Sekmēs nodarbināto apmācību 0
Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Nule kā valdībā apstiprinātie grozījumi noteikumos, kas skar izaugsmi un nodarbinātību, veikti, lai uzņēmēji varētu pretendēt uz atbalstu nodarbināto apmācībai, veiksmīgāk pārvarētu Covid-19 krīzi un turpinātu aktivitātes, kas vērstas uz Latvijas tautsaimniecības attīstību un komersantu nodarbināto prasmju pilnveidi. Kā zināms, pandēmija radījusi lielu nenoteiktību un bremzējusi apmācību organizēšanu.
Pašu uzņēmēju iespējas šajos apstākļos ir cieši saistītas ar vispārējo ekonomisko situāciju un uzņēmējdarbības attīstību. Tajā pašā laikā liels izaugsmes ierobežojums ir augsti kvalificēta darbaspēka trūkums. Ņemot vērā tautsaimniecības pārmaiņas vidējā un ilgtermiņā, sagaidāmas izmaiņas arī pieprasījumā pēc augstas kvalifikācijas speciālistiem. Tajā pašā laikā Covid-19 radītie ierobežojumi ir būtiski ietekmējuši daļas komersantu iespējas organizēt apmācības, tāpēc ir nepieciešams samazināt projektos noteiktos sasniedzamos rādītājus. Lai šīs problēmas risinātu, tapuši noteikumu grozījumi.
Jāatgādina, ka vēl 2020. gada 5. decembrī stājās spēkā grozījumi MK noteikumos Nr. 365, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) projektā paredzot jaunas atbalstāmās darbības – augsta līmeņa apmācības un labās prakses pārņemšanu. LIAA ir veikusi līguma grozījumus ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru, pagarinot projekta ieviešanas termiņu līdz 2023. gada 31. decembrim, tādējādi arī pagarinot rādītāju sasniegšanas termiņu. Tāpat veikti precizējumi, kas ļautu izmantot finansējumu, sniedzot papildu atbalstu 2014.–2020. gada plānošanas perioda projektiem. Paredzēts, ka finansējumu LIAA projektā varēs attiecināt uz augsta līmeņa apmācībām un labās prakses pārņemšanas apmācībām, kas komersantiem ļaus pilnveidot savu nodarbināto kvalifikāciju un prasmes, tādā veidā mazinot trūkstošo augsti kvalificēto darbinieku skaitu. Vienlaikus paredzēta sasniedzamo rezultatīvo rādītāju samazināšana.
Jaunā kārtība ļaus izmantot finansējumu augsta līmeņa apmācībām un labās prakses apmācībām, tādējādi paplašinot komersantu iespējas pilnveidot savu darbinieku zināšanas un prasmes. Projektā noteikto rezultatīvo rādītāju samazināšana ļaus finansējuma saņēmējiem veiksmīgāk īstenot projektus, jo šie projektu ieviešanas ierobežojumi ir radušies no finansējuma saņēmējiem neatkarīgiem apstākļiem, jo dažādu Covid-19 ierobežojumu dēļ mācības nav varējušas notikt pilnā apmērā.
Jaunie noteikumi ļaus piešķirt papildu līdzekļus attiecināmo izdevumu segšanai līdz 2023. gada beigām.