Māksliniece Magone Boleiko Jāņu ugunskuru vietu ik gadu maina. Pērno apsēj, un tā pārtop ziedošā dabas puķu dobē.
Māksliniece Magone Boleiko Jāņu ugunskuru vietu ik gadu maina. Pērno apsēj, un tā pārtop ziedošā dabas puķu dobē.
Foto no Magones Boleiko arhīva

Sēklu bumbas puķu sprādzienam: kā pļavu pārvērst “īstā pasakā” 0

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Ir īstais laiks guldīt zemē sēklas. Visvisādas un visvisādos veidos un vietās. Sēšana ir arī jauks vaļasprieks, kas bagātina ne tikai dārzeņu krājumu, bet arī dabas daudzveidību. Aizraujoties ar sēšanu, gan liels, gan mazs var kļūt pat par zaļo partizānu vai huligānu.

Ar pašas vāktām puķu sēklām kabatās uz pļavu dodas gleznotāja un dabas dārzu mīļotāja Magone Boleiko.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mākslinieces mērķis ir bagātināt savu pļavu, padarīt to krāšņāku ar ārstniecības augiem un kukaiņiem tīkamiem ziediem.

Ja savas pļavas nav, sēklu krājumus var slepus iemest svešos dārzos, degradētās teritorijās. Pasaulēs ir pat šāda zaļo partizānu kustība, kas puķes pamanās iesēt pilsētās, ielu malās.

Kā sēt?

Vietās, kur pļavu var izstaigāt kājām, sēklas var kaisīt tieši zemē, bet tur, kur nevar piekļūt, var sēt, metot sēklu bumbas. Tās var gatavot dažādi. Magone iesaka šādu veidu. Bumbu gatavošanai sagādā mālu vai mālzemi, mazliet komposta un kūdras substrāta. Derēs gan no lauka ņemtais, gan būvniecības nolūkiem domātais pulverveida māls. No sastāvdaļām uztaisa valganu masu, kurā iemīca sēklas. Bumbai jāturas kopā. Var mest tūlīt, var pažāvēt vai pavisam izžāvēt un lietot, kad rodas iedvesma bumbošanai vai audzelīgi lietaini laika ap­stākļi. Sēklas bumbās liek sausas. Ja tās būs iediedzētas, bet uznāks sausuma periods, asni aizies bojā. Ja zemē nonāks sausas sēklas, tās ir gudras un pašas sajutīs, kad sākt dīgt un augt.

Ko sēt?

Foto no Magones Boleiko arhīva

Vislabāk sēklas ievākt pašam no tuvējās apkār­tnes. Vismaz tām bumbām, kas tiks sētas atpakaļ pļavā. Veikalā pērkot nezināmas izcelsmes sēklas, tiks ievazāts svešs ģenētiskais fonds.

Sēšanai piemērotas ir: magones, gaiļbiksītes, deviņvīruspēks, kumelītes, kurpītes, pulkstenītes, cigoriņi u. c. Noteikti būs arī pārsteiguma moments – parādīsies arī citi augi – pašdarbnieki, kas ieradīsies nelūgti, kuriem iesēto augu kompānija būs tīkama. Piemēram, margrietiņas ierodas pašas. Sējumus regulāri apskata. Ja pamana kādu invazīvu sugu (populāras agresores – spriganes, zeltslotiņas), to izrauj.

Reklāma
Reklāma

Ja sēj dārzā vai pilsētas nomalēs, tad labāk izvēlēties viengadīgās puķes – kā saulespuķes, kliņģerītes, kosmejas, lavateras u. c.

Kur sēt?

Noskata vietu, kur sēklas varētu piezemēties. Jo plikāka vieta, jo mazāk blīva zāles velēna, jo labāk. Nejauši radies atklājums – visas sēklas lieliski iejūtas ugunskura vietā. Šajā laukumā tām netraucē citas zāles, turklāt pelni ir labs mēslojums. Izcili ziedošs rezultāts ir tur, kur likvidēti ogulāji, avenāji. Arī izlīdzinātais kurmja rakums būs labs placdarms, no kura pacelties puķu galvām. Arī vecus graustus var nomētāt ar sēklu bumbām – ja uz jumtiem spēj augt bērzi, uzziedēs arī puķes.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.

SAISTĪTIE RAKSTI