Senās ciklamenas jāatjauno 0
“Izlasīju Praktiskajā Latvietī rakstu par jaunmodīgajām ciklamenām, taču atbildi uz savu problēmu neatradu. Man ir 20 gadu vecs augs, kam izveidojies liels gums. Augs zied katru gadu, bet uz guma izveidojušies izaugumi, tādi kā radziņi, kur katru gadu nāk jaunas lapas un ziedi. Man ir bail, ka, izraujot vecās lapas un ziedus, nejauši nolūzīs arī šie izaugumi ar pārējiem ziediem un lapām. Ciklamenu miera periodā nelaižu, tikai mainu palodzes, lai nav par karstu,” stāsta Elga Rīgā.
Vecās šķirnes – retums
“Ilgus gadus audzētā noteikti ir tā sauktās vecās selekcijas šķirne, kurām veidojās izteikts gums un kuras varēja atziedināt,” teic Bulduru Dārzkopības vidusskolas siltumnīcu vadītāja Laima Ozoliņa. Speciāliste skaidro, ka tik vecam gumam noteikti jābūt milzīgam un dažu lapu zaudēšana lielu skādi nenodarīs.
Taču, lai no tā izvairītos, vecajām, dzeltēt sākušajām lapām var ļaut nodzeltēt pēc iespējas vairāk vai pat sakalst – jo lapa būs vairāk atmirusi, jo vieglāk atdalīsies. Protams, tas var bojāt auga kopskatu, taču, audzējot ciklamenas bez miera perioda, tas ir neizbēgami.
Lapu dzeltēšana gan jāvēro, lai nesāktos puve. Ja kāda lapa pūst, to steigšus izrauj, nebēdājot par mazo lapiņu aplaušanu.
Mēģina laist mierā
Savulaik šos populāros telpaugus pavairoja arī Latvijas siltumnīcās. Tiem bija izteikts dzīves cikls – ziemā ziedēja, pavasarī tās laida miera periodā, vasarā izstādīja uzbaroties. Pēc noziedēšanas miera periodā ciklamenu podus novietoja paēnā, zem augu plauktiem siltumnīcās.
Šajā periodā vecās lapas aizgāja bojā, un tās tika novāktas. Laistīja tikai tik, lai augs neiekalstu. Tad vasarā gumus stādīja bagātīgā substrātā podiņā vai noēnotā dobē. Līdz augustam jau bija ieriesušies ziedpumpuri un izveidojies kupls jauno lapu pušķis.
Tad augu pārstādīja paliekošā podā un nesa siltumnīcās. Vecās selekcijas augiem ir izteikta īpašība reaģēt uz dienas garumu. Kad gaismas kļūst mazāk, vēlu rudenī tās sāk ziedēt.
Var atjaunot sējot
Vecam augam mainīt dzīves ciklu būs grūti, tas arī var iet bojā, taču šīm ciklamenām veidojas sēklas. No tām var izaudzēt jaunus augus, kuriem mēģināt dzīvesritmu dalīt aktīvās augšanas un miera periodā. Lai notiktu apputeksnēšanās, ziediem sagaida atplaukšanas brīdi, kad uz tiem redzami putekšņi, tie pat sabirst ap puķi.
Tad ar pirkstu vai otiņu maigi pabrauka pa viena zieda drīksnu un ar putekšņiem pieskaras otram. Apputeksnēt var vairākus ziedus, taču sēklu ieguvei atstāj dažus. Sēklu būs daudz arī vienam ziedam, tāpēc liekos sēklaizmetņus norauj, lai tie neatņem augam spēku.
Saprotams, sēklu sēšana un augu piķēšana ir darbietilpīgs process. Taču, ja cilvēks ir ciklamenu fans, to var izdarīt. Turklāt šāda auga pavairošana būtu arī vērtīgs darbs vecā genofonda saglabāšanā.