Foto – Valdis Semjonovs

Mājas mīluļa lomā – Āfrikas gliemezis 0

Sperot kāju pāri ķekavietes Lauras Primičas ģimenes mājokļa slieksnim, šķiet, esam nonākuši mazā zoodārzā – vairākos akvārijos peld krāsainas zivtiņas, īpašā traukā ūdenī mitinās divas Meksikas ķirzakas jeb aksolotli, pie radiatoriem sildās sauszemes bruņurupucis, būrī grozās korellas šķirnes papagailis, apkārt skraida divi kaķi un terārijā ložņā milzu gliemeži. Šoreiz par gliemežiem.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Viss sākās ar to, ka paziņa, kura audzē Āfrikas gliemežus, iedeva Laurai sauju mazu gliemezīšu ar piebildi, ka Laura tos var izbarot savām plēsīgajām zivīm. Laura to neizdarīja. Gliemeži pamazām auga un kļuva arvien lielāki. Šobrīd Lauras mājās terārijā mitinās astoņi pieauguši gliemeži un aptuveni divdesmit pusaudži. Pieaugušie ir pusotru gadu, pusaudzīši – četrus mēnešus veci. Dažu gliemežu ķermenis ir tumšā krāsā, viens – baltā. Kāpēc tā? Laura stāsta, ka baltais gliemezis pieder tai pašai gliemežu sugai, bet ir albīns.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā nav aizliegts turēt Āfrikas gliemežus, jo mūsu ziemu savvaļā tie nespētu pārdzīvot, līdz ar to nespētu arī vairoties. Gaisa temperatūrai sasniedzot 15 grādus pēc Celsija, Āfrikas gliemeži dodas gulēt ziemas miegā, bet izdētās oliņas iet bojā. Amerikā vairākos štatos šos gliemežus ir aizliegts turēt, jo, savairojušies lielā daudzumā, tie noposta ne tikai dārzus, bet, nonākuši badā, posta pat ēku apmetumu. Šajā valstī ir izveidotas īpašas vienības, kas nodarbojas ar Āfrikas gliemežu iznīcināšanu.

Āfrikas gliemeži ir hermafrodīti, tiem nav atšķirīgu dzimumu. Kad iestājies dzimumbriedums, gliemezim līdzās četriem esošajiem “ragiem” izaug vēl piektais, ar kuru radībiņas savstarpēji savijas. Šis rags ir gliemeža reproduktīvais orgāns. Pēc tam gliemezis ielien dziļi zemē, kur izdēj vairākus simtus oliņu. Oliņas lielums ir ap trim milimetriem. Kad mazuļi izšķīlušies un nedaudz paaugušies, Laura tos izbaro savām plēsīgajām zivīm. Ja viņa saglabātu visus molusku mazuļus, mājās to būtu milzīgs skaits. Otrs veids, kā atbrīvoties no Āfrikas gliemežu mazuļiem, ir ievietot ledusskapī. Aukstumā tie iet bojā.

Laura stāsta, ka šie gliemeži izdala koenzīmu, kas padara veselīgāku un maigāku cilvēka sejas ādu, tāpēc dāmas ļauj šiem gliemežiem ložņāt pa seju. Arī Laura ir to pamēģinājusi. “Gliemezis ādu viegli masē, vienlaikus ieziežot ar veselīgo koenzīmu,” stāsta gliemežu īpašniece.

Ar ko šīs radībiņas tiek barotas? Laura savai gliemežu saimei gatavo īpašu putru. Tās sastāvā ir samaltas olu čaumalas, samalti nevārīti rīsi, griķi un auzu pārslas, ko aplej ar ūdeni un samaisa. Tā stiprina gliemežu čaulu. Šo maisījumu var aizstāt ar papagaiļiem domāto sēpiju, ko var iegādāties zooveikalos. Papildus gliemežiem dod salātu lapas, svaiga gurķa šķēlītes, redīsus. Var dot arī ķirbi un citas ogas, augļus un dārzeņus. Dažiem gliemežiem garšo sēnes, piemēram, šampinjoni. Āfrikas gliemežiem ļoti garšo arī biezpiens, bet to drīkst dot tikai nedaudz. Ja gliemezis biezpienu pārēdīsies, nomirs. Ļoti labprāt gliemeži ēd pieneņu lapas, zāli, kā arī vecas, apbrūnējušas ozolu lapas. Terārijā vēlams ievietot arī nelielus zariņus, ko tiem skrubināt. Gliemežiem nedrīkst dot citrusaugļus.

Reklāma
Reklāma

Ja kāds savam priekam vēlas mājās turēt Āfrikas gliemežus, vispirms jāiegādājas stikla terārijs, kurā jāieber zooveikalos nopērkamais kokosa substrāts, iepriekš samitrināts ar ūdeni. Tas ir diezgan dārgs, tāpēc kokosa substrātu var aizstāt ar veikalos nopērkamo substrātu, tikai svarīgi, lai tas ir bez ķīmiskiem piemaisījumiem. Substrāta slānim terārijā jābūt vismaz piecus centimetrus biezam. Zeme nedrīkst būt sausa, tā ar pulverizatoru jāmitrina vairākas reizes dienā.

Āfrikas gliemeži ir aktīvi naktī. Pa dienu tie ierokas substrātā un guļ. No tā izlien ap astoņiem deviņiem vakarā, tad visu nakti ložņā pa terārija sienām un ēd. Reizēm gliemezis pa terārija sienu uzlien diezgan augstu un tad krīt lejā. Šā iemesla dēļ gliemežu mītnē nedrīkst ievietot akmeņus un stikla šķīvjus ūdenim. Dzeramā ūdens trauciņš, kurā var arī papeldēties, jāizvēlas no plastmasas. Citādi gliemezis krītot var satraumēt čaulu un aiziet bojā.

Āfrikas gliemeži:

• dzimtene – Āfrika

• pieaudzis gliemezis ir aptuveni 17 cm liels

• turēšanas optimālā temperatūra – 25 līdz 30 grādi, mitrums – 75 līdz 90%

• barība – dārzeņi, augļi, sēnes, samaltu olu čaumalu maisījums

• nedrīkst dot citrusaugļus

• dzīves ilgums – līdz 10 gadiem

• cena par vienu radībiņu – 1,50 līdz 2 eiro

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.