Sena kartupeļu šķirne – “King” 1
“Sešdesmitajos gados bija vēlīna kartupeļu šķirne ‘King’ – skaisti, dzelteni, ļoti garšīgi. Kādas ir šīs šķirnes īpašības, un kur to var iegādāties? Tagad tā kaut kur vēl saglabājusies.” Leonija Kleviene Kuldīgas novadā
Visticamāk, runa ir par šķirni ‘King Edward’, kas izveidota 1906. gadā, bijusi iecienīta periodā starp abiem pasaules kariem, taču pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados to nomainīja perspektīvākas šķirnes. Minētajai kartupeļu šķirnei ir violeti ziedi, bumbuļi ir ovāli, ar seklām acīm, gaiši dzeltenu mizu (uz tās redzami sārti plankumi, īpaši stolona galā), krēmkrāsas mīkstumu un labām garšas īpašībām. Kartupeļi ir miltaini, ļoti piemē-roti cepšanai uz pannas. Šķirne izturīga pret parasto kraupi, bet neizturīga pret kartupeļu cistu nematodi un vēzi. Sevišķi cieš no sausuma. Arī izturība pret lakstu puvi ir vāja.
Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta Kartupeļu selekcijas grupas vadītāja Ilze Skrabule skaidro, ka Latvijā nevar iegādāties sertificētu šķirnes ‘King Edward’ sēklas materiālu, jo pie mums to nepavairo. Sēklas kartupeļus piedāvā vienīgi ār- zemju firmas, piemēram, ”Suttons”, ”Thompson Morgan”. Pērkot interneta veikalos, jāpārliecinās, vai stādmateriālam ir augu pase – tātad tas ir pār-baudīts un brīvs no karantīnas slimībām, piemēram, no nematodes, gredzenpuves. Taču augu pase nenodrošina, ka stādāmajā materiālā nebūs citu slimību.
Importa sēklas kartupeļi maksās diezgan dārgi: 1 kg kartupeļu – apmēram 4 eiro (3 lati), vēl jāpieskaita pasta izdevumi.
Ja ir vēlme audzēt kādu no vecajām šķirnēm, stādmateriālu ieteicams pasūtīt Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta Kartupeļu atveseļošanas laboratorijā. Tiesa gan, šķirnes ‘King Edward’ institūta kolekcijā nav. Patlaban tur glabājas ģenētiski daudzveidīgs materiāls – apmēram 600 dažādu kartupeļu šķirņu, no kurām aptuveni 60 izveidotas Latvijā laikā no XX gadsimta 30. gadiem līdz mūsdienām (vasarā var apmeklēt lauka dienas Priekuļos, kurās gandrīz vienmēr ir arī kartupeļu šķirņu ekspozīcija). Selekcionāri šīs šķirnes izmanto izpētei un krustošanai, veidojot jaunas.