Sēlijai novada nebūs, bet Saulkrastiem – būs 2
Sēlijas novadam līdz savas pašvaldības izveidošanai pēc 2021. gada vietējām vēlēšanām bija palicis viens solis – tajā iekļautajiem tagadējiem novadiem bija jāvienojas par reģionālās attīstības centru Jēkabpilī vai Aizkrauklē. Taču pašvaldības lēma par centru izvēlēties Viesīti, kas neatbilda Administratīvi teritoriālās reformas komisijas deputātu priekšstatiem par to, kas ir centrs. Saeima ceturtdien neatbalstīja Zaļo un zemnieku savienības priekšlikumu izveidot Sēlijas novadu. Tajā pašā laikā ar koalīcijas balsīm Saulkrasti un Sēja tika nodalīti no Ādažu novada, kas nozīmē, ka nekas vairs nevarēs kavēt Saulkrastu novada iezīmēšanu kartē.
“Vienīgais iemesls, kāpēc nepiekrita Sēlijas novada izveidošanai, bija tas, ka tur nav attīstības centra,” Saeimas sēdē sacīja Viktors Valainis (ZZS). Taču tāda centra nav arī Rēzeknes novadā, kura administratīvā ēka atrodas Rēzeknes pilsētā, un Daugavpils novadā, kura mītne arī ir Daugavpils pilsētā. Līdzīgi tas būs arī Lejaskurzemē. V. Valainis uzsvēra, ka jebkurā gadījumā Jēkabpils būs šīs teritorijas attīstības centrs un dzinējspēks, tāpat kā Daugavpils vai Liepāja apkārtējiem novadiem. Viņam nebija pieņemama atšķirīga attieksme pret dažādām pašvaldībām. Koalīcijas deputāts Sandis Riekstiņš (JKP) bija neizpratnē, ka varēja centru izvēlēties Viesītē, “kur nekā nav”. Tā arī neesot ērti sasniedzama no pārējām Sēlijas vietām. Viņam bija zināms, ka Ilūkstes uzņēmēji gribot palikt Latgalē, kur esot viņu bizness.
Jaunjelgavas novada priekšsēdis Guntis Libeks (NA) “Latvijas Avīzei” atzina, ka Sēlijas pašvaldībām tāda iespēja, ka tikai administratīvais centrs ir Jēkabpilī, nemaz neesot piedāvāta. Taču viņam arī nešķiet pareizi atgriezties pie vecā rajonu modeļa, jo esot jāskatās nākotnē un vajag attīstīt jaunus centrus, par kādu varēja izveidoties Viesīte, kas atrodas Sēlijas vidū. Pašvaldības vadītājs piekrita, ka no vairākām vietām uz to var nokļūt tikai pa grants ceļu, bet tāpēc valsts varētu ieguldīt ceļu infrastruktūrā.
Sēlijas novadu apvienībā ir Aknīstes, Ilūkstes, Jaunjelgavas, Jēkabpils, Neretas, Salas un Viesītes novadi, bet – ne Jēkabpils pilsēta. Taču tagad šīs pašvaldības būs dažādos novados. Aizkraukles novadā būs Jaunjelgavas, Kokneses, Neretas, Pļaviņu un Skrīveru novadi. Aknīstes, Viesītes, Salas, Krustpils un Jēkabpils novadi, kā arī Jēkabpils pilsēta iekļauti Jēkabpils novadā. Ilūksti plānots pievienot Daugavpils novadam.
Neatkarīgais deputāts Aldis Gobzems sēdē apgalvoja, ka tāds novads tiek veidots tikai tāpēc, ka tur dzīvo Jānis Dombrava no Nacionālās apvienības, pēc kuras iniciatīvas šī pašvaldība būs. Jānis Vitenbergs (“KPV LV”), kurš noskaņots cīnīties par Kandavas novada saglabāšanu, uz šo iniciatīvu raudzījās pozitīvi, jo Kandavas novads ir līdzīgs topošajai Saulkrastu pašvaldībai. “Esmu pacilātā noskaņojumā. Ja atbalstīsim Saulkrastus, tad es redzu cerību stariņu arī Kandavai,” teica J. Vitenbergs.
J. Dombrava pretestību Saulkrastu novada izveidošanai saista tikai ar to, ka ZZS ir pie varas Limbažu novadā, no kura plānots atdalīt Skultes pagastu, to pievienojot Saulkrastiem, kur jau tagad mācoties Skultes bērni. J. Dombrava uzskata, ka ir pienācis laiks noteikt jaunus attīstības centrus, par kādu var kļūt arī Saulkrasti.
Ceturtdien bija jau piektā diena, kad Saeima 2. lasījumā apsprieda grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā. Trešdienas vakarā deputāti beidzot sāka skatīt jauno novadu karti.