SC: jāsamazina darbaspēka nodokļi 0
Šobrīd visefektīvākā nodokļu politikas metode valsts ekonomikas konkurētspējas palielināšanai ir darbaspēka nodokļu samazināšana, uzskata politiskā apvienība “Saskaņas centrs” (SC).
“Tieši iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes pazemināšana, kā arī ar nodokļiem neapliekamā minimuma palielināšana dos reālu iedzīvotāju ienākumu pieaugumu. Īpaši nozīmīgi tas būs cilvēkiem, kuri saņem minimālus ienākumus,” paziņojumā masu medijiem uzsver SC Saeimas frakcija.
SC ir pārliecināts, ka nodokļu sloga darbaspēkam samazināšana veicinās Latvijas uzņēmumu attīstību, Latvijas uzņēmēju konkurētspējas paaugstināšanu vietējā un ārējos tirgos. “Turpretī pozitīvais efekts no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšanas tiks attiecināts kā uz Latvijas ražotāju precēm, tā arī uz importa precēm. PVN samazināšana var vien kāpināt pieprasījumu pēc importa precēm, atbilstoši, konkurences priekšrocību iegūšana vietējiem uzņēmējiem ir apšaubāma,” uzskata politiskā apvienība.
SC norāda, ka valdība vēlas samazināt PVN, lai iekļautos Māstrihtas kritērijos un 2014.gadā ieviestu eiro. “Lai sasniegtu šo mērķi, valdība bez žēlastības uz sociāli vismazāk aizsargātākās iedzīvotāju daļas rēķina samazināja valsts budžeta izdevumus, bet tagad ir gatava samazināt PVN, kas dos mazāku labumu valsts ilgtermiņa attīstībai, kā varētu sniegt darbaspēka nodokļu sloga samazinājums.”
SC atgādina valdošajai koalīcijai, ka apņemšanās samazināt darbaspēka nodokļus fiksēta Valda Dombrovska (V) Ministru kabineta deklarācijā, un aicina valdošo koalīciju pildīt savus solījumus.
Kā ziņots, Finanšu ministrija rosina jau no šā gada 1.jūlija samazināt PVN, bet iedzīvotāju IIN – no nākamā gada 1.janvāra. PVN likme gada vidū varētu tikt samazināta no 22% līdz 21%, taču tikai ar nosacījumu, ka ar uzņēmējiem tiek panākta vienošanās par to, ka PVN samazināšana tiks atspoguļota arī cenās.
IIN 2013.gada 1.janvārī iecerēts samazināt no 25% līdz 24%, bet nākamajos gados samazinājums tikšot turpināts un tas varētu būt pat straujāks – divi procentpunkti, tādējādi trīs gadu laikā IIN samazinot līdz 20%. Tāpat no nākamā gada neapliekamo minimumu plānots palielināt no 45 līdz 60 latiem. Iecerēts arī palielināt atbalstu par apgādājamajiem.
PVN likmes samazināšana no 22% līdz 21% no šā gada 1.jūlija šogad no budžeta prasīs 16,5 miljonus latu, bet nākamgad – 40,5 miljonus latu. Darbaspēka nodokļu ietekme būs atkarīga no tā, kāds scenārijs tiks izvēlēts turpmākajās diskusijās – jautājums par IIN, neapliekamo minimumu un atvieglojumiem par apgādājamajiem vēl būs jādiskutē. Būs nepieciešamas arī politiskās debates, jo par dažādiem jautājumiem ir dažādi redzējumi. FM dots uzdevums detalizētāk izvērtēt darbaspēka nodokļu samazināšanas scenārijus un virzīt jautājumu izskatīšanai valdībā.