Septiņas reizes mērīt šoreiz nav laika 0
Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
No mazas kokzāģētavas Inčukalna pagastā līdz uzņēmumam ar vairākām rūpnīcām un vietu pirmajā nozares līderu desmitniekā – šāds ir uzņēmuma SIA “Gaujas koks” attīstības ceļš. Tā vienīgais īpašnieks no pirmās dibināšanas dienas pirms vairāk nekā 30 gadiem ir Vitālijs Čmihovs.
Pēc tautības krievs, Latvijas patriots, sabiedrības uzmanību nupat ieguvis ar viena miljona eiro ziedojumu labdarības fondam Ukrainas atbalstam. “Es izjūtu visdziļāko kaunu par savu nāciju,” viņš saka. Vitālijs absolūti nealkst publicitātes, tādēļ mums neizdevās viņu pierunāt fotografēties, taču nelielai sarunai viņš tomēr piekrita.
Apdomāts lēmums
Jautāts, kā nonācis pie domas ziedot tik ievērojamu summu, Vitālijs uzsver – pirms šī jautājuma apspriešanas ar uzņēmuma komandu viņš ļoti rūpīgi pārdomājis situāciju.
“Bija skaidrs – ja tagad mēs, visas pasaules iedzīvotāji un it sevišķi uzņēmēji, strauji nereaģēsim uz tik cinisku un neiedomājami cietsirdīgu uzbrukumu Ukrainai, tiks apdraudēta demokrātija visā Eiropā un pasaulē. Mūsu uzņēmumā kopumā strādā aptuveni 500 darbinieku, dažādu tautību cilvēki.
Atbalstu un pateicību saņemam no daudziem darbiniekiem, un es lepojos ar savu kolektīvu. Protams, ziedojuma summa varēja tikt izmantota uzņēmuma attīstībai, bet šajā situācijā ir svarīga cīņa pret vardarbību un karu. Ceram, ka visa cilvēce spēs piecelties kājās un palīdzēt ukraiņu tautai apstādināt briesmoni, kam prāts ir aptumšots, nevienam loģiski domājošam cilvēkam tas nav saprotams. Mums jāglābj bērnu nākotne, un tas ir mūsu spēkos.
Nav laika šaubīties, tā nav tā reize, kad septiņas reizes jāmēra – jārīkojas katram pēc sirdsapziņas. Ļoti ceram un gaidām, ka mūsu piemērs kalpos lieliem un maziem biznesiem ne tikai Latvijā, bet arī visā Baltijā,” tā Vitālijs.
Vai uzņēmumā sekos līdzi ziedojuma tālākam izlietojumam? Jā, teic Vitālijs un skaidro, ka ar fondu “Ziedot.lv” noslēgts līgums par ziedojuma izlietošanu konkrētam mērķim, tā var to kontrolēt un pārbaudīt naudas izlietojumu. “Pati procedūra ir ļoti ātri saskaņojama, caurspīdīga. Mēs saņemam atskaites par izlietotajiem līdzekļiem, kā arī jebkurā neskaidrības gadījumā viss tiek saskaņots ar mums.”
Gādās arī darbu
Jāpiezīmē, ka “Gaujas koks” ne tikai ziedojis naudu, bet plāno arī īrēt dzīvokļus un viesu mājas bēgļu izmitināšanai, kā arī sagādāt šiem cilvēkiem darbu.
“Piedalījāmies Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras rīkotajā aptaujā par iespēju nepieciešamības gadījumā Ukrainas bēgļiem sniegt nodarbinātības un izmitināšanas palīdzību. Esam pieteikušies nodrošināt darbu vismaz 13 cilvēkiem, maksājot līdzvērtīgu darba samaksu tāpat kā mūsu vietējiem darbiniekiem attiecīgajā amatā, kā arī nodrošinot dzīves vietu kopā ar ģimeni. Esam vienojušies par sešu privātu vienistabas un divistabu dzīvokļu īri un vēl papildu desmit cilvēku izmitināšanu viesnīcā Jēkabpilī, visus izdevumus sedzot no uzņēmuma līdzekļiem,” stāsta Vitālijs.
Tabu Krievijas tirgum
Bet jautāts, kā kopumā izvēršas situācija kokapstrādes nozarē, ņemot vērā draudošo izejvielas deficītu, viņš atzīst, ka “Gaujas koks” jau ilgu laiku neiepērk izejvielas no Baltkrievijas, līdz ar to tiešas ietekmes uzņēmumam nebūšot. Tomēr kopumā situācija nozarē ne tikai Latvijā, bet arī pasaules mērogā kļūst saspringta.
“Izejvielu un gatavās produkcijas daļa, kas tika importēta no agresora valstīm, tirgū prasīs aizvietojumu. Mēs esam uzņēmums, kam aptuveni 30% no gatavās produkcijas tiek realizēta Latvijas kokapstrādes uzņēmumiem tālākai pārstrādei. Pārējie 70% ir produkcija ar augstu pievienoto vērtību, to eksportējam.
Pilnīgi atbalstām iniciatīvu, ka to produkciju, ko nepārstrādājam paši, vispirms jāpārdod savējiem tālākai pārstrādei, jo tas nodrošinās darba vietas un pārējo no tā izrietošo. Mēs jau agrāk bijām pieņēmuši lēmumu nestrādāt ar Baltkrieviju, bet tagad esam uzlikuši tabu arī Krievijas tirgum.
Ekonomiskās sekas, protams, būs jūtamas visiem biznesiem, ne tikai kokapstrādei, bet jāsaprot galvenais – ja šodien iebāzīsim galvu smiltīs, visu mūsu nākotne būs apdraudēta. Tas ir karš starp labo un ļauno, un Ukraina kalpo kā aizsargvairogs.”
“Neraugoties uz sarežģītajiem laikiem, uzņēmumam ir lieli attīstības plāni. Vangažos top kokapstrādes komplekss, kas ietver OSB plākšņu un kokapstrādes rūpnīcas būvniecību ar dziļo pārstrādi. Gulbenes novada Stāķu kokapstrādes rūpnīcā turpinām modernizēt tehnoloģijas, Vangažu metālapstrādes rūpnīcā savām vajadzībām ražojam augsti tehnoloģiskas kokapstrādes līnijas un nestandarta iekārtas. Bet Krustpils kokapstrādes rūpnīcā strādājam pie koksnes granulu ražošanas jaudas palielināšanas, modernizējam tehnoloģijas un būvējam jaudīgu siltummezglu,” stāsta “Gaujas koks” īpašnieks Vitālijs Čmihovs.