Senās Ēģiptes medicīnas brīnumi: atklāta audzēja izņemšana pirms 4000 gadiem 19
Vēzis bieži tiek uzskatīts par mūsdienu slimību, taču jauni atklājumi liecina, ka senās Ēģiptes ārsti jau pirms 4000 gadiem varēja veikt operācijas, lai ārstētu noteiktus vēža veidus. Šis atklājums liek pārdomāt mūsu izpratni par vēža vēsturi un senās Ēģiptes medicīnas attīstību, raksta “CNN”.
Atklājums tika veikts, rūpīgi izpētot divus galvaskausus no Kembridžas Universitātes “D”uckworth laboratorijas kolekcijas. Viens no galvaskauskausiem piederēja vīrietim, kurš nomira aptuveni 30–35 gadu vecumā ap 2600. gadu pirms mūsu ēras.
Uz tā tika atrasti griezumi ap audzēju galvaskausā, kas liecina par ķirurģisku iejaukšanos. Šī drosmīgā operācija, kas veikta tūkstošiem gadu pirms mūsdienu ķirurģijas attīstības, liek domāt, ka senie ēģiptieši ne tikai apzinājās vēzi, bet arī bija gatavi riskēt, lai mēģinātu glābt pacientu dzīvības.
Lai gan nav zināms, vai operācija tika veikta, lai mēģinātu izārstēt vēzi vai veikt audzēja analīzi, šis atklājums ir nepārprotams pierādījums senās Ēģiptes medicīnas prasmēm un drosmei.
Otrs galvaskauss piederēja sievietei, kura nomira ap 50 gadu vecumā ap 600. gadu pirms mūsu ēras. Uz viņas galvaskausa netika atrasti griezumi ap audzēju, taču bija redzami ilgstoši dziedējuši lūzumi, kas liecina par veiksmīgu medicīnisko iejaukšanos galvas traumas gadījumā.
Šis atklājums norāda uz to, ka senās Ēģiptes ārsti bija spējīgi ne tikai veikt sarežģītas operācijas, bet arī sniegt efektīvu traumu aprūpi.
Šie aizraujošie atklājumi sniedz vērtīgu ieskatu senās Ēģiptes medicīnas zināšanās un prasmēs. Tie pierāda, ka senie ēģiptieši bija progresīvi ārsti, kuri bija gatavi iet neparastos soļus, lai cīnītos pret slimībām un glābtu pacientu dzīvības.
Šie atklājumi varētu palīdzēt mums labāk izprast vēža vēsturi un veicināt jaunu ārstēšanas metožu izstrādi mūsdienās.