Sēklai domātos kartupeļus rudenī vajagot zaļināt. Vai tā ir tiesa? 0
Esmu dzirdējis, ka sēklai domātos kartupeļus rudenī vajag paturēt saulē, lai kļūst zaļi. Tad tie ziemā nepūst un žurkas neēd. Vai tā vajag darīt? Cik lielus tupeņus atstāt stādīšanai? ALBERTS JŪRMALĀ
– Sēklas kartupeļus turēt saulē tiešām ir vēlams, taču nevis tagad, bet pavasarī, – skaidro LLU Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centra Kartupeļu sēklaudzēšanas tehniķe Ieva Lozberga.
Pāris nedēļu pirms stādīšanas kartupeļus iznes no pagraba, liek plastmasas sieta kastēs un sakrauj saulē apsauļoties. Tad tupeņi tiešām aug veselīgāki, slimības tos apdraud mazāk. Šī metode sevišķi piemērota tiem, kuri dārzos saimnieko ar bioloģiskajām metodēm, cenšas izvairīties no ķīmijas. Pret grauzējiem visdrošāk ir lietot indes vai lamatas.
Lai kartupeļi labi glabātos, tiem jānobriedina miziņa. Kad laksti novākti, bumbuļiem vēl ļauj vienu vai divas nedēļas pakavēties vagā. Tas svarīgi, lai, vācot ar kombainu, neievainotu mizu. Daļai tupeņu traumas apdzīs, taču daļai tās var izraisīt bojāšanos. Rokot ražu ar dakšām mazdārziņā, kur katru kartupeli no zemes saudzīgi izceļ ar rokām, briedināšana var izpalikt.
Noraktos kartupeļus ieteicams sabērt šķūnītī, garāžā, kur tie pāris nedēļu vēl nobriedīs glabāšanai. Ja vieta ir gaiša, kaudzi apklāj ar segām, gaisu caurlaidīgiem maisiem. Tikai pēc tam tupeņus pārlasa un atliek sēklai. Tad vislabāk var redzēt, kurš kartupelis bojāts, kurš labi glabāsies.
Sēklai der kartupelīši, kas ir nedaudz lielāki par paipalas olu. Priekuļos stādīšanai paredzētie ir 3–6 cm diametrā, bet mazākie ir vispieprasītākie. Tas ir ekonomiski izdevīgi, un var apstādīt lielākas platības, turklāt mazie tupeņi ir veselīgāki un audzelīgāki. Protams, ja kāds kartupelis kļuvis zaļš uz lauka vai glabājot, tas labi derēs sēklai.