Ko jauniešiem sniedz dalība studentu apmaiņas programmās? “LA” aptauja 0
Santa Apše, studē Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā par sākumskolas skolotāju: “Apmaiņas programmā gadu pavadīju Kiprā, studējot Kipras universitātē. “Erasmus” sniedza patiešām daudz ieguvumu. Līdz ar vērtīgo dzīves pieredzi, kas gūta šajā laikā, attīstīju angļu valodas prasmes, iepazinos ar jauniem cilvēkiem, kas nāk no dažādām kultūrām un atšķirīgi uztver dzīvi. “Erasmus” paplašināja redzesloku. Es noteikti iesaku ikvienam studentam izmantot unikālo iespēju, ko dod šāda programma.”
Velta Ziediņa, studē Vidzemes Augstskolā par tūrisma gidi: “Kopš pagājušā gada septembra par savu augstskolu saucu “Fachhochschule Salzburg” (Zalcburgas Lietišķo zinātņu universitāti). Iespēju studēt ārzemēs man sniedza “Erasmus+” programma. Tās ietvaros vienu semestri pavadīju Austrijā. Es vēlējos iemācīties vācu valodu, un kā gan vēl labāk to izdarīt, ja ne uzturoties pastāvīgi vāciski runājošā sabiedrībā? Mana vislielākā vēlēšanās ir arī piepildījusies – nu jau brīvi spēju komunicēt vācu valodā. Esmu ieguvusi vairākus desmitus jaunu draugu un paziņu, kuru atkārtotai satikšanai man gan būs nepieciešams apceļot vai visu pasauli. Tāpat neatsveramas ir jaunās zināšanas par vietējo kultūru, sabiedrību – tikai pāris mēnešu laikā mans skats uz dzīvi ir pagriezies ja ne par visiem 180, tad vismaz par 90 grādiem. Šis viennozīmīgi ir vispatīkamākais un atmiņā visvairāk palikušais laiks visā manā studiju procesā – ceļojumi, ballītes, daudz jaunu iespaidu, draugu, plašāks redzesloks un tam visam pa vidu arī mācības. Man pat grūti iedomāties, kāpēc jaunietis varētu atteikties no iespējas gadu vai pusgadu dzīvot, skoloties un gūt pieredzi ārzemēs, ja turklāt viss tiek apmaksāts no Eiropas Savienības budžeta.”
Ieva Alsberga, Ventspils Augstskolas Tulkošanas studiju fakultātes 3. kursa studente: “Pagājušajā vasarā atgriezos Latvijā pēc “Erasmus” apmaiņas semestra Norvēģijā, Agderas universitātē. Galvenais iemesls, kāpēc izvēlējos doties uz Norvēģiju, bija papildināt valodu prasmes – norvēģu un angļu. Jāteic, ka semestris ārzemēs nav paredzēts tikai atpūtai – jāmācās taču! Kredītpunktu dēļ nācās apmeklēt vien trīs lekcijas (katra 45 minūtes gara), bet tās bija papildinātas ar praktiskajiem semināriem. Tiesa, lekciju kvalitāte bija daudz sliktāka nekā Ventspils Augstskolā. Sadzīves ziņā gan viss bija ļoti jauki. Kopumā vērtēju šo pieredzi kā pozitīvu – tika iegūts daudz jaunu draugu un paziņu, iepazīta cita kultūra un mācību vide. Noteikti mazliet mainīju arī savu dzīves skatījumu.”
Evija Tambaka, studē Rīgas Ekonomikas augstskolā uzņēmējdarbību un ekonomiku: “Apmaiņas programmā “Erasmus” devos uz Franciju pagājušā gada septembrī, lai studētu “Paris Graduate School of Management Groupe ESG”. Studijas ārvalstīs man bija nepilnus četrus mēnešus. Paralēli studijām izbaudīju iespēju paceļot pa Franciju un tās dažādajiem reģioniem. Jāteic, ka Francija ir brīnišķīga valsts un katrs tās reģions ir pavisam citāds. Esmu ieguvusi lielāku iecietību un izpratni par dažādām kultūrām un to dzīvesveidu. Apmaiņas programmas laikā kļuvu vēl pašpārliecinātāka par savām augstskolā iegūtajām zināšanām. Sapratu arī, ka pasaule piedāvā tik daudz, un nekas nav tik tālu un nesasniedzams, kā likās iepriekš.”
Uzziņa
Programma “Erasmus+”
* Jaunā programma ar nosaukumu “Erasmus+” apvieno septiņas līdzšinējās Eiropas Savienības programmas izglītības, mācību un jaunatnes jomā, un pirmo reizi tā atbalsta arī sportu.
* Programmas ietvaros vairāk nekā 4 miljoniem eiropiešu būs iespēja ārzemēs studēt, mācīties, iegūt darba pieredzi un veikt brīvprātīgo darbu. “Erasmus+” ilgs līdz 2020. gadam.
* Latvijas Mākslas akadēmijas 1. stāva zālē līdz 18. februārim aplūkojama informatīva izstāde “Erasmus+stāsti,” kurā var iepazīties ar studentu iespaidiem, atziņām un vērtējumu par mūžizglītības programmā gūto pieredzi.
Avoti: Eiropas Komisija, Valsts izglītības attīstības aģentūra, Latvijas Mākslas akadēmija