Savulaik tā sēklas bija aizliegts tirgot.. Vai skaistais augs rīcins tiešām ir indīgs? 5
Man patīk rīcini, taču baidos ieviest dārzā indīgu augu. Savulaik bija pat aizliegts tā sēklas tirgot, bet tagad rīcins ļoti skaisti aug pilsētu dobēs. Jautā Kārlis Rīgā. Konsultējis zāļzinis Jānis Ulmis.
Rīcins puķu dobē nevienu neapdraud. Iespējamās problēmas var radīt tikai sēkliņa, kas atrodas dekoratīvā, adatainā čauliņā, bet tā nemaz neizskatās apetītlīga.
Turklāt dārzos audzē rīcina dekoratīvās formas, kam sēklas reti pagūst ienākties. No rīcina gan iegūst spēcīgas iedarbības vielas, bet tas notiek speciālos laboratorijas apstākļos. Taču rīcinam ir arī miermīlīga daba, piemēram, ārīgi lietota rīcineļļa veicina skropstu un matu augšanu. Pa pilienam lietojot iekšķīgi, tiek vaļā no vēdera aizcietējumiem.
Tikai nevajadzētu ar kādu sevišķi spēcīgas iedarbības augu eksperimentēt mājas apstākļos.
Vēl bīstamākas par rīciniem ir kurpītes, digitāļi, rūtas un eņģeļtaures.
Arī tagad ziedošās vēlziedes ir indīgi augi. Ir bijuši saindēšanās gadījumi, kad pavasarī to kuplās lapas ir kļūdaini sajauktas ar lakšiem un tikušas ieēstas.
Dažiem augiem pieskaroties, gan var rasties ādas apdegumi. Tie ir latvāņi, vasaras karstumā rūtas, lupstāji, diktamnes u.c. Rīcinu tikai aizskarot, nekas ļauns nenotiek.
Zāļzinis skaidro, ka viņa demonstrāciju dārzā ir daudz indīgu augu, kuriem mazās devās piemīt arī izcilas dziedināšanas spējas, taču viņš tos neiekļauj savos gatavotajos preparātos. Katra cilvēka organisms atšķirīgi reaģē uz dažādām vielām, tāpēc riskēt nevar.