētīt, apšaubīt, koncentrēties. Toties pārāk daudz šīs garšas vairo dusmas, strauju uzbudināmību, skaudību, agresivitāti, vēlmi vienmēr būt pirmajam, vislabākajam. Tiem, kuriem jau ir šādas rakstura iezīmes, vajadzētu no tās izvairīties. Asais uzbudina, saldais nomierina, tādēļ pēc saldas kūkas bieži vien gribas kaut ko asu, stimulējošu, lai kanālos atjaunotu enerģijas plūsmu.