Sējas laikā biežāk cieš speciālā tehnika; apdrošinātājs divos gados izmaksājis 1,2 miljonus eiro 0
Izsisti traktora stikli, bojāts jumts, salauzta aizmugurējā uzkare un citi bojājumi, bet labi, ka vadītājam nekas nekaiš – tāds posta skats pērn pavērās Viesītes novada zemnieku saimniecības “Kalna Dambrāni” saimniecei Ivetai Tīrumniecei pēc negadījuma, kurā cieta saimniecības tehnika, apdrošināšanas gadījumu piemērus atceras kompānijā “Balta”.
Darbiniekam braucot ar traktoru un velkot piekabi, tā saslīdēja un apgāzās ar visu traktoru, pamatīgi sabojājot tehniku. Diemžēl dažāda veida negadījumi lauksaimniecībā nav retums – par to, kā pārdzīvot sarežģītas situācijas saimniecībā un kādus secinājumus zemnieki izdarījuši pēc pašu pieredzētā, stāsta “Kalna Dambrānu” saimniece Iveta Tīrumniece un zemnieku saimniecības “Ķauļi” īpašnieks Zigmants Mazurs.
“Zinu, ka sarežģījumi tādā nozarē kā lauksaimniecība nav retums, taču mūsu saimniecības pastāvēšanas laikā šis ir bijis viens no nopietnākajiem negadījumiem, kad tika smagi bojāts traktors un piekabe. Diemžēl ikvienas spectehnikas bojājums vai zaudējums ietekmē mūsu saimniecības darbu, jo šādi negadījumi samazina darba kvalitāti un tempu, radot iespaidīgus zaudējumus. Protams, ir svarīgi, vai zāli mūsu lopiem ved divas vai trīs piekabes,” saka Iveta Tīrumniece, kura nodarbojas ar piena lopkopību.
Kā norāda Tīrumniece, pozitīvais gan esot tas, ka tik smagi negadījumi nenotiekot bieži. Kopš 2001. gada, kad dibināti “Kalna Dambrāni”, kopumā Iveta atceras tikai šo vienu pavisam nopietno gadījumu, kad nācās izjust finansiālu satricinājumu. Tomēr nereti sezonas laikā saimniekiem nākas saskarties arī ar vairākiem nelieliem spectehnikas bojājumiem, piemēram, braucot pa grants ceļu, kāda šķemba vai akmens bojā traktora stiklu. Tās ir salīdzinoši mazas neērtības, kas notiek visbiežāk, taču arī šeit nākas ieguldīt savu laiku un līdzekļus, kas nebūt nav mazi, jo traktora stiklu izmaksas esot lielas.
“Lauksaimniecības nozarē speciālā tehnika nav lēts prieks, līdz ar to ir svarīgi jau no iegādes brīža pret to attiekties uzmanīgi. Taču, protams, nereti notiek tādi negadījumi, kurus mēs nekādā veidā nevaram paredzēt un ietekmēt. Ar tādiem šajā nozarē ir jārēķinās un vainīgos meklēt nevajadzētu. Taču tieši šādu neparedzētu un mums pašiem neietekmējamu apstākļu dēļ ir nepieciešams apdrošināt traktorus un citu tehniku, it īpaši jauno, jo tas tiešām atvieglo jebkuru neparedzēto un nelaimīgo situāciju, kad tehnika tiek bojāta. Tāpēc vēl joprojām novērtēju apdrošinātāja operatīvo palīdzību, kad atguvām visu atlīdzību 23 000 eiro apmērā par traktora bojājumiem, kā arī remonta laikā tikām nodrošināti ar atbilstošu tehniku, lai mūsu darbi neapstātos,” secina Iveta Tīrumniece.
Arī Talsu novada Abavas pagasta zemnieku saimniecības “Ķauļi” īpašniekam Zigmantam Mazuram ir nācies saskarties ar līdzīgu negadījumu. Zigmants, braucot ar traktoru, nobrauca no ceļa un avarēja. Šajā negadījumā cieta ne tikai traktors, bet arī pats Zigmants, un tas šo negadījumu padarīja vēl nopietnāku.
“Situācija nebija patīkama. Pirmo reizi piedzīvoju šādu negadījumu, tāpēc biju ļoti noraizējies un satraukts. Traktora bojājumi bija patiešām lieli. Turklāt traktors bija jauns un ņemts līzingā, kas vēl joprojām bija jāmaksā. Es pat teiktu, ka mani izglāba paša lēmums par apdrošināšanu. Apdrošinātājs BALTA ļoti operatīvi atrisināja situāciju, izmaksājot atlīdzību un nokārtojot visus dokumentus ar līzinga kompāniju,” norāda Mazurs.
Kā stāsta Iveta Tīrumniece, īpaši uzmanīgiem lauksaimniekiem jābūt ar traktoriem, ar kuriem ik dienas jāpārvietojas pa visdažādākā seguma ceļiem. Viens mirklis var izmainīt visu, tāpēc arī pēc piedzīvotā negadījuma zemnieku saimniecībā drošībai tagad tiek pievērsta lielāka uzmanība.
Kā skaidro “Balta” atlīdzību direktors Ingus Savickis, atskatoties uz iepriekšējo divu gadu pieredzi, ražas sēšanas un novākšanas periodā izteikti palielinās lauksaimniecībā piedzīvoto negadījumu skaits saistībā ar tehniku. Kā liecina “Balta” statistikas dati, pēdējo divu gadu laikā kopumā atlīdzībās par spectehnikas negadījumiem izmaksāti teju 1 200 000 eiro. Tādēļ ir vērtīgi regulāri veikt saimniecībā esošās tehnikas apskati, kā arī der būt uzmanīgiem, strādājot ar tehniku ierobežotas redzamības apstākļos.