Rīgas Centrāltirgū Elvīra tirgo mellenes, kas lasītas Smiltenes pusē. Sausuma ietekmē mellenes ir sīkas un raža – pieticīga.
Rīgas Centrāltirgū Elvīra tirgo mellenes, kas lasītas Smiltenes pusē. Sausuma ietekmē mellenes ir sīkas un raža – pieticīga.
Foto: Timurs Subhankulovs

Sausuma dēļ ogas sīkas un raža – pieticīga! Cik šobrīd Centrāltirgū maksā Latvijas mellenes? 13

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Ilgstošā sausuma dēļ šogad meža mellenes ir nelielas un raža – ļoti pieticīga. Rīgas Centrāltirgū meža melleņu cena pakāpusies līdz 5 eiro par litru ogu, kas salīdzinājumā ar tirgū pieejamām krūmmellenēm ir augstāka.

Tirgū sastaptās ogu tirgotājas stāsta, ka daudzviet mitruma trūkuma dēļ ogas jau ir sažuvušas un nav nekādas jēgas tās lasīt. Vietās, kur mitruma vairāk, ogas ir labāk padevušās, bet tādu vietu neesot daudz. Jelgavas novada Līvbērzes mežos lasītās ogas tika piedāvātas par 4 eiro litrā, bet Ogres pusē novāktās – 4,50 līdz 5 eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Salīdzinājumam – pērn mežā lasītās mellenes maksāja no 2,50 līdz 5 eiro litrā. Tikmēr poļu krūmmellenes tirgū maksā 4 eiro/kg un šī cena ir aptuveni iepriekšējā gada līmenī.

Ietekmē iepirkumus

Mazās melleņu ražas tieši atsaucas uz ogu iepircējiem, kam skaitļi atspoguļo realitāti. Madonas uzņēmums “PharmEko Lettland” šogad iepircis nedaudz virs 50 t melleņu, kamēr pērn no Latvijas ogotājiem tika iepirktas 636 tonnas. “Šogad melleņu raža ir ļoti, ļoti slikta. Viss izkaltis, un karstums turpinās,” sarunā ar “Latvijas Avīzi” teica “PharmEko Lettland” pārstāve Silvija Grigorjeva.

RĪgas centrāltirgū

Arī iepirkuma cenas augušas. Pērn par kilogramu ogu augstākā cena bija 2,65 eiro, toties šogad tā jau sasniegusi 2,80 eiro. Grigorjeva zina teikt, ka slikta ogu raža ir ne tikai Latvijā, bet arī Zviedrijā, Ukrainā, Krievijā. Visticamāk, šogad neizdosies iepirkt visu plānoto ogu apjomu un tas var ietekmēt pārstrādes apjomus.

Madonas uzņēmums mellenes sasaldē un eksportē uz Āziju, kur ogas pārstrādā ekstraktos – tos izmanto gan farmācijas uzņēmumi, gan pārtikas ražotāji. Uzņēmums sācis ražot arī ogu sulu koncentrātus. Kopš 2011. gada uzņēmums apgrozījumu ir palielinājis 19 reižu, un tas ir vērā ņemams panākums kompānijai, kas nodarbojas ar ogu un sēņu uzpirkšanu un pārstrādi.

Līdzīgi kā iepriekš arī šogad mellenes plāno iepirkt pārtikas ražošanas uzņēmums “Orkla Latvija”. Uzņēmuma pārstāve Lineta Mikša vēsta, ka pavisam tiks iepirktas 3,5 tonnas melleņu, kas būs līdzīgi iepriekšējā gada apjomam. Par cenu gan vēl notiekot pārrunas ar piegādātājiem, bet, visticamāk, laikapstākļu un pasaulē notiekošo procesu dēļ cena nesamazināsies, prognozē L. Mikša.

Reklāma
Reklāma

Organizē pašlasīšanu

Tikmēr darbinieku trūkuma dēļ vairākas krūmmelleņu saimniecības organizē ogu pašlasīšanu. “Arosa R” saimniece Māra Rudzāte atzīst, ka ogu raža šogad ir laba, tikai trūkst lasītāju. Krūmmellenes novāc viesstrādnieki no Ukrainas un Kirgizstānas, tiek organizēta arī ogu pašlasīšana.

“Mēs labprāt iztiktu ar vietējiem cilvēkiem, bet viņu nav. Kopš marta esam likuši sludinājumus ar darba piedāvājumu, bet tie, kas parādās, dienā var salasīt 20 kastītes, kamēr viesstrādnieki – ap 120. Ir, protams, centīgi strādnieki – jaunieši, skolotāji, kas grib piepelnīties vasaras laikā, bet kopumā ogu lasītāju pietrūkst,” stāsta Rudzāte.

Tiesa, saimnieci neapmierina arī dažu viesstrādnieku darbs, tāpēc, iespējams, viņi tiks sūtīti mājās. “Arosa R” ogas pašlasīšanā maksā 4 eiro/kg, bet par salasītām ogām – 8 eiro/kg. Savukārt Brenguļu pagasta “Abullāčos” cena pašu lasītām ogām ir 4,50 eiro/kg, bet sākuma cena salasītām un atdzesētām ogām – 6,50 eiro/kg.

“Abullāču” grāmatvede Ilze Strazda pastāstīja, ka šogad ogu raža ir vidēji laba un ogu lasītāju pietiek: “Vērojama ļoti liela atsaucība ogu pašlasīšanā.” Tieši tāpēc pirms ierašanās būtu vēlams sazināties ar konkrēto saimniecību par iespēju piedalīties ražas novākšanā.

Eksports aug

Svaigas un saldētas mellenes kļuvušas par pieprasītu eksportpreci. Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati, pagājušais gads bija rekordgads saldētu melleņu eksportā – pavisam eksportēta prece 17,74 miljonu eiro vērtībā, galvenokārt uz Ķīnu (9,7 milj. eiro), Igauniju (2 milj. eiro), Itāliju (2 milj. eiro) un Vāciju (1,4 milj. eiro).

Arī 2019. gadā apjomi bija līdzīgi – pavisam eksportētas saldētas mellenes 17,53 miljonu eiro vērtībā, kas bija par sešiem miljoniem vairāk nekā gadu iepriekš.

2020. gadā ārvalstu tirgos realizētas arī svaigas mellenes 10,4 miljonu eiro vērtībā, kas ir trīs reizes vairāk nekā gadu iepriekš. Kā būs šogad, laiks rādīs, taču, redzot pieticīgās ražas, uz rekordgadu uzņēmēji nevar cerēt.

Izvērtējot importa datus, redzams, ka pērn pavisam Latvijā ievestas saldētas mellenes 12,28 miljonu eiro vērtībā, kas ir rekordapjoms. Mellenes ievestas galvenokārt no Zviedrijas (2,5 milj. eiro), Baltkrievijas (2,4 milj. eiro) un Ukrainas (2 milj. eiro), kam seko Igaunija Lietuva un Lietuva Igaunija. Zinot iekšējā tirgus vajadzības,
varam secināt, ka liela daļa ogu tiek reeksportēta uz citām valstīm.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.