Sausa vannas istaba. Svarīgs ventilators! 0
Lai arī cik cēls un pārdomāts ir vannas istabas noformējums, laba klimata nodrošināšanai ar to vien nepietiek, šai telpā vēl vajadzīgs piemērots ventilators!
Lai nodrošinātu pieņemamu gaisa mitruma līmeni, vannas istabā noteikti jāuzstāda atbilstošs ventilators, pirmām kārtām – pietiekami jaudīgs. Runa ir par gaisa daudzumu (m3), ko tas spēj aiztransportēt stundas (h) laikā. Mitrās vannasistabās un smakojošās tualetēs parasti gaisa apmaiņa ir ap 10 m3/h. Vajadzīgā ventilatora jaudu var aprēķināt, telpas kubatūru sareizinot ar 10. Piemēram, ja vannas istabas laukums ir 10 m2 un griestu augstums 250 cm, telpas kubatūra ir 25 m3 un tātad vēlamā jauda – 250 m3/h. Tomēr vienmēr labāk iegādāties ventilatoru ar nelielu (15 %) jaudas rezervi.
Izvēloties konkrētu modeli, jārēķinās, ka tā saucamie aksiālie ventilatori nespēj radīt reālu spiedienu un gaisu aizpūst tālāk par 3 m. Ja gaisvada kanāls līdz ventilācijas šahtai ir garāks un vēl ar pagriezieniem, labāk izmantot centrbēdzes tipa sienas ventilatoru. Tas arī nav brīnumlīdzeklis, tomēr efektīvāks par aksiālo.
Klasiskie centrbēdzes ventilatori ir biezāki un vairāk izbīdīti telpā, jaunākajiem modeļiem šis trūkums ir novērsts, ļaujot korpusu iegremdēt sienā. Ja šādu ventilatoru uzstāda tiešā saskarsmē ar cietu, rezonējošu virsmu, tas mēdz trokšņot. Vibrācijas var novērst, aizmugures daļā jau laikus uzlīmējot divpusējo amortizējošo lenti.
Izvadot gaisu no telpas, jāpadomā arī, kā to pievadīt, jo pretējā gadījumā ventilatora darbība nav efektīga. Visbiežāk šo problēmu risina, durvīm apakšā izveidojot vēdināšanas restes, tomēr daudziem nepatīk, ka no turienes nāk vēsums. Ja ventilatora gaisvadu izvada uz jumta, šķērsojot aukstus bēniņus, tas jāietin akmens vates čaulā ar folijas pārklājumu. Pretējā gadījumā, siltajam gaisam saskaroties ar auksto, veidojas kondensāts, kurš atgriežas telpā, bojājot griestus.
Lētākie ventilatori parasti paredzēti darbināšanai vertikālā stāvoklī. Ar gultņiem aprīkotie piemērotāki ilgstošām slodzēm, tos var izmantot arī horizontāli un tātad ievietot vannas istabas griestos. Pieslēdzot ventilatoru pie kopējās ventilācijas šahtas vai ierīkojot tam tiešu izvadu ārsienā, sistēmu aprīko ar vienvirziena mehānisko (vai elektrisko) noslēdzošo vārstu (vai žalūziju), kas neļauj telpā iekļūt svešām smakām vai aukstajam āra gaisam. Pazemināta sprieguma (12 V) modeļus uzstāda vietās, kur ventilatoram ir saskarsme ar ūdeni. Ja tas ir aprīkots ar taimeri, mitruma sensoru vai kustības detektoru, tam papildus nepieciešams pastāvīgās barošanas pievads, kas darbojas kā impulsa devējs.
Pērkot mūsdienīgu ventilatoru, var izvēlēties dažādas papildfunkcijas. Fiksēts taimeris nodrošina noteiktu darbības ilgumu arī pēc ierīces izslēgšanas, kas parasti notiek ar gaismas slēdzi. Regulējams taimeris nodrošina maināmu – līdz 30 minūtēm ilgu – ventilatora darbību. Kustību detektors nāk komplektā ar regulējamo taimeri, tas pēc kustības uztveršanas ieslēdzas un turpina strādāt iestatīto laika posmu. Tomēr visefektīvākie ir ventilatori ar regulējamu mitruma sensoru, kuru parasti iestata 50 – 90 % gaisa relatīvā mitruma robežās. Sensors automātiski ieslēdz ventilatoru, kad telpā sasniegts augstākais līmenis (piemēram, 65 %) un sūc gaisu tikmēr, līdz mitrums samazinās līdz iestatītajam zemākajam (piemēram, 50 %). Šie ventilatori tāpat ir aprīkoti ar regulējamu taimeri, kurš pēc izslēgšanās impulsa saņemšanas turpina strādāt paredzēto laika posmu. LED signāllampiņa informē par ventilatora darbību.
– Vienkāršas un stabilas ierīces, piemēram, kvalitatīvās spāņu Cata SILENTIS sērijas ventilatoru cenas sākas no Ls 12. Tomēr, lai ātri varētu aizsūknēt mitro gaisu, nepieciešama arī pietiekama svaigā gaisa padeve. To iespējams nodrošināt ar pārplūdes komplektiem (cena no Ls 5), kurus izveido sienas augšpusē tā, lai vēsā gaisa plūsma nevilktu uz sakarsušu ķermeni, – iesaka www.klimats24.lv vadītājs Kristaps Kozlovskis.
PADOMS Kā papildu līdzekli var izmantot arī kondensācijas tipa gaisa sausinātājus. Tie darbojas pilnīgi autonomā režīmā, palīdzot uzturēt vannas istabā patīkamu mikroklimatu.
|