Sensena dārznieku gudrība: lai nesabojātu vaskoto slāni, āboli jānovāc tikai ar cimdiem? 1
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Vecās dārznieku grāmatās ir ieteikumi ābolus vākt cimdos, lai nebojātu vaskoto slāni, un katru ietīt papīrā. Vai tiešām tas paildzina glabāšanās kvalitāti?” – jautā Raimonds Ventspilī.
“Niekoties jau var visādi, taču augļu vākšana cimdos nav svarīgākais noteikums, lai raža ziemā labi glabātos,” teic augļkope Inese Drudze no Pūres.
Cimdos var vākt, ja salst rokas. Taču tīrība noteikti jāievēro, lai uz augļiem nenokļūtu dažādas sēnīšu sporas, kas rosina puves. Tādēļ ābolus nedrīkst vākt ar zemainām rokām.
Glabātavā tos nedrīkst likt kopā ar augļiem, kuri saskārušies ar augsni. Piemēram, kritušos vai lasot nejauši izbirušos ābolus salasa kā pēdējos, kad no koka visa raža novākta. Kritušos likt glabātavā nav īsti vērts, jo tie tāpat strauji bojāsies un izlietojami pirmie.
Vācot ābolus, svarīgi tos netraumēt. Raujot ābolu, pareizi būtu maigi to saņemt saujā un viegli piepacelt uz augšu. Tad ābola kātiņš pats viegli nolūzīs. Augļus saudzīgi liek spainītī un tikpat saudzīgi izber kastē. Pareizi ir pieliekties pie kastes un lēni izslīdināt ābolus no trauka, berot zem tiem palikt plaukstu, lai mazinātu triecienu.
Ābolu glabāšanai labas ir plastmasas kastes. Pirms atkārtotas lietošanas tās izmazgā un patur saulē, lai virsma dezinficējas.
Lai āboli labi glabātos, svarīgs arī pagrabs, kurā ir vēsums, konstanta gaisa temperatūra un mitrums. Kopā ar augļiem nevar turēt kartupeļus un citas saknes, jo āboli ļoti pieņem garšas.
Ja pagraba nav, kādu laiciņu ābolus var paglabāt kaut uz lodžijas putuplasta kastēs.
Noteikti nav prātīgi augļus tīt papīrā un likt skaidās, kā dažās vecās grāmatās iesaka, jo tad nevar redzēt, vai kāds no tiem nav sabojājies.