Foto: Joseph Prezioso/AFP/SCANPIX/LETA

Sāk potēt pusaudžus! Vai jaunieši drīkst vakcinēties pret Covid-19, ja vecāki to neatbalsta? 27

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Nacionālā veselības dienesta (NVD) vakcinācijas nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča sola, ka šonedēļ tikšot īpaši uzrunāti seniori vakcinēties, bet paralēli tam jau otro nedēļu lielajos vakcinācijas centros senioriem būs brīvā potēšanās stunda no pulksten 9.00 līdz 10.00 bez iepriekšēja pieraksta.

“Kādu laiku bija novērota tendence, ka senioru auditorijā saslimstība neauga, bet tā palielinājās aktīvo iedzīvotāju vidū. Šobrīd redzam, ka pieaugums ir vērojams arī senioru grupā, tāpēc ir būtiski viņus potēt. No 503 tūkstošiem devu, kas jau ir vakcinētas, seniori ir saņēmuši trešdaļu,” stāsta veselības ministrs Daniels Pavļuts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ministrs norādīja, ka viens no iemesliem, kāpēc vecākā gadagājuma ļaudis nevakcinējas raitāk, ir bijis lielais vakcīnu trūkums iepriekšējās nedēļās un mēnešos.

“Mums ir jāmeklē labākie veidi, kā motivēt tieši ģimenes ārstus aktīvi strādāt ar saviem senioru vecuma pacientiem. Viņiem ir jāzvana, viņi jāuzrunā, jāpierunā. Ģimenes ārsti tiek materiāli stimulēti – viņi saņem paaugstinātu tarifu par viena cilvēka vakcinēšanu,” saka Pavļuts.

NVD par viena pacienta vakcināciju ārpus darba laika ģimenes ārstiem maksā 12,71 eiro, bet darba laikā – 7,70 eiro.

Dienā – pat piecdesmit pacientu

Dagdas novada ģimenes ārste Olga Golube ir viena no diviem ārstiem, kas potē šā apvidus iedzīvotājus. Viņa stāsta, ka patlaban neesot problēmu gados vecākiem pacientiem tikt pie potes, bet cits jautājums esot viņu aktivitāte.

Tie, kas ir izlēmuši, nedēļas laikā tiekot vakcinēties. Katru dienu daktere sapotējot 20–30 pacientus, esot dienas, kad poti saņemot pat četrdesmit cilvēku. Piemēram, nākamajā nedēļā būšot viena diena, kad vakcinēti tikšot pat piecdesmit pacienti.

No pagājušās nedēļas dakteres praksē ir sākta balstvakcinācija (otrā pote) ar “Astra Zeneca”, un ar šo vakcīnu pagaidām neesot nekādu problēmu.

Arī Balvu novada ģimenes ārste Līga Kozlovska, kura ir arī Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente, pastāstīja, ka senioriem vakcīnas ir pieejamas. Visi, kas pierakstoties, nedēļas laikā tiekot sapotēti.

Sliktāk sokas ar to cilvēku vakcināciju, kuri nespēj tikt līdz savam ģimenes ārstam vai medicīnas centram.

Reklāma
Reklāma

NVD vakcinācijas nodaļa ārstniecības iestādēm, kas vakcinē pacientus mājās, ir nosūtījusi informāciju, ka šāds pakalpojums ir nepieciešams vairāk nekā 2000 iedzīvotāju. Tajā pašā laikā daudzi ziņojot, ka vai nu negrib potēties, vai jau ir saņēmuši poti.

E. Juhņēviča sacīja, ka būtu jāpotē ap 1500 cilvēku un ka puse no viņiem jau esot sapotēta mājas vizītēs.

“Janssen” – ne tikai bezpajumtniekiem

Nesen tika ziņots, ka “Janssen” vakcīnas, kuras jāpotē tikai vienreiz, ir paredzētas sociāli neaizsargātākajām grupām, bezpajumtniekiem, ieslodzītajiem, bet šonedēļ tās tomēr vakcinēs arī lielajos vakcinācijas centros.

Kāpēc pieņemts šāds lēmums?

Pavļuts aicina šo notikumu neaplūkot no bažu un aizdomu viedokļa. Tāpat kā nevajagot raizēties, ka “AstraZeneca” nepietikšot tiem, kam nepieciešama otrā šīs vakcīnas deva.

“Es ceru, ka esam sasnieguši tādu līmeni, kad varētu sākt uzticēties vakcinācijas procesa gaitā pieņemtajiem lēmumiem. “Janssen” vakcīnu skaits Latvijā ir pietiekams. Lai izpildītu vakcinācijas iestāžu pasūtījumus, nolēmām likt lietā arī “Janssen” vakcīnas, kas ir īpaši parocīgas ar to, ka ir nepieciešama tikai viena deva. Šo vakcīnu apjoms ir rezervēts īpašajām mērķa grupām,” skaidro Pavļuts.

Sāk potēt pusaudžus

Vakar tika uzsākta 16–17 gadus veco jauniešu potēšana ar “Pfizer/BioN­Tech” vakcīnu. Jau pieteikušies 1567 pusaudži vecumā no 16 gadiem, bet kopumā šajā vecuma grupā ir 36 tūkstoši cilvēku.

“Tajās ģimenēs, kur vecāki ir vakcinējušies, arī viņu bērni to darīs. Bet tur, kur vecāki to nav darījuši, arī bērni droši vien skeptiski izturēsies pret potēšanos,” prognozē ģimenes ārste Golube.

Pacientu tiesību likums noteic, ka jauniešiem, sākot no 14 gadiem, ir pilnas tiesības ārstniecību izvēlēties bez vecāku piekrišanas.

Veselības ministrija aicina darba devējus domāt par bonusiem darbiniekiem, kuri vakcinējas, – vai tā būtu papildu brīvdiena vai papildu piemaksas, vai citas priekšrocības.

Kur vakcinēties senioriem bez iepriekšēja pieraksta

Vakcinācijas centrā Ķīpsalā sapotētie nogaida 15 minūtes pēc vakcīnas saņemšanas.
Publicitātes foto

* Rīgā šonedēļ strādās četri liela mēroga centri. ATTA centra un Rīgas Kongresu nama vakcinācijas centri strādās katru dienu no pirmdienas līdz sestdienai. Ķīpsalas hallē un Rīgas Centrāltirgū vakcinācijas centri strādās piektdien un sestdien. Visās vietās, izņemot Kongresu namu, šo centru darba laiks ir no pulksten 9.00 līdz 10.00. Kongresu namā poti var saņemt no pulksten 8.00 līdz 9.00.

* Kopumā visā Latvijā šonedēļ vakcinācijas centri strādās 21 Latvijas pilsētā.

* Visos liela mēroga centros no 17. līdz 23. maijam vakcinēs ar “Pfizer/BioNTech” vakcīnu “Comirnaty”, izņemot Rīgas Centrāltirgu, kurā 21. un 22. maijā vakcinēs ar “Janssen” vakcīnu, kam nepieciešama tikai viena deva.

* Iedzīvotāji var uzzināt par vakcinācijas centru darba laiku pašvaldību mājas lapās vai pa tālruni 8989.

AVOTS: Veselības ministrija

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.