Septiņu viedokļu samits. Makrona manevrs pārsteidz Trampu 1
Septiņu rūpnieciski attīstīto valstu apspriedes nobeigumā Francijas kūrortā Biaricā netika pieņemts kopīgs paziņojums, dodot iespēju katrai dalībvalstij paust savu nostāju un izvairīties no viedokļu konfrontācijas, kas G7 samitos kļuvusi gandrīz neizbēgama, kopš tajos piedalās ASV prezidents Donalds Tramps.
Pasaules ekonomiku nelabvēlīgi ietekmējuši tirdzniecības strīdi, īpaši ASV un Ķīnas “tarifu karš”. Sarunās Biaricā ASV un Japāna vienojās par plašu tirdzniecības līgumu, ko oficiāli paredzēts parakstīt nākamajā mēnesī. G7 valstis nolēmušas finansēt specializēto lidmašīnu nosūtīšanu ugunsgrēku dzēšanai Amazones lietusmežos, paredzot atvēlēt šim nolūkam 20 miljonus eiro.
Makrons izstrādā mājas darbu
Diplomātisku ekvilibristiku demonstrēja apspriedes namatēvs Francijas prezidents Emanuels Makrons, ar kura ziņu G7 saietā negaidīti ieradās Irānas ārlietu ministrs Mohammads Zarifs.
Makrons dienu iepriekš tet-a-tet pusdienās ar ASV prezidentu Donaldu Trampu bija informējis viņu par Zarifa ierašanos Biaricā. Tramps, kurš agrāk bija vienpusēji denonsējis sešu lielvaru kodolvienošanos ar Irānu un vēl nesen draudējis Teherānai ar militāru dūri, pārsteidzoši rāmi uzklausīja Makrona skaidrojumu un piekrita, ka tā (Zarifa uzaicināšana) bijusi “laba ideja”, atzīmē izdevums “Politico”.
Analītiķi norāda, ka Makrona iniciatīvai varēja būt arī cits iznākums, Trampam sadusmojoties par viņa viedokļa neievērošanu un demonstratīvi pametot G7 samitu.
Irānas ārlietu ministram Zarifam Biaricā G7 samita kuluāros bija sarunas ar Francijas prezidentu Makronu, kā arī Francijas ārlietu un finanšu ministriem. Irānas ministra negaidītā ierašanās Biaricā notika, Francijas prezidentam aktivizējot centienus glābt pasaules lielvaru un Irānas kodolvienošanos, ko ASV vienpusējā kārtā pametušas.
Biaricas mērijas ēkā Zarifam bija arī “īsa tikšanās” ar Britānijas un Vācijas amatpersonām, kas piedalās G7 apspriedē. Vācijas kanclere Angela Merkele norādīja, ka Zarifa vizīte “nav G7 pasākums”, vienlaikus uzsverot, ka jebkuri centieni panākt spriedzes deeskalāciju ir noderīgi. “Ceļš uz priekšu ir sarežģīts, bet tā vērts, lai mēģinātu,” pēc piecām Biaricā pavadītajām stundām atzina Zarifs.
Irānas ārlietu ministra birojs jau iepriekš bija norādījis, ka viņš netiksies ar ASV amatpersonām. Pēc tikšanās ar Zarifu Makrons personiski informēja Trampu par sarunā apspriestajiem jautājumiem. Analītiķi norāda, ka Makrons jau vairākas nedēļas pirms Biaricas samita bija intensīvi strādājis, lai panāktu diplomātisku pamieru pēc Trampa pērn demonstratīvi izziņotās vienpusējās izstāšanās no Irānas kodollīguma un ASV sankciju atsākšanas, kas pamudināja Teherānu pārkāpt vairākus līguma noteikumus.
Makrona manevrs pārsteidz Trampu
Kā ziņo aģentūra ”Reuters”, Irāna uzstāj, lai tai ļautu eksportēt vismaz 700 000 mucu naftas dienā kā Rietumu “labas gribas žestu”, pirms Teherāna piekristu atsākt sarunas par kodolvienošanos. Irāna atsakās vest sarunas par valsts ballistisko raķešu programmu un tiesībām bagātināt urānu.
ASV finanšu ministrs Stīvens Mnučins, kurš pārrauga arī sankciju politiku, pēc Makrona diplomātiskās paraugstundas kontaktos ar Trampu Biaricā paziņojis, ka tad, “ja Irāna vēlas sākt sarunas, mēs (ASV) neesam izvirzījuši nekādus iepriekšējus noteikumus”.
Eksperti uzskata, ka Makrona starpniecība nepārliecinās Trampa administrāciju piekrist darījumam, saskaņā ar kuru Irāna iegūtu iespēju uz zināmu laiku eksportēt naftu apmaiņā pret sarunu atsākšanu.
Eksperti atzīmē, ka Irānas ārlietu ministra Zarifa negaidītā ierašanās G7 samitā Biaricā apliecina, cik izolēta pat no tuvākajiem sabiedrotajiem ir kļuvusi Trampa administrācijas nostāja Irānas jautājumā.
Kā raksta avīze “The Washington Post”, ASV prezidents tradicionāli ir radis noteikt G7 samitu darba kārtību, bet Biaricā Francijas prezidents viņu pārsteidza ar negaidītu diplomātisku manevru.
Biaricā visi samita dalībnieki, izņemot Trampu, bija vienisprātis, ka Krievijas uzaicināšana atgriezties G7 grupā ir pāragra, jo Maskava turpina Krimas aneksiju un karu Ukrainas austrumos.
Diplomātisks konflikts varētu būt gaidāms nākamgad, kad G7 samits paredzēts ASV, un prezidents Tramps jau paziņojis, ka viņš varētu uzaicināt Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.