Selfijs rapšu laukā bīstams veselībai? 0
Viena no 21. gadsimta pavasara garšām noteikti ir skaists un zeltains foto rapšu laukā, kas sociālajos tīklos parādās teju katram sevis cienošam latvietim, tomēr vai nevainīgais foto var nelabvēlīgi ietekmēt mūsu veselību? Latvijas Televīzijas raidījums 4.studija pēta, kādu iespaidu dzeltenais augs atstāj uz cilvēku un dabu.
Rapsis ir intensīvās lauksaimniecības monokultūra, kas dod labus ienākumus lauksaimniekiem, bet ilgtermiņā kaitē dabai, īpaši bitēm un citiem kukaiņiem. Rapsi var izaudzēt arī bioloģiski, bet tālu lauku Latvijā ir ļoti maz.
“Redziet, pesticīdiem ir diva veida ietekmes, tā sauktās akūtās un hroniskās. Akūtās būtu tas gadījums, kad mēs iedarbību redzam tūlīt un uzreiz un sliktākajā gadījumā tā būtu nāve, ka esam beigti un tas pesticīds tiešām ir kaitīgs. Savukārt stāsts par hronisko iedarbību ir šī te iedarbība ilgtermiņā. Mums ir ļoti maz zināšanu par to, kā iedarbojas šādu dažādu pesticīdu kokteiļi,” sižetā skaidro Andrejs Briedis, Latvijas dabas fonda lauksaimniecības eksperts.
Pilnīgi pretēju viedokli gan atklāj Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība “LATRAPS” priekšsēdētājs Edgars Ruža: “Es aicinātu cilvēkus vispirms izpētīt. Pieļauju, ja zemnieki aizstāv savus laukus, bet šī ir klaja apmeklošana. Cilvēks varētu painteresēties, kas ir rapsis un kas ir monokultūra. Latvijā tas nenotiek un netiek audzēts kā monokultūra. Pesticīdi nav atļauti un netiek lietoti Latvijā!”
Ja kāds zemnieks tomēr ziedēšanas laikā rapsi miglo, tad tas ir nelikumīgi un viņš riskē zaudēt visas subsīdijas, kas nozīmē, ka pavasarīgam foto rapšu laukā veselības problēmas nevajadzētu radīt, vienīgi iegūt kāda zemnieka dusmīgu vārdu par izbradāto lauku.