Sāļais – akcents garšu paletei 0


Sāļo garšu veido divu pretstatu – uguns un ūdens – savienojums, tāpēc tā ir sildoša, smaga, eļļaina un ūdeni piesaistoša. Samērīgās devās lietota, tā samazina vatu – nemieru, trauksmi, bet palielina kaphu un pittu. Ja, vakarā apēdot kaut ko sāļu, no rīta ap acīm parādījusies tūska, tas nozīmē, ka ķermenis netiek galā ar šo elementu kombināciju.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

* Koncentrētā veidā tā sastopama vārāmajā un jūras sālī, jūras brūnaļģēs, tamari – japāņu fermentētajā sojas mērcē. Ājurvēdā par visaugstākās kvalitātes sāli uzskata Himalaju akmens jeb rozā sāli, kas veidojies miljoniem gadu un ko iegūst pazemes raktuvēs. Uztura speciāliste atklāj, ka šāds sāls mūsu ķermeni bagātina ar 84 minerālvielām. No galda un jodētā sāls tās pārstrādes procesā lielākoties izskalotas, labākajā gadījumā palicis tikai nātrijs un hlors.

Sāļā garša padara izceļ citas garšas. Mazos daudzumos tā organismam ir nepieciešama, jo stimulē siekalu izdalīšanos, gremošanu, barības vielu uzsūkšanos, novērš vēdera pūšanos – meteorismu. Ūdens elements, kas ir sālī, mīkstina vēdera izeju, bet uguns efektīvi noņem krampjus gremošanas traktā. Tāpat kā saldā, arī sāļā garša ir anaboliska – tā veicina audu atjaunošanos, vairo muskuļu spēku. Ja ir zems asinsspiediens, sāļā garša palīdz to normalizēt, jo atjauno šķidruma un elektrolītu līdzsvaru. Tā vairo enerģiju, it īpaši, ilgstoši strādājot vai sportojot karstumā, vai pēc pirts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pret sāļo garšu piesardzīgi jāizturas, ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, moka slāpes, radušies apziņas traucējumi, ir ādas slimības, tūska, impotence. “Sāls padara asinis biezākas, jo uzņemtais ūdens nonāk nevis asinīs, bet citos organisma audos. Nedrīkst piemirst, ka sāļais veicina arī paaugstinātu asinsspiedienu, karstuma sajūtu, ģīboņus, starp citu, arī grumbu veidošanos, matu izkrišanu un ātrāku nosirmošanu,” brīdina ārste.

Nelielās devās sāļais psihi ietekmē pozitīvi, jo vairo vitalitāti, entuziasmu, drosmi, zinātkāri, radošumu. Uz cilvēkiem, kuri zaudējuši interesi par dzīvi, neko vairs nevēlas, negaida, šī garša iedarbojas kā zāles. Tā uzlabo arī attiecību garšu – tās vairs nav tik aukstas, pliekanas, apnicīgas.

Ja sāļās garšas ikdienā ir par daudz, tas parasti liecina par pārmērīgu pieķeršanos materiālajai pasaulei, par alkatību, atkarībām. Sāļa garša iedarbojas līdzīgi kā saldā – ne velti našķi mēdz būt saldi vai sāļi, nevis rūgti vai asi. Tāpēc, tos ēdot, tik grūti apstāties. Uz pusi samazinot sāls daudzumu ikdienā, bieži vien izdodas sakārtot arī savas domas un emocijas.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.