Senēģiptiešu teksts vēsta par cunami 0
Uz faraona Ahmosa I valdīšanas laiku attiecināmie senēģiptiešu rakstu zīmju teksti no 3500 gadu senās akmens stēlas varētu būt pasaulē senākais ziņojums par laika apstākļiem, uzskata Čikāgas universitātes Austrumu institūta speciālisti. Minētie uzraksti stāsta par lietavām, tumsu un vētru, kuras kaukšana bijusi “skaļāka par pūļa kliedzieniem”.
Arheologi tā saukto “Vētras stēlu” atrada jau 40. gadu beigās, izrakumos Karnakas templī pie Tēbām (Luksoras), Ēģiptē. Tā ir 1,8 m augsta, aprakstīta no abām pusēm 40 horizontālās rindās. Savu nosaukumu piemineklis ieguva dēļ tajā aprakstītajām katastrofālas vētras ainām.
Čikāgas universitātes lingvisti Roberts Ritners un Nadīne Mellere ASV iznākošā “Journal of Near Eastern Studies” jaunākajā numurā norāda, ka senie ēģiptieši, iespējams, aprakstījuši pavisam konkrētas dabas kataklizmas sekas. Runa ir par vulkāna eksploziju Santorīni jeb, kā to sauca senie grieķi, Tēras salā Vidusjūrā. Pēc precīzākas stēlas datēšanas atklājies, ka tās vecums aptuveni sakrīt ar minēto vulkāna izvirdumu. Šī eksplozija varēja sacelt cunami vilni un vētru, kas nodarīja ārkārtīgi lielus postījumus Ēģiptei.
Zinātnieki pieļauj, ka kataklizma palīdzēja nākt pie varas faraonam Ahmosam I, Tēbu princim, tā sauktās Jaunās valsts un 18. dinastijas pamatlicējam. Viņš kļuva slavens ar to, ka padzina no Ēģiptes hiksus – iebrucēju grupu, kas, iespējams, nāca no mūsdienu Sīrijas un Libānas teritorijas un aptuveni 1700 p.m.ē. bija izlauzusies līdz Nīlas deltai.
Cunami vilnis varēja izpostīt hiksu ostas piekrastē un atvieglot Ahmosa I uzdevumu. Citi zinātnieki gan ir ieskatos, ka vētras apraksts pats par sevi varētu būt metaforisks hiksu iebrukuma attēlojums, tomēr Roberts Rinters pēc “Vētras stēlas” precīzākas datēšanas un tekstu interpretācijas ir pārliecināts, ka tā nav – hieroglifi vēsta, par ainu, ko pieredzēja Tēbu princis: vairāku dienu ilga lietus gāžu vētra un cilvēku ķermeņi, kas peld pa Nīlu lejup “kā papirusa laivas”. Pēdējais ir liecība, ka cunami vilnis pa Nīlu ieplūda tālu uz dienvidiem Ēģiptes teritorijā un nopostīja upju krastos esošās pilsētas un ciemus.