Foto: Coatesy/Shutterstock

Sēnes savā dārziņā. Cik viegli tās ieaudzēt? 0

Esmu dzirdējusi, ka citiem ir izdevies ieaudzēt dārzā sēnes. Kā to izdarīt? Cik labi ir veikalā nopērkamie sēņu micēliji dārzam, piemēram, šķidrais pudelē? ASTRA SALASPILĪ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Neizslēdzu, ka tiks ierosināta lieta par novešanu līdz pašnāvībai.” Anna Sedokova tikusi intervēta saistībā ar Jāņa Timmas aiziešanu mūžībā 25
“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Lasīt citas ziņas

“Sēnes nevar ieaudzēt kurā katrā dārzā,” skaidro mikoloģe Inita Dāniele. Katra veida sēnēm vajadzīgi konkrēti dzīves apstākļi. Sēnes veido mikorizu (sēnes sadarbība ar koka saknēm). Tieši tādēļ konkrētas sēnes arī mežā var atrast noteikta tipa vietās, pie konkrētiem kokiem. Dārza augsnē un regulāri pļautā mauriņā tā visa sēnēm pietrūks.

Teorētiski vieglāk būtu ieaudzēt, piemēram, atmatenes (Latvijas šampinjoni), kas nav mikorizas sēnes. Dārzā var ieaudzēt arī tintenes. Taču pēc tām neviens pārāk nekāro un galvenokārt cenšas ieaudzēt baravikas un citas bekas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apšubekas aug lapukoku un jaukta tipa mežos, tām patīk bērzu tuvums. Bērzubekām patīk mitra vieta un lapukoki. Gailenes visbiežāk aug sausos un nedaudz mitros skujkoku un jauktu koku mežos.

Lai ieaudzētu sēnes, vispirms māju tuvumā jāatrod piemērotākā vieta. Ja tāda jau ir, iespējams, sēnes sev tīkamajā dzīvesvietā pēc kāda laika parādīsies pašas. Tad nu pasaki, vai tas notika dārznieka pūliņu dēļ vai daba pati darīja. Ja ļoti kārojas pašam savu sēņu, der iestādīt bērzu vai citu koku birztaliņu. Taču arī tad būs jāgaida gadi, kamēr koki paaugsies un saknes būs gatavas mikorizai.

Tie, kam izdevies ieaudzēt sēnes meža apstākļiem pielāgotā vietā, iesaka pēc katras sēņošanas cītīgi izkratīt visas no meža atnesto un iztīrīto sēņu atliekas. Var maisiņā sēklai salasīt arī vecās, pāraugušās sēnes. Mazās un jaunās sēnītes sēšanai nederēs, jo tajās vēl nav dīgšanai gatavu sporu. Pēc regulāras sēņu kaisīšanas atliek tikai gaidīt brīnumu. Sausā laikā sēņu lauku var palaistīt. Daži sēņumīļi iesaka sēņu atliekas kādu laiku paturēt ūdenī un tad visu saturu izlaistīt paredzētajā vietā. Pat ja sporas sāks attīstīties, sēņu radīšanai vajadzīgā mikoriza neizveidojas ātri. Var mēģināt atnest sēni ar lielāku augsnes gabalu. Tomēr mikoloģei pašai meža sēņu ieaudzēšanas eksperiments nav izdevies.

Veikalos nopērkamie meža sēņu micēliji Initai Dānielei nevieš uzticību, viņa to uzskata par veltīgu naudas izmešanu. Arī interneta tīmeklī aprakstītajiem brīnumainajiem sēņu ieaudzēšanas gadījumiem (piemēram, baravikas puķu podos) viņa iesaka īpaši neticēt.

Meža sēnes ar dārza augļukokiem un košumkrūmiem mikorizu neveido.

Reklāma
Reklāma

Ja ļoti gribas pašam audzēt sēnes, var iegādāties speciāli pieradinātas sēnes – austersēnes. To micēlijs nopērkams pat speciāli audzēšanai sagatavotos komplektos, kas tiešām labi padodas audzēšanai mājas apstākļos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.