“SEB bankas” eksperts: Parādījusies bīstama tendence nerezidentu naudu apzīmēt kā sliktu 1
Nerezidentu noguldījumu īpatsvara samazināšanās Latvijas bankās vājinās finanšu pakalpojumu eksporta attīstību, trešdien, informējot par centrālo banku lēmumu ietekmi uz finanšu tirgu un Latvijas ekonomiku, žurnālistiem sacīja “SEB bankas” Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš.
Komentējot Latvijas banku kredītportfeļa izmaiņas pēdējo gadu laikā, Lāriņš sacīja, ka no 2005.gada līdz 2008.gadam, kad bankas izteikti vairāk izsniedza kredītus, bija vērojams straujš kredītportfeļa kāpums uz mātesbanku kreditēšanas rēķina. Tolaik nerezidentu un rezidentu noguldījumu, kā arī banku kapitāls un rezerves bija mazākas. Pēc viņa teiktā, tendenču izmaiņas varēja sākt novērot 2015.gadā, kad bija vērojams rezidentu un nerezidentu noguldījumu un banku kapitāla un rezervju apmēra pieaugums, bet banku saistības pret to mātesbankām samazinājās.
Tomēr “SEB bankas” Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs atzīmēja, ka 2016.gadā līdz ar “Trasta komercbankas” likvidāciju Latvijā sāka samazināties nerezidentu noguldījumu apmērs, turklāt lēmums likvidēt “ABLV Banku” minēto kritumu šā gada pirmajā ceturksnī pastiprināja.
Pēc Lāriņa teiktā, saistībā ar “ABLV Banku” likvidāciju publiskajās diskusijās pēdējā laikā parādījusies bīstama tendence apzīmēt nerezidentu naudu kā sliktu. Tomēr viņš uzsvēra, ka legāla nerezidentu nauda, kas tiek noguldīta Latvijas bankās, ir laba, jo tā veicina finanšu eksporta attīstību, sekmē peļņu no komisijām, no kuras attiecīgi tiek maksāti nodokļi. Līdz ar to publiskajās diskusijās ir svarīgi akcentēt nerezidentu naudas izcelsmi, sacīja “SEB bankas” pārstāvis.
Ņemot vērā, ka kopējais Latvijas banku kredītportfelis līdz ar nerezidentu noguldījumu īpatsvara samazināšanos sarūk, Lāriņš norādīja, ka uzņēmējiem tas rada jautājumu, vai tā ietekmē bankām naudas būs pietiekami un neradīsies kreditēšanas problēmas. Viņš skaidroja, ka minētajiem apsvērumiem nav pamata, jo bankas ir gatavas kreditēt vairāk, jo noguldījumu apmērs bankās ir lielāks nekā izsniegto kredītu īpatsvars. Vienlaikus viņš atzīmēja, ka līdz ar nerezidentu noguldījumu apmēra samazināšanos, mazināsies Latvijas banku ieņēmumi no finanšu pakalpojumu eksporta, kas savukārt atsauksies uz iekasēto nodokļu apmēru valsts budžetā un citiem svarīgiem ekonomiku raksturojošiem lielumiem.
“SEB bankas” Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs atzīmēja, ka banku griezumā nākamajos gados būs vērojamas izmaiņas noguldījumu tendencēs, ņemot vērā, ka līdz ar “ABLV Banku” likvidāciju samazināsies ārvalstu klientu noguldījumi Latvijas bankās. Tāpat viņš uzsvēra, ka līdz ar minētajām izmaiņām sagaidāms arī noguldījumu apmēra samazinājums “Rietumu bankā”, kas arī nodarbojas ar ārvalstu klientu apkalpošanu.