Septiņi praktiski ieteikumi veselības problēmu risinājumiem svētku laikā 2
Kuras veselības problēmas visbiežāk varētu sagādāt rūpes Dziesmu un deju svētku, kā arī citu vasaras festivālu un notikumu laikā gan dalībniekiem, gan koncertu apmeklētājiem? Kā rīkoties, ja kāda no tām nomāc? Profesionālus ieteikumus svētku nedēļā atgādina Dziesmu un deju svētku dalībniece deju ansamblī „Madara”, „Mēness aptieka” farmaceite Ieva Virza.
SASTIEPUMI
Saišu sastiepumi visbiežāk rodas kājās, neuzmanīgi lecot, dejojot, skrienot. Pirmās palīdzības pamatā ir aukstums un pretsāpju terapija.
Kā darīt?
• Nenoslogot sastiepto roku vai kāju, paturēt to paceltu, lai labāk riņķo asinis un neveidojas liels pietūkums.
• Traumēto locītavu apsiet ar elastīgo saiti vai uzlikt ortozi.
• Traumētajai uz 20–30 vietai minūtēm uzlikt aukstuma aplikāciju, piemēram, speciālu gēla maisiņu no saldētavas (ja iespējams) vai uzpūst kādu mentola aerosolu.
• Sastiepuma sāpes var mazināt, uz sāpošās vietas uzklājot, piemēram ibuprofēnu, diklofenaku saturošu līdzekli.
Ko piedāvā aptiekas?
Elastīgo saiti, atvēsinošu, mentolu saturošu aerosolu, sāpes mazinošas ziedes, bezrecepšu pretsāpju zāles.
Kad vērsties pie ārsta?
Ja locītava nedabiski deformējusies, izvirzījusies uz āru. Sākotnējo konsultāciju var saņemt, arī zvanot uz ģimenes ārsta konsultatīvo tālruni 66016001.
NOBRĀZUMI
Virspusējas brūces jeb nobrāzumi var gadīties, pakrītot uz cietas, raupjas vai nelīdzenas virsmas.
Kā darīt?
• Nobrāzumu var apstrādāt ar ūdeņraža pārskābi, kas noņems netīrumus, vai ar kādu jaunākās paaudzes brūču skalošanas līdzekli, kas nav kairinošs un labi savelk brūci.
• Joda vai briljantzaļā vietā labāk lietot caurspīdīgos gelus, kas paredzēti brūču kopšanai.
• Pirmās paris dienas nobrāzums jākopj ar antiseptiskajiem līdzekļiem. Ja brūce nekļūst sarkana un nav izdalījumu, lieto ziedes un gelus, kas pastiprina ādas saaugšanu, piemēram, kādu no dekspantenolu saturošiem krēmiem.
Ko piedāvā aptiekā?
Kādu no brūču skalošanas līdzekļiem, ziedi, gelu, krēmu, kas veicina dzīšanu, sterilu pārsēju vai brūci savelkošu plāksteri.
Kad vērsties pie ārsta?
Ja ir asiņošana un tā nepāriet 15 minūšu laikā, iespējams, brūce ir dziļa un tā jāšuj. Brūcē iekļūstot zemei, netīrumiem, dubļiem, pastāv infekcijas – stinguma krampju – risks. Ja nav prātā, kad saņemta vakcinācija vai revakcinācija pret stinguma krampjiem, jādodas uz traumpunktu (vai pie ģimenes ārsta) un vakcīna jāsaņem.
TULZNAS
Tās var radīt diskomfortu ne tikai dejotājiem, bet ikvienam, daudz pārvietojoties, ja apavi ir jauni vai nav ideāli ērti, turklāt dažkārt liela slodze ir pārbaudījums pat labi ienēsātām kurpēm. Ja ir daudz jādejo vai jāstaigā, apavos vēlams ievilkt zeķes vai pēdiņas. Tulznu profilaksei var uzlīmēt plāksterus vietās, kur visticamāk apavi var noberzt. Labāk izvelēties plāksteri rullītī, uz tekstila bāzes – to var nogriezt tik, cik nepieciešams, uzlīmēt vairākās kārtās.
Kā darīt?
• Ja tulzna tomēr ir uzberzta, nekādā gadījumā nedrīkst tulznas ādu nogriezt – atklāsies jēla ādas virsma, bojātā vieta ilgi dzīs (īpaši, ja tulzna ir pēdas apakšā), pastāv infekcijas iekļūšanas risks.
• Ar tīru adatu var uzmanīgi tulznas maliņā iedurt, izspiest šķidrumu, uzlīmēt atbilstošu plāksteri un ļaut tulznai sadzīt.
Ko piedāvā aptiekas?
Dezinfekcijas šķidrumus, dažādu veidu un izmēru plāksterus, arī gela vai silikona tulznu plāksterus, brūču ziedes, gelus, krēmus, pulverus ātrākai dzīšanai.
Kad vērsties pie ārsta?
Palīdzība jāmeklē, ja tulznas nepareizas apkopšanas rezultāta tajā ir iekļuvusi infekcija un radies strutojošs iekaisums.
PĀRKARŠANA
Raksturīgākie pārkaršanas simptomi ir slikta dūša, vemšana, galvassāpes, reibonis, paātrināta sirdsdarbība, nespēks, arī miegainība, smagākos gadījumos – temperatūras paaugstināšanās vairāk par 40 grādiem, apziņas traucējumi vai pat samaņas zudums.
Kā darīt?
• Pārkarsušais jāapsēdina vai jāapgulda vēsā, ēnainā vietā. Dzirdināšanai – vēss ūdens, ideālā gadījumā – minerālūdens, jo svīstot tiek zaudēti sāļi.
• Var uzlikt aukstas kompreses uz pieres, krūtīm, padusēs.
• Uzņemt pietiekami daudz ūdens. Pieaugušam cilvēkam jāizdzer 2–2,5 litri ūdens dienā.
Ko piedāvā aptiekā?
Dzeramo ūdeni, minerālūdeni, aukstuma kompreses.
Kad vērsties pie ārsta?
Ja pēc pārkaršanas ir krampji un apziņas traucējumi, nekavējoties jāizsauc mediķi.
SAULES ASPDEGUMI
Iespējami divu veidu saules apdegumi: 1) āda ir apdegusi, sarkana, tomēr pašsajūta ir laba;
2) ādas apdegumam pievienojies vispārējs vājums.
Kā darīt?
• Ja kopumā pašsajūta ir laba, nepieciešams krēms vai losjons kairinātās ādas nomierināšanai.
• Dažkārt var noderēt antihistamīna līdzekļi, kas mazina ādas reakciju un tūsku.
Kad vērsties pie ārsta?
Ja gūti smagi saules apdegumi, ir nespēks, drudzis, slikta dūša, līdztekus – drebuļi vai spēcīga karstuma sajūta.
Ko piedāvās aptiekā?
Bezrecepšu līdzekli pret galvassāpēm, aukstuma kompreses, alveju saturošu losjoni pēc sauļošanās, dekspantenolu saturošas putas, krēmu, aerosolu vai ziedi. Atgādinās par pretiedeguma līdzekļa lietošanu: pieaugušajiem – SPF 30, bērniem – SPF 50.
GREMOŠANAS TRAUCĒJUMI
Brīvdabas pasākumu laikā pārtikas kvalitātei jāpievērš pastiprināta uzmanība, jo daudzi produkti, nonākot uzglabāšanai nepiemērotā temperatūrā, sāk bojāties. Tāpat gremošanas traucējumus var radīt neierasts ēšanas režīms un pārtika.
Kā darīt?
• Saindēšanās gadījumā var lietot aktivēto ogli (1 tablete uz 10 kg svara) vai tās koncentrēto versiju.
• Ja ir viegla caureja, var izlīdzēties ar baltos mālus saturošu līdzekli.
• Infekciju izraisītu gremošanas traucējumu gadījumā būtiski neaizmirst lietot šķidrumu, taču tas jādara pakāpeniski, maziem malciņiem.
• Ēdienreizē lietot kādu gremošanas fermentu, piemēram, pangrolu vai kreonu.
Ko piedāvās aptiekā?
Pretcaurejas līdzekļus, gremošanas fermentu kapsulas.
Kad ir svarīgi vērsties pie ārsta?
Ja vemšana, caureja, augsta temperatūra ilgst vairāk par četrām dienām, vai vērojami atūdeņošanās simptomi.
KUKAIŅU KODUMI
Vasarai raksturīga problēma, īpaši apmeklējot pasākumus, kas ieilgst nakts stundās, ir kukaiņu kodumi.
Kā darīt?
• Pret ādas niezi var uzlikt vēsu kompresi, atvēsināt ar ledus gabaliņu.
• Alerģiskiem cilvēkiem, iespējams, nepieciešams alerģiju mazinošas zāles.
Ko piedāvās aptiekā?
Gelu, ko uzklāt uz kodumu vietām. Pret alerģisku reakciju – perorāli lietojamu līdzekli, kas satur loratadīnu, kvifenidīna hidrohlorīdu, klemastīnu u. c.
Kad vērsties pie ārsta?
Ja kodumi ir galvas vai kakla rajonā, ir elpas trūkums, smakšanas sajūta.
Aptieku uzņēmumam „Mēness aptieka” ir gan nelielas aptiekas reģionos, gan klientu iecienītas aptiekas tirdzniecības centros, poliklīnikās. Uzņēmumam ir aptiekas ar doktorātu līdzās, diennakts aptiekas un aptiekas ar zāļu izgatavošanas funkciju. „Mēness aptiekas” zīmols ir arī vienai no vecākajām Rīgas aptiekām – “Vecpilsētas aptiekai”, kas savas funkcijas pilda jau vairāk nekā 200 gadus, kā arī visiem zināmajām diennakts aptiekām Rīgā – „Kamēlijas aptiekai” un „Jaunajai Torņakalna aptiekai”. „Mēness aptieka” radījusi iespēju arī attālinātām farmaceita konsultācijām un piegādā aptiekas produktus (nepieciešamības gadījumos arī recepšu medikamentus) uz mājām.