“Ceļo, meklējot sēnes!” Latvijā atklāta jauna spēle apceļošanai ar auto pa 16 mašrutiem 4
Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
“Spēle ļaus atklāt dažādus intriģējošus, noslēpumainus un pievilcīgus tūrisma objektus un uzzināt stāstus par tiem, spēles gaitā atbildot uz āķīgiem jautājumiem.
Centīgākie atbilžu sniedzēji, kuri būs nokomplektējuši visu posmu, piedalīsies izlozē ar iespēju laimēt apmaksātas brīvdienas Latvijā.
Spēle būs aizraujoša gan tiem, kurus saista dabas un vēstures apskates objekti, gan pastaigu taku un izklaides parku mīļotājiem. Neizpaliks arī dažādām gaumēm pievilcīgs piedāvājums vēderprieku baudīšanai,” sola organizatori.
Kā piedalīties spēlē?
Jau pieņemot lēmumu iesaistīties spēlē “Pievelc Latviju!”, gaida intriga – izvēlētais maršruts ar pieturas punktiem būs pieejams vien brīdī, kad nokļūsiet sākuma punktā un būsiet tajā reģistrējušies.
Tikai tobrīd uzzināsiet piedzīvojuma norises gaitu – ar ko sākt un uz kādiem apskates objektiem jādodas. Tur būs jāatbild arī uz dažādiem jautājumiem.
Lai piedalītos spēlē, nepieciešama automašīna, zinātkāri, uz neparedzamām situācijām gatavi ceļabiedri un labs noskaņojums. Jāreģistrējas mājaslapā “MyPostnos.com” un jāizvēlas sev interesējošais posms, spiežot pogu “Saņemt”.
Viedtālrunī jālejupielādē “Postnos” lietotne (pieejama gan “Google Play”, gan “Appstore”) un jāpieslēdzas ar tiem pašiem reģistrācijas datiem, kas tika izmantoti, pieslēdzoties mājaslapā.
Katrā Latvijas novadā ir četri, vidēji 180–280 kilometrus gari posmi. Paredzamais spēles ilgums būs atkarīgs no braucēju temperamenta.
Ja brauc ātri un pa ceļam izvēlas apskatīt vien dažus objektus, tad katru no paredzētajiem posmiem iespējams izbraukt dienas laikā.
Ja ir vēlme ceļot nesteidzīgi un jēgpilni pavadīt laiku kopā ar saviem tuviniekiem un domubiedriem, tad, paviesojoties ikvienā apskates punktā un izmantojot vietējās naktsmītnes vai citus tūrisma pakalpojumus, katram spēles posmam jāatvēl divas trīs dienas.
Ja nu kādu maršrutu nesanāk pabeigt vienā dienā, taču gribas tajā atgriezties, katrā maršrutā ir atzīmēšanās kontrolpunkti, kuros sāktā posma apceļošanu var apturēt un atgriezties tur vēlāk.
Tas būtiski tiem, kuri vēlas piedalīties balvu izlozē, jo tas iespējams, tikai pabeidzot visu maršrutu. Nav jāizbrauc visi sešpadsmit posmi, pietiek ar vienu, taču, jo vairāk izbrauktu posmu, jo lielāka iespēja laimēt.
Dalība izlozē notiek automātiski, ja spēlētāji ir reģistrējušies spēlei un jebkura posma beigās aizpildījuši aptauju ar trim jautājumiem.
Spēle “Pievelc Latviju!” notiek līdz šā gada 31. decembrim.
Daži ieteikumi
Spēles veidotāji iesaka pirms piedzīvojuma aplūkot katra spēles posma aptuveno maršrutu un laikus ieplānot pusdienu pauzi, izmantojot konkrētā reģiona Tūrisma informācijas centru ieteikumus.
Tur arī gūstama informācija par maršrutā pieejamajām naktsmītnēm, ja domāts visu ceļu veikt vienā paņēmienā. Dažos apskates objektos ir noteikta ieejas maksa vai nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.
Jārēķinās, ka, sākot ar oktobri, daudzas vietas var būt jau slēgtas.
Toties līdz pat oktobra sākumam Latvijā vēl notiek Mājas kafejnīcu dienas, kuru laikā savas durvis apmeklētājiem ver gan pastāvīgi strādājoši ēdināšanas uzņēmumi – kafejnīcas, restorāni, krodziņi, viesu mājas –, gan zemnieku saimniecības un vietējie iedzīvotāji, kas ikdienā nenodarbojas ar ēdināšanu vai viesu uzņemšanu, bet konkrētajā nedēļas nogalē atver savas mājas un sētas, lai cienātu viesus ar novada vai savas ģimenes īpašajiem ēdieniem.
Mājas kafejnīcu dienu ietvaros notiek arī dažādi kultūras pasākumi – nelieli koncerti, deju priekšnesumi, meistardarbnīcas un citas aktivitātes.
Ceļo, meklējot sēnes
Sēņu lasīšanas sacensības Latvijā vairs nav nekas jauns. Ar pārtraukumiem dažādos pagastos tās notiek teju divdesmit gadus, jo sēņošana uzskatāma par nacionālo tradīciju, pretendējot pat uz sporta veida statusu.
Rezultāti gan lielā mērā atkarīgi no dabas apstākļiem – siltā un mitrā rudenī var sacensties par nacionālajiem salasīto sēņu svara rekordiem, bet sausā un vēsā laikā prieks būs par jebkuru atrasto sēni.
Regulāri sēņošanas čempionātus rīko Tomes pagastā Ratu kalna teritorijā, kur tās labākās sēņu vietas, un šis gads nebūs izņēmums.
11. septembrī komandas te var sākt ierasties jau no plkst. 9.30, bet kopējais starts tiks dots stundu vēlāk.
Kontrollaiks pusotra stunda, taču noteikumi stingri – par katru nokavēto minūti simts gramu svara nost, turklāt visai komandai jāierodas vienlaikus, lai arī cik tālu, lasot sēnes, tās dalībnieki būtu aizklīduši.
Lai neapmaldītos, dalībniekiem tiks izsniegtas apvidus kartes.
Protams, katram sēņotājam novērošanas kameru neviens nepiestiprinās, tomēr sacensības balstās uz godprātības principiem un nav pieņemami izmantot citus sēņu lasīšanas palīgus un palīglīdzekļus, piemēram, ar automašīnu “aizskrienot” uz kādu savu slepenu sēņu vietu.
Tā kā uzvarētāju noteiks pēc kopējā salasīto sēņu svara, lielāka veiksme var uzsmaidīt pilnām komandām – četriem cilvēkiem.
Sverot tiks vērtētas tikai ēdamās sēnes bez tārpiem un mehāniskiem piemaisījumiem. Sacensību noslēgumā visus sēņotājus gaidīs uz ugunskura vārīta zupa.
Individuāli patrenēties sēņu lasīšanā būs iespējams jau iepriekšējā vakarā Pļaviņu apkaimē, kur notiks nakts sēņošanas čempionāts. 10. septembrī plkst. 20 visiem interesentiem jāierodas pie Aiviekstes pagasta pārvaldes, lai kopīgi dotos uz mežu.
Līdzi jāņem spēcīgs kabatas lukturītis, jo sacensības risināsies tumsā no plkst. 21 līdz 22. Tādēļ piedalīties varēs tikai pilngadīgas personas, kas apzinās riskus un ir atbildīgas par pieņemtajiem lēmumiem.
Ieskaite būs divās grupās – līdz 69 gadu vecumam un senioriem no 70 gadiem, un pirmo trīs vietu ieguvēji saņems diplomus un medaļas. Pasākuma noslēgumā tiks vārīta sēņu zupa, ar ko mieloties.
Dodoties sēņot, jāvelk kājās gumijas zābaki, jāģērbjas silti un līdzi jāņem no lietus aizsargājoša plēve, jo pēc augusta lietavām lolot ilūziju par saulainu septembri nebūtu prātīgi.
Lieki teikt, ka sēņojot līdzi jābūt kādam traukam un nazim, kas ir obligāta prasība sacensībās, taču Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele skaidro, ka sēnes drīkst ne tikai griezt, bet arī uzmanīgi izcelt ārā, pārāk nebojājot meža zemsedzi.
Tam gan nevajadzētu kļūt par ieradumu, bet gan attaisnojumu, ja kāda branga baravika patrāpījusies ceļā negaidīti – bez naža kabatā.
Viņa sēņošanai iesaka no klūgām un skaliem pītos grozus, nevis spaiņus un plastmasas maisus, jo pa grozu spraugām, ejot pa mežu, birst ārā sēņu sporas, palīdzot sēnēm vairoties.
Tas, ko redzam, nogriežam un ieliekam grozā, ir tikai sēnes augļķermenis. Pati sēne jeb sēņotne atrodas augsnē, koksnē, nobirušo lapu vai skuju slānī, un tā ir kā liels, kilometriem garš zirnekļu tīkls, kas nepārtraukti barojas.
Mājas kafejnīcu dienas
* 27., 28.08. Mērsrags, Roja
* 28.08. Aizsargājamo ainavu apvidus “Veclaicene”
* 28., 29.08. Ziemeļlatgale – Balvi, Viļaka, Rugāji, Baltinava
* 4.09. Gulbenes, Ropažu un Salaspils nov.*
* 4., 5.09. Carnikavas, Saulkrastu, Salacgrīvas, Alojas nov., Talsi un to apkaime
* 11., 12.09. Lībiešu krasts – Mazirbe, Pitrags, Kolka, Melnsils, Ģipka, Dundagas pag. –, Jēkabpils, Krustpils, Sala un Sēlija – Viesīte, Aknīste
* 17.–19.09. Pierīga (Ķekava, Baldone, Daugmale, Baloži)
* 18.09. Līgatnes nov.
* 25., 26.09. Cēsis, Priekuļi, Skujene un Pārgaujas nov., Dobele, Tērvete, Auce
* 2., 3.10. Tukums, Engure, Jaunpils, Kandava un Ķemeru Nacionālais parks, kā arī Ogre, Ikšķile, Ķegums un Lielvārde
* Pēc vecā Latvijas administratīvi teritoriālā dalījuma