Seniori jūtas vientuļi. Sociālie aprūpētāji saņem kritiski mazu atalgojumu 14
TV24 raidījumā “Uz līnijas” kāda skatītāja pauž skumjas par vientuļo senioru situāciju. Viņa stāsta, ka kādu laiku bijusi aprūpētāja senioriem, kam nepieciešama palīdzība ikdienas mājas solī. “Es aprūpēju divas stundas dienā. Tiem cilvēciņiem, ko es aprūpēju, viņiem jau nebija svarīga mana aprūpe, viņi tikai gribēja, lai es ar viņiem parunāju.”
Skatītāja skaidro, ka viņas uzdevumos ir sagādāt pārtikas produktus un pagatavot ēst, bet pilsēta par to norēķinājusies vien ar 100 eiro.
Radījuma skatītāja arī pauž kritiku Latvijas Pensionāru federācijas Aijas Barčas virzienā: “Barčas kundze pensionārus nemaz neaizstāv. Es vienreiz biju pie viņas uz pieņemšanu. Viņa bija vienā sociālajā mājā Liepājā. Viņa nekā laba nepateica un vispār nekā nevarēja saprast ko viņa tur runāja.”
Raidījuma viešņa “Senioru Saeimas” priekšsēdētāja Barba Girgensone atzīst, ka papildus sociālo aprūpētāju praktiskajiem pienākumiem, nereti nākas arī uzklausīt un aprunāties ar senioriem, kam tas ir nepieciešams. Girgensone pauž apbrīnu sociālajiem darbiniekiem, ņemot vērā viņu nelielo atalgojumu.
Skaidrojot senioru aktuālos jautājumus, ar kuriem nereti vēršas pie sociālā darbinieka, Barba Girgensone min juridiskus jautājumus. “Šeit mēs nonākam līdz mentālās veselības jautājumiem.” Cilvēkam uztvere var būt kavēta. Nav tā, ka viņš nesaprot, bet viņam ir savs dzīves ritms un līdz ar to saskarsme ar sociālo aprūpētāju un masu informācijas līdzekļiem, kas viņam ir pieejami, ir ļoti būtiski.
Ir aktualizēts arī jautājums par drošības pogu, “Tas ir īpaši nozīmīgi vienatnē dzīvojošiem cilvēkiem. Jo ik vienam kaut kas var notikt un ne vienmēr risinājums ir mobilais telefons, jo tie mēdz izlādēties, ne vienmēr tie ir pa rokai, ja cilvēks ir pakritis. Dažkārt nokrītot, nākas gaidīt palīdzību vairākas stundas, līdz ierodas kāds palīdzēt.” Ja ir drošības poga, šis jautājums ir atrisināts, min “Senioru Saeimas” priekšsēdētaja Barba Girgensone.