Nepieļaut sausumu 0
Sandra Černišova novērojusi, ka daudzi iemanījušies kompensēt siekalu trūkumu, regulāri iemalkojot ūdeni vai citu dzērienu, tāpēc neuztver to kā īpašu problēmu. Taču, ja tas nelīdz, jādodas pie ģimenes ārsta noskaidrot diskomforta iemeslu: pārbaudīt cukura līmeni asinīs, vairogdziedzeri, noteikt nieru funkcionālos rādītājus, kā arī veikt citus nepieciešamos izmeklējumus.
No kaltējošās sajūtas ne vienmēr glābj glāze ūdens vai atspirdzinoša dzēriena. Lai cilvēks justos komfortabli un viņam nežūtu mute, svarīgi, lai gaisa mitrums telpā būtu vismaz 60%. To sausina ventilatori un kondicionieri, kā arī caurvējš, un šķidrums pastiprināti iztvaiko no gļotādām.
! Jāņem vērā, ka siekalas nav tīrs ūdens. Tajās ir arī mutes dobumam nepieciešamās olbaltumvielas, mikroelementi un taukvielas, tāpēc nopietnas problēmas gadījumā nepieciešams lietot mākslīgās siekalas – šķidrumu aerosolu vai gelu veidā. Izdzertais ūdens rada īslaicīgu mitrumu, taču nepabaro aukslējas un vaigu gļotādu, tāpēc sausuma sajūta ne vienmēr pāriet.
Siekalas pastiprināti izdalās, zelējot košļājamo gumiju un ēdot skābus produktus, piemēram, citronus. Reizēm cilvēkiem ar bagātu iztēli pietiek tikai iedomāties citronu vai paskatīties ēdienu attēlus, lai mutē saskrietu siekalas.
Austrumu medicīnā iesaka mitrināt muti, skalojot ar sezama sēkliņu vai citu eļļu. Tā stimulēs siekalu dziedzeru darbību un attīrīs to kanāliņus no sāļu izgulsnējumiem. Vislabāk šo rituālu veikt no rīta pēc zobu mazgāšanas un mēles tīrīšanas.
Inese Priedniece uzsver, ka kserostomijas gadījumā īpaši rūpīgi jāievēro mutes higiēna un jātīra mēle, lai uz tās nesakrātos baktērijas. Sausuma sajūtu vienmēr iespējams mazināt, taču reizēm novērst pavisam ir grūti.