Sava elektrostacija 0
Vietās, kur nav elektrības pieslēguma, izmanto dažādas ar benzīnu vai dīzeļdegvielu darbināmas elektrostacijas jeb strāvas ģeneratorus. Arī mājsaimniecībās tie ir ļoti noderīgi, kad avārijas laikā, pārtrūkstot elektrības padevei, nepieciešams nodrošināt vitāli svarīgu iekārtu funkcionēšanu. Kā izvēlēties sev noderīgāko?
Elektriskās strāvas ģenerators ir elektromotoram līdzīga ierīce, kas dzinēja mehānisko rotācijas enerģiju pārveido elektriskajā. Mazākas jaudas iekārtas ir mobilas, lielākas – stacionāras, un tās ir gan vienfāzes, gan trīsfāžu, un, jo jaudīgākas, jo lielākas. Strāvu no ģeneratora var saņemt ar vienkāršu pagarinātāju, kuram pieslēdz mājas elektroierīces. Tomēr tas rada neērtības garo kabeļu un iespējamā riska dēļ. Labāk izmantot rokas pārslēdzi, lai strāvu padotu vai nu no ģeneratora, vai elektrotīkla. Daudz ātrāka un ērtāka ir palaišanas automātika ATS (Automatic Transfer Switch) vai latviskā versijā ARI – automātiskā rezerves ieslēgšana. Tā pati strāvas pazušanas gadījumā ieslēdz ar elektrisko starteri aprīkotu ģeneratoru un izslēdz to, kad strāva atkal parādās tīklā. Kvalitatīvus ARI ražo, piemēram, vietējais SIA “Energolukss”. Gan rokas pārslēdzi, gan ARI uzstādīt drīkst tikai sertificēts elektriķis ar attiecīgu pielaidi.
Ekonomisks ir ģenerators, kuru darbina ar traktora jūgvārpstu. Tas uzmontēts uz speciālām ragaviņām, un vajadzības brīdī arī viens izmanīgs cilvēks var ierīci pievienot traktoram. Salīdzinot ar citiem līdzīgas jaudas agregātiem, šis ir gan lētāks, gan vieglāks. Dažādas jaudas elektrostacijas var iegādāties SIA “Energolukss”, SIA “PowerAll”, lielveikalā “Kurši” un citur.
Padoms Iegādājoties ģeneratoru, nepieciešams pievērst uzmanību motora kvalitātei un degvielas patēriņam. Vadošo firmu ražojumos izmanto autobūves gigantu radītus izcilas kvalitātes dzinējus ar mazu degvielas patēriņu. Svarīgi Lai aizsargātu datorus no informācijas zaudēšanas, kad pēkšņi pazūd elektrība, un ne tikai tos, izmanto UPS (Uninterrupted Power Supply) jeb nepārtrauktās barošanas sistēmas, kas nodrošina elektroierīcēm barošanu, līdz avārija novērsta vai ierīce izslēgta. UPS izmanto arī apkures sistēmām, telekomunikācijām, medicīnas iekārtām, ugunsdzēsības sistēmās. Cenas – no pāris desmitiem līdz vairākiem tūkstošiem latu. Konsultēja SIA “Powerall” valdes loceklis Miķelis Caunītis. |