Foto. Scanpix/Angelos Tzortzinis/dpa

Sešas dienas, nevis piecas: Grieķija ievieš jaunu darba nedēļas modeli, bet vai tas ir risinājums? 19

1.jūlijā Grieķijā stājās spēkā jauni noteikumi, kas daudziem uzņēmumiem ļauj pāriet uz sešu dienu darba nedēļu. Šie noteikumi attiecas uz rūpniecības un ražošanas uzņēmumiem, kā arī uzņēmumiem, kas nodrošina diennakts pakalpojumus, vēsta “Deutsche Welle”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Darbiniekiem, kurus tas ietekmēs, tas nozīmē parastu 48 stundu darba nedēļu, salīdzinot ar līdzšinējām 40 stundām. Teorētiski darbinieki var izvēlēties strādāt vairāk, ja uzņēmumi to vēlas, un par to viņiem tiks samaksāts papildus.

Grieķijas valdība cer, ka jaunie noteikumi palīdzēs aizpildīt kvalificēta darba tirgus robus un apkarot nelegālo nodarbinātību, piedāvājot dažādus stimulus, piemēram, bezmaksas darbinieku apmācību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr, kā norāda Jenss Bastjans no Vācijas Starptautisko un drošības lietu institūta Berlīnē, sešu dienu darba nedēļa nevar atrisināt Grieķijas samilzušās ekonomiskās problēmas. Lai gan darbs ilgākas stundas varētu īslaicīgi palīdzēt, ilgtermiņā tas nevarēs kompensēt trūkstošos darbiniekus. Grieķijai ir nepieciešamas strukturālas izmaiņas, kas ietver stimulus, piemēram, vienlīdzīgas iespējas un lielākas algas.

Korporatīvie klienti ir ieinteresēti sešu dienu darba nedēļā, lai uzlabotu savu darbības jaudu un labāk apkalpotu klientus, jo īpaši tos, kas saskaras ar darbaspēka trūkumu. Šāda prakse varētu tikt ieviesta uzņēmumos ar mainīgu darba slodzi, piemēram, mazumtirdzniecībā, ražošanā un veselības aprūpē.

Kamēr Grieķija virzās uz sešu dienu darba nedēļu, citas Eiropas valstis eksperimentē ar īsāku darba laiku. Vācijā, Beļģijā, Francijā, Apvienotajā Karalistē, Spānijā un Islandē uzņēmumi ir eksperimentējuši ar dažādiem darba nedēļas modeļiem. Piemēram, Vācijā nacionālā dzelzceļa kompānija “Deutsche Bahn” vienojās pakāpeniski samazināt standarta darba nedēļu no 38 līdz 35 stundām.

Grieķijas valdība norāda, ka jaunie noteikumi vienkāršos administrēšanu un saīsinās pārbaudes laiku līdz sešiem mēnešiem. Pozitīvi ir tas, ka no 1. aprīļa balto apkaklīšu minimālā mēneša darba alga pieauga līdz 830 eiro salīdzinājumā ar 650 eiro 2019. gadā. Tomēr šie algu paaugstinājumi nekompensē iepriekšējo algu samazinājumu un augsto inflāciju, kas daudziem pilsoņiem liek strādāt divos darbos.

“Jaunie noteikumi ar atpakaļejošu spēku pielāgo juridisko kontekstu Grieķijas darba tirgū gadiem ilgi pastāvošajai realitātei”, sacīja Bastjans. Tas nozīmē, ka daudzi cilvēki jau strādā vairāk nekā piecas dienas nedēļā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.