Gints Narogs: Sportā tolerance pret antivakseriem izsīkst 38
Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Serbu tenisista Novaka Džokoviča sāga ar neveiksmīgo ieceļošanu Austrālijā pamatīgi satricināja plašas ļaužu masas, radot jaunu precedentu kovida pandēmijas laikā. Šai sāgai tik liela sabiedrības uzmanība pievērsta, jo notikumu epicentrā ir planētas šī brīža labākais tenisists, līdzjutēju mīlēts un cienīts.
Austrālijas varas iestādēm Džokoviča statuss gan izrādījās vienaldzīgs. Tās ar savu rīcību norādījušas, ka visi ir vienlīdzīgi likuma un noteikumu priekšā. Zaļajā kontinentā pasaules ranga līderis netika ielaists divu iemeslu dēļ – viņš nav vakcinējies (Austrālijā nevakcinēti cilvēki netiek ielaisti), kā arī sniedza neprecīzu informāciju imigrācijas dokumentos, par ko Austrālijā var saņemt cietumsodu.
Pastāv arī aizdomas, ka Džokovičs uzrādīja viltotu Covid-19 pārslimošanas sertifikātu, ko ieguva pēc saslimšanas 16. decembrī, taču tas netika pierādīts. Tāpat noskaidrojās, ka Džokovičs slimošanas laikā nav ievērojis pašizolācijas noteikumus, apmeklējot vismaz divus publiskus pasākumus. Tā teikt, pilna antivaksera buķete.
Džokovičs gan taisnojās, ka kļūdu imigrācijas dokumentos pieļāvis viņa aģents, pasākumus apmeklējis, jo tobrīd nav zinājis, ka ir saslimis. Muļķīga taisnošanās, kas nepārliecināja Austrālijas imigrācijas dienestu, tāpat kā šīs valsts tiesu. Arī lielākā daļa Austrālijas iedzīvotāju bija pret Džokoviča pielaišanu turnīram.
Daudz skaļāki gan bija tenisista atbalstītāji, uzstājot, ka ar deportāciju tiek pārkāptas cilvēktiesības uz brīvību. Dzimtenē Novaks tika sagaidīts kā nacionālais varonis. Arī tenisa sabiedrība sadalījās divās nometnēs. Interesanti, ka spānis Rafaels Nadals, izsakot nožēlu par Džokoviča nespēlēšanu, tomēr norādīja, ka Novaks laikus zinājis, kādi būs spēles noteikumi, taču tos ignorējis, tāpēc tagad plūc savas rīcības sūros augļus. Līdzīgās domās ir vēl vairāki planētas vadošie spēlētāji.
Džokovičs ir viens no slavenākajiem sportistiem antivakseriem. Viņš netic vakcīnām, uzsver, ka potēšanās ir katra brīva izvēle. Vienīgā atšķirība no antivakseriem parastajiem – tenisists publiski neaicina citus nevakcinēties.
Tomēr Džokoviča izvēle ir skaidrs mājiens kovida noliedzējiem. Ja reiz tāda kalibra slavenība ignorē šo procesu, tad mūsu ceļš ir pareizs. Pirms pāris dienām Serbijā veiktā aptauja liecina, ka pie viņiem vakcīnu noliedzēju skaits pēdējās dienās ir pieaudzis.
Starp citu, Džokovičam pēc Austrālijas problēmas nav beigušās. Šobrīd rādās, ja vien viņš vēlēsies spēlēt augstākajā līmenī, būs jāvakcinējas. Francijā pirms pāris dienām tika pieņemts likums, ka publiskos pasākumos, tostarp sporta sacensībās, varēs piedalīties tikai vakcinētas personas. Ja nekas nemainās, tad maija izskaņā Džokovičs nevarēs spēlēt arī sezonas otrajā “Grand Slam” turnīrā – “French Open”.
Domājams, ka līdzīgus soļus varētu spert arī Vimbldonas čempionāta rīkotāji. Šobrīd tenisa profesionāļu tūrē (ATP un WTA) vakcinējušies ap 80% sportistu. Pārējiem tuvākajā laikā būs jāizlemj, jo sportā tolerance pret antivakseriem izsīkst, tāpēc gadījumi, kad kādu nepielaiž sacensībām tikai tāpēc, ka nav iziets vakcinācijas kurss, noteikti būs vēl vairāk.
Piemēram, NBA zvaigzne Kairijs Ērvings no Bruklinas “Nets” komandas var piedalīties tikai izbraukuma spēlēs. Viņš nav vakcinējies, bet spēlēt Ņujorkā viņam neļauj pilsētas vadības pieņemtie epidemioloģiskie ierobežojumi. NBA vakcinācijas kursu nav izgājuši vēl daži basketbolisti, kamēr NHL tikai viens hokejists nav sapotējies.
Sportistiem jāpielāgojas jaunajiem apstākļiem. Agri vai vēlu, bet pavilkt piedurkni uz augšu, lai saņemtu vakcīnas devu, viņiem nāksies. Protams, ja vien vēlēsies turpināt savu sportista karjeru.