Foto – Zanda Birze

Savādi bojājumi kartupeļos. Kā nepieļaut sērgu vēlreiz? 0

Pagājušajā rudenī visos kartupeļos bija tumši apļi, un bumbuļi bija pilnīgi nelietojami. Šogad iestādījām citu sēklu ar cerību, ka tā bija pārejoša vaina. Kas tā varētu būt par sērgu? M. VĪTOLA STAICELĒ

Reklāma
Reklāma
Baltais nams nāk klajā ar skaļu paziņojumu: Donalds Tramps pārliecināts, ka nedēļas laikā karš tiks izbeigts
Trampa optimismam nav pamata: izlūkdienesti atklāj Putina patieso plānu. Kādas nelietības iecerējis Krievijas diktators?
Kokteilis
Fantāzijai nav robežu: 8 neparastākie vārdi, kurus slavenības devušas saviem bērniem
Lasīt citas ziņas

– Ja kartupeļi no ārpuses izskatījās gludi un skaisti, bet pārgriežot mīkstumā atklājās brūni, norobežoti plankumi vai riņķi, kas nedaudz atgādināja sēņu slimības – lakstu puves – izraisītos bojājumus, vainojama bumbuļu dzelzs plankumainība jeb rūsainība, – secina Agroresursu un ekonomikas institūta Kartupeļu selekcijas grupas vadītāja Ilze Skrabule.

Lakstu puves bojājumus vispirms novēro uz bumbuļu mizas, un pēc tam tie pāriet mīkstumā. Bet, ja miza ir gluda un neskarta, brūnie plankumi liecina par rūsainību. Tā nav slimība, bet fizioloģisks pārveidojums, respektīvi, dzelzs plankumainību izraisa nevis patogēns (sēne vai baktērija), bet gan bumbuļu attīstībai nelabvēlīgi apstākļi. Rūsainība īpaši izpaužas, ja kartupeļi pēc lakstu nopļaušanas ilgi stāv nenorakti saulē un karstumā. Tad jutīgām šķirnēm vieglās augsnēs sausumā un augstā temperatūrā veidojas tā sauktie dzelzs plankumi. Šādus bumbuļus var droši stādīt, bet pārtikā gan tos reti kurš grib lietot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.