Peoniju ziedēšanas laiks Salaspils Botāniskajā dārzā

Septembrī dala un pārstāda peonijas. Dārzkopes padomi 0

“Ir īstais brīdis pavairot peoniju kolekciju vai atjaunot stādījumus. Laiks ir silts un patīkams, kas noder smagajā ceru izrakšanas un dalīšanas darbā. Jābūt gatavam, ka ātri šo darbu paveikt nevarēs,” skaidro peoniju kolekcionāre Dagnija Voika no Pelču pagasta.

Reklāma
Reklāma

Vairo pēc vajadzības

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Vislabāk izrakšanai un sadalīšanai padodas trīs gadus augusi peonija. Jo tā ilgāk augusi bez pārstādīšanas, jo grūtāk sadalīt.

Ar dakšām no sāniem ceru mēģina izkustināt un izcelt, pēc iespējas mazāk aplaužot sakneņus. Patlaban vēl izcelšanai labi kalpo laksti, aiz kuriem augu var izraut no zemes. Kad tas izdevies, sakneni uzliek uz plastmasas kastes un ar spēcīgu strūklu noskalo. Nogriež lakstus. Peoniju sadala pēc vajadzības (ar nazi un dārza šķērēm). Ja sakneņi pārāk gari, tos var saīsināt līdz 20 cm. Pirms stādīšanas sakneņus apžāvē saulē. Atdala lielākos, kas ziedēs jau nākamgad. Sīkākos atstāj paaudzēšanai citā dobē.

CITI ŠOBRĪD LASA

• Kādreiz praktizētā metode, kad sakneni sadala, pārcērtot ar lāpstu, ir barbarisms.

Ķeras pie lielajām

Lai izraktu vecās, tā sauktās vecmāmiņu peonijas, kas augušas varbūt pat gadu desmitus, vajadzēs pamatīgu vīrieša spēku un izturīgu lāpstu.

Pamazām atrauš augsni ap ceru un mēģina pakustināt, tad atkal atrušina grāvīti. Tā turpina, līdz monstrs izdabūts no zemes ārā.

Ja atlauzts kāts ar saknes daļu, arī to ieteicams likt augsnē – gan pieaugsies, jo peonijas ir dzīvelīgas. Ja nevēlas izrakt visu ceru, var mēģināt, atrušinot augsni, atlauzt stādu tikai vienā sakneņa pusē. Taču tad būs pamatīgi zudumi, daudz traumētu sakneņu.

• Pat ja peoniju sakneņu aplauzumi izskatās pamatīgi, vecs krūms bojā neaizies.

Peoniju ceru sadala vēlamā lieluma un skaita daļās, tad saknes mazgā ar ūdens strūklu.
Peoniju ceru sadala vēlamā lieluma un skaita daļās, tad saknes mazgā ar ūdens strūklu.

Gatavo vietu

Jauno stādījumu veido tur, kur peonijas nav augušas. Ar savu pamatīgo un dziļo sakņu sistēmu peonija sev vērtīgās barības vielas ir izlietojusi, tādēļ stādīt atpakaļ nav vēlams. Ja citas izejas nav, veco augsni izrok un stādīšanas vietu pamatīgi ielabo.

Jaunajai peonijai izrok 60 x 60 cm lielu bedri. Apakšā ieber kādu pusspaini satrūdējušu kūtsmēslu. Tad daļu izraktās augsnes samaisa ar neitralizētu un bagātinātu kūdru, kādu sauju dolomītmiltu (vai krītu, vai pelnu). Visu uzber kūtsmēsliem bedres apakšā. Pamatīgi salaista – tas sevišķi svarīgi šajā sausajā rudenī. Sakneni stāda dobē tik dziļi, lai virs pumpuriem būtu 5 cm augsnes. Jaunam stādījumam var uzbērt augsnes konusiņu, jo augsne sēdīsies. Pavasarī lieko atrauš.

Reklāma
Reklāma

Ja sakneņus tūliņ nevar stādīt atpakaļ dobē, no iekalšanas tos var pasargāt, ieliekot plastmasas maisiņā un augšgalu atstājot atvērtu. Ja jāglabā pāris nedēļu, zem peonijas var palikt mitras sūnas vai to ierušināt kūdrā.

• Kad peonijām trešdaļa lakstu nobrūnējuši, tos var nogriezt.

• Augošās peonijas dobēs nav jālaista. Tās spēj labi izturēt sausumu, turklāt tagad jau gatavojas mieram.

Peoniju izstāde dabas muzejā

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.