Kā ķermeni un garu ietekmē sešas garšas. Ielūkojamies ājūrvēdā 0
Ēdiens – zāles vai inde?
Ājurvēdā uzskata, ka ēdiena garšu izvēlamies apzināti, pēc tās īpašībām. Dažādām garšām ir dažāda iedarbība, tāpēc tas, ko ēdam, ietekmē organismu, domu un jūtu pasauli. Turklāt viena un tā pati garša uz vienu cilvēku var atstāt labvēlīgu iespaidu, bet citam var būt pat kaitīga. Tas atkarīgs no tā, cik saderīga ir piecu elementu – gaisa, ētera, uguns, ūdens vai zemes – kombinācija. Rakstos teikts: viss, ko tu ēd, veido tevi.
“Ja ēdiens ir piemērotās devās, vērojot sevi un apstākļus, tas var kļūt par nektāru un zālēm. Reizēm nezinot barība var pārvērsties par indi un kaitēt. Ja jūtam nepatīkamu garšu, to izspļaujam. Mēle ir sava veida aizsargorgāns, jo paglābj no nepareizām, nepiemērotām, indīgām vielām,” stāsta uztura speciāliste Guna Vilka.
Sanskritā vārdam rasa, kas apzīmē garšu, ir ļoti daudz nozīmju – sula, cirkulācija, melodija, sajūsma, pacilātība, interese, entuziasms. Tās palīdz saprast garšas svarīgumu. Nogaršojot ēdienu ielaižam savā ķermenī, un tas kļūst par rasu – dzīvības sulu, kas pēc tam cirkulē organismā kā melodija, veidojot audus, vairojot veselību vai, tieši otrādi, mazinot, kaitējot dzīvības spēkam un enerģijai.