Padomi 0
• Sēņu sporas saglabā dzīvotspēju diezgan ekstremālos apstākļos, pat -30 °C un +60 °C. Gludinot kokvilnas apakšveļu un zeķes, var radīt sēnēm nelabvēlīgu vidi.
• Kāju sēnīšu gadījumā apavus vēlams dezinficēt ar aptiekās nopērkamu 40% formalīna šķīdumu – to uzpilina uz papīra salvetes, ievieto apavos un trīs diennaktis tur necaurlaidīgā maisiņā. Var izmantot preparātu Chemisept FG, profilaktiski apstrādājot gan ādu, gan apavus.
Cirkšņa sēnītes pazīmes
Epidermofītija (epidermophytia; no grieķu valodas epi – uz, virs, derma – āda, phyton – augs) ir infekcioza slimība, ko ierosina patogēnā sēne Epidermohyton inguinale, kas bojā ādas raga kārtu un var izraisīt iekaisumu ādas dziļākajos slāņos.
• Apsārtums, nieze, izsitumi, sulojošs iekaisums cirkšņu, dzimumorgānu zonā, kas var paplašināties. Dāmām zem krūtīm, krokas dziļumā, var veidoties pat plaisas. Perēkļa centrālā daļa kļūst gaiša, malas – sarkanas, ar krevelītēm.
• Infekcijas avots – slims cilvēks vai viņa lietotie priekšmeti. Īpaši labvēlīga vide ir ādas nobrāzumi un pastiprināta svīšana.
• Inkubācijas perioda laikā, dažās dienās, patogēnā sēne ieaug ādas raga kārtā, un slimība, ja to neārstē, var kļūt hroniska.
7 riska faktori
1. Pastiprināta svīšana
2. Tuklums
3. Pārāk apspīlēts apģērbs
4. Reti mainīta apakšveļa
5. Dvieļu, apģērba, gultasveļas koplietošana
6. Publiskas pirts, vannas, dušas, ģērbtuves izmantošana
7. Imūnās sistēmas traucējumi
Konsultējusi dermatoveneroloģe Zinaida Plavoka