Senču akmens cirvis — vai dzīva būtne? Mājražotāji ar to meklē saikni 0
Žurnāliste un dizainere Sabīne Stāle savulaik televīzijā veidoja dokumentālās filmas, savukārt Andris Meļķis strādāja Rīgas kinostudijā. Tagad abi SIA “Sortus” ražotnē Siguldā gatavo lielogu dzērveņu konfekšu asorti un oriģinālās ēdienu piedevas, bet viņu lielā aizraušanās ir akmens apstrāde.
Akmens atklāšanai abi apguva nepieciešamo informāciju, arī mitoloģiju un pat ticējumus. Ekspedīcijās, pētot vietējos kulta akmeņus, Sabīne mēģināja atminēt to stāstus. “Strādājot ar akmeni, drīz sapratu, ka tie ir dzīvas būtnes, vissenākās uz zemes un ar savu atmiņu. Ar tiem darbodamies, reizēm sarunājos un ieklausos akmens domās. Akmeņi ir ļoti jūtīgi, jo kristāliska struktūra ļauj tos viegli iekodēt. Ne velti saka – kā akmenī iecirsts. Tas neattiecas tikai uz mehānisku iekalšanu, bet arī uz iekodēšanu ar domas palīdzību,” domā Sabīne. Viņas radošo aizrautību labi papildina Andra tehniskā domāšana un rezultātā top oriģinālas un skaistas Latvijas jūras akmeņu rotas.
Īsais kurss Indijā
Īsta “akmens akadēmija” abiem māksliniekiem bija uzturēšanās Indijā, kur iepazītas dažādu dārgakmeņu, pusdārgakmeņu un akmeņu īpašības. Indijā akmeņus daudz pamatīgāk pēta un izsmalcinātāk pielieto, tur pret akmeni ir ļoti nopietna filozofiska attieksme, līdzīga kā seno latviešu attieksme. Indijā viedie uzskata, ka akmenim ir smalks enerģētisks kontakts ar zemes dzīļu magnētisko lauku un zemes biosfēru. Arī Sabīne un Andris ir pārliecināti, ka akmeņi ir kā mazas dinamomašīnas, kas saņem enerģiju no zemes dzīlēm un palīdz uz zemes virsmas uzturēt dzīvību.
“Akmens ciešā saistīšana ar horoskopiem ir saprāta konstruēta. Svarīgi ir zināt, no kurienes akmens nācis, kādi tam ir piemaisījumi. Svarīga ir akmens vēsture, kāds meistars to apstrādājis, vai tas nav piederējis alkatīgam cilvēkam… Labāk lai cilvēks ieklausās savā iekšējā balsī un sagaida, kurš akmens viņu uzrunās,” uzskata Andris.