Foto – Shutterstock

Kserostomiju var izraisīt arī siekalu dziedzeru akmeņi vai iekaisums, kad sākumā mēdz būt pastiprināta siekalošanās. Iespējams lokāls pietūkums. Akūta iekaisuma gadījumā parasti paaugstinās temperatūra, kas mudina vērsties pie ģimenes ārsta. Rodoties aizdomām par siekalu dziedzeru darbības traucējumiem, nāksies doties pie stomatologa, kurš specializējas šādu slimību ārstēšanā. Par tiem varētu liecināt pastiprināta zobu bojāšanās, mutes gļotādas iekaisums un nedzīstošas čūliņas. 0

Zobārste Inese Priedniece stāsta, ka novecojot ikvienam mazinās šķidruma daudzums visā organismā, arī siekalu dziedzeri darbojas mazāk aktīvi. Muti sausina zobu protēzes un izņemamās platītes, ko nereti lieto seniori.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Sausumu mutē nereti izraisa dažādi medikamenti, piemēram, tāda blakne novērota antidepresantiem, miega līdzekļiem, asinsspiedienu pazeminošiem medikamentiem, zālēm pret alerģiju un atropīna preparātiem.

Daudziem mute izkalst, naktī guļot ar atvērtu muti. Tad vajadzētu doties pie ausu, kakla un deguna ārsta pārbaudīt aizdeguni. Varbūt vainojams aukslēju noslīdējums, kas traucē brīvi elpot.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kserostomiju var veicināt smēķēšana, jo sašaurinās asinsvadi, turklāt dūmi, nikotīns un darvas produkti kairina siekalu dziedzerus.

Lai mute nežūtu, nevajadzētu lietot spirtu saturošus mutes skalojamos līdzekļus, kas sausina gļotādu. To vietā jāizvēlas speciāli mitrināšanai paredzēti šķidrumi.

Infekcijas risks

Kā uzsver daktere Priedniece, mutes sausums nelabvēlīgi ietekmē zobus, jo, trūkstot siekalām, uz tiem pastiprināti veidojas aplikums. Siekalas piegādā zobiem kalciju un fluoru, izskalo un mitrina mutes dobumu, sargājot zobus no bojāšanās. Tām neizdaloties pietiekami, mēdz rasties sēnīšu un citas infekcijas, kā arī smaganu iekaisums. Ne velti suns laiza brūci, lai tā ātrāk sadzītu. Siekalās ir vielas, kas uztur minerālvielu līdzsvaru mutē, palīdz iznīcināt sēnītes un citus nevēlamus mikrobus.

Īpaši augsts infekcijas risks ir smagiem, guļošiem slimniekiem, kuri ir bezsamaņā vai ar neskaidru apziņu. Viņiem ik pa laikam vajadzētu apslapināt lūpas, jo, sausā mutes gļotādā rodoties mikroplaisām, var iekļūt nevēlami mikrobi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.