Segas noder gan siltumam, gan interjera dekorēšanai 0
Dizainers Terenss Konrans uzskata, ka segas būtība mūsdienās ir krietni mainījusies: “Tradicionālos segu materiālus aizstāj aizvien jauni izstrādājumi un segu veidi, kas atšķiras no tradicionālā priekšstata. Tagad segas darina arī no kašmira, adījumiem un dažādu audumu kompozīcijām.
Modē atgriezušies arī vecmāmiņas lupatu deķi. Populāri kļuvuši pledi (minisegas), kas ir ne vien silti, bet arī viegli un ērti pārvietojami. Segas lieto ne tikai lai naktī apsegtos, bet arī kā gultas pārklājus un dekoratīvus tekstila izstrādājumus interjerā.”
Izmērs. Ja gulētājs ir viens, pietiks ar 140 х 205 cm lielu segu, bet, ja vēlas segties divatā, jāmeklē eiropeiskais divguļamās segas izmērs (220 х 205 cm), nevis pusotrvietīgais (172 х 205 cm), kas labāk noderēs tādam gulētajam, kas segā vēlas cieši ietīties viens pats.
Materiāls. Dūnu segas ir ļoti vieglas un siltas, arī labi elpo, bet mēdz izraisīt alerģiju. Šīs segas lielākoties jātīra ķīmiski. Jālūko, lai pārvalks ir nošūts kvadrātos – šādā stepējumā pildījums kalpo ilgāk nekā ar stepējumu paralēlās joslās.
Kokvilnas segas ir smagākas, tās neizraisa alerģiju, bet krietni atpaliek siltuma ziņā. Tomēr šīs segas vieglāk kopt – var mazgāt veļas mašīnā. Vilnas segas salīdzināmas ar dūnu/spalvu kombinētajiem izstrādājumiem, arī labi silda, vislabāk no visām citām segām saglabā nemainīgu temperatūru nakts laikā, taču arī var izraisīt alerģiju.
Pieejamas alpakas, merīnaitu un kamieļvilnas segas. Lai gan segas drīkst mazgāt veļas mašīnā, lielākoties tās nav iespējams ietilpināt standarta 5 – 6 kg veļas mašīnās, tāpēc nākas tīrīt ķīmiski. Zīda segas labi noder, ja ir mainīgs klimats, – dod vēsumu vasarā, bet silda ziemā. Zīds nav alerģisks, segas ir vieglas, patīkamas taustei un viegli kopjamas, taču dārgas. Sintētisko materiālu segas izceļas ar ļoti ērtu kopšanu – tās ir kompaktas, ļoti vieglas, viegli mazgājamas veļas mašīnā un glabājot aizņem maz vietas. Siltuma ziņā tās var sacensties pat ar dūnu segām, tomēr cilvēks zem šādas segas svīst, bet pēc tam var salt.
Svars. Šķiet, ka ērtāka ir viegla sega, tomēr liela daļa cilvēku labprāt sedzas ar smagām segām, lai sajustu, kā sega apņem ķermeni – tikai tad tiek gūta arī siltuma sajūta.
Ņem vērā * Segas apvalka auduma kvalitātei arī ir liela nozīme segas kalpošanā. Kokvilnas pārvalki pēc vairākām mazgāšanas reizēm var sāk izdilt, savukārt sintētiskie nereti izraisa svīšanu. Par zelta vidusceļu uzskata jaukto šķiedru audumus.
Reklāma
* Pēc sezonas beigām segu vēlams izmazgāt vai iztīrīt un glabāt sausās, labi vēdinātās telpās. * Segu uzreiz pēc naktsmiera nav ieteicams aizklāt vai noglabāt gultas veļas kastē. Labāk, lai tā kādu laiku paliek atklāta un pavēdinās. * Putekļu ērcītes nepanes salu un karstumu, tāpēc šad un tad lietderīgi segas izlikt vēdināties gan ziemas salā, gan vasarā.
|