Foto – Aija Geida

Šerbets ar sēkliņām 1

“Kā varētu pagatavot šerbetu ar saulespuķu sēkliņām, kurš pēc garšas būtu mazliet līdzīgs padomju laiku šerbetam, pēc konsistences – populārajiem kazinakiem, tikai ne tik ciets. Māsīca no Ukrainas tādu atveda, Latvijā nekas līdzīgs nav nopērkams. Iesakiet, lūdzu, kādu recepti!” 
Zinaīda Tukumā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas

Esam pieraduši, ka piena-riekstu saldumos, sauktos arī par šerbetu, parasti ir zemesrieksti, bet patiesībā tos var gatavot gan ar saulespuķu un sezama sēkliņām, gan Indijas, lazdu vai citiem riekstiem.

Šerbets ir vienkāršs saldums – tā sastāvā ir vien piens, sēkliņas vai rieksti, cukurs un nedaudz sviesta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī tā tapšanas process mājas apstākļos ir visai raits (aizņem pusstundu), bet rezultāts ir gana lēts (aptuveni 1,60 lati kilogramā) un nav pārāk trekns, lai nebūtu sev jāliedz prieks panašķēties…

Kā gatavot?

1. Pannā ar biezu apakšu apgrauzdē saulespuķu sēkliņas, līdz jūtams patīkams aromāts, un tās kļuvušas viegli brūnas.

2. Pielej pienu un apmaisa: no 2 % piena saldumi iznāk sausāki, no 3,5 % vai lauku piena tie ir mazliet mīkstāki. Piena vietā var izmantot tikai saldo krējumu, tad saldumi iznāk vēl gardāki, bet arī treknāki.

3. Pēc tam pieber cukuru: dažādībai var izmēģināt gan brūno, gan karamelizēto brūno cukuru, tas saldumam piedod pavisam citu akcentiņu.

4. Pievieno sviestu un visu uzvāra uz lielas uguns. Kad masa sāk burbuļot, noslēdz uz vidēji stipras uguns un, ik pa laikam apmaisot, vāra 15 – 20 minūtes, līdz masa kļūst biezāka. Tiklīdz sāk sabiezēt, maisa intensīvāk.

5. Kad masa no zaļganbālas kļūst par gaiši brūnu, tas nozīmē, ka tūlīt būs gana vārīt. Otra pazīme – masa sāk atlekt no pannas malām, palikdama bieza.

6. Tā izskatās gatava karstā masa – tā tikai nedaudz nopil no lāpstiņas, ir tumīga, saturīga. Vārīšanas laikā jāseko, lai masa nekļūst pārāk bieza, tad saldumi sanāk cieti; ja masa par šķidru, saldumi sliktāk turas kopā un sanāk pārāk mīksti.

7. Masu lej formā, kas izklāta ar cepamo papīru (silikonu nevar izmantot, jo pēc tam būs jāgriež gabaliņos ar nazi), pagaida, kamēr nedaudz sacietē, un tad sagriež. Ja griež vēl siltu masu, visi gabaliņu iznāk līdzeni, atdzisušai maliņas var nedaudz apdrupt.
UZZIŅA
Bieži par šerbetu dēvē arī auksto uzkodu sorbetu, kuru gatavo no augļiem un ogām, nevis no piena, un pasniedz atdzesētu. Pēc garšas tie ir pilnīgi atšķirīgi ēdieni.
Ja izdodas šo šerbetu noglabāt un ēst tikai pēc 3 – 4 dienām, vislabāk – pēc nedēļas, tam ir vēl labāka garša, tāda piesātināta un nobriedusi!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.