Ar tīru mēli 0
Mēle ir maņu orgāns, kas pirmais sastopas ar garšu. No mēles līdz smadzenēm ir pavisam neliels attālums, tāpēc nervu impulsi smadzenēs nonāk ļoti ātri. Garša stimulē nervus, pamodina garu un sajūtas. Ja mēli klāj bieza aplikumu kārta, garšas uztvere ir traucēta, apēdam pārāk daudz, tāpēc ājurvēdā iesaka tīrīt mēli ar skrubīti vai speciālu karoti, lai šī maņa būtu skaidra, tīra un uzņēmīga.
“Uz paša mēles galiņa atrodas saldā garša, tāpēc ēdienā to uztveram vispirms. Mēles abos sānos ir skābā, pa vidu – asā, tālākajā daļā – rūgtā, bet vēl aiz tās – savelkošā garša. Garšas atbilst dažādiem orgāniem un to sistēmām: saldā – vairogdziedzerim un plaušu augšējai daļai, skābā – plaušām, sāļā – nierēm, asā – kuņģim un sirdij, rūgtā – aizkuņģa dziedzerim, liesai un aknām, savelkošā – resnajai zarnai,” skaidro ājurvēdas ārste.
Katra no sešām garšām konkrēti ietekmē ikvienu no trim došām jeb cilvēka konstitucionālajiem tipiem – vatu, kas sastāv no gaisa un ētera, pittu – uguns un ūdens, kaphu – ūdens un zemes, tās pastiprinot vai pavājinot. Tāpēc ājurvēdā garšām ir ārstnieciska nozīme.