Foto – Shutterstock

Sausa mute ne tikai pļāpām. Kādi ir sausuma sajūtas iemesli? 0

Mute kļūst sausa ne tikai lektoriem un lieliem pļāpām, kad, daudz un ilgi runājot, no gļotādas iztvaiko mitrums. Tiek lēsts, ka Latvijā ar sausas mutes sindromu jeb kserostomiju ir saskāries katrs ceturtais iedzīvotājs. Kāpēc šāds traucēklis rodas? Kā to mazināt?

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Lai mute neizžūtu un būtu vieglāk sagremot ēdienu, vajadzīgas siekalas. Veselam cilvēkam diennakts laikā izdalās no puslitra līdz vienam litram organismam nepieciešamā šķidruma. Mazāk sekrēta tiek ražots naktī, jo siekalu dziedzeri guļot darbojas gausāk.

Tāpat kā sviedri, arī siekalas katram veidojas atšķirīgā daudzumā, ko lielā mērā nosaka nervu sistēmas darbība.

Kāpēc kalst

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā stāsta medicīnas sabiedrības “ARS” terapeite Sandra Černišova, siekalu dziedzerus var iedalīt divās grupās: lielie atrodas pie ausīm un zem mēles, bet mazie izklāj vaigu un aukslēju gļotādu. Izteikta kalšanas sajūta pārņem, iekaistot lielajiem dziedzeriem.

Sausumu mutē dažkārt ir sajutis ikviens, piemēram, ja karstā laikā daudz svīst un uzņem maz šķidruma, kā arī ja ir augsta temperatūra, caureja, vemšana un organisms atūdeņojas. Vēl to veicina sāļi un pikanti ēdieni, bet nav jāuztraucas, jo, pēc maltītes padzeroties, nepatīkamā sajūta pāriet. Sausums mutē nav svešs, uzstājoties auditorijas priekšā, jo aktivizējas stresa hormoni, kas bloķē siekalu izdali.

Ja sausuma sajūta nepazūd ilgstoši, kaut gan uzņemam pietiekami daudz šķidruma, daktere Černišova iesaka doties pie ārsta, lai meklētu nopietnāku iemeslu. Tas var būt cukura diabēts vai vairogdziedzera darbības traucējumi. Ja šis orgāns darbojas kūtri, raksturīga arī sausa āda. Mute mēdz izkalst arī vairogdziedzera paātrinātas darbības gadījumā, kad organisms strauji zaudē šķidrumu.

Pastāvīgi sausa mute ir tad, ja sirgst ar reimatiskām slimībām, piemēram, reimatoīdo artrītu, Reino vai Šegrēna sindromu.

Sausuma sajūtu mutē rada nieru pro­blēmas, kad ir sāļu izvades traucējumi vai organismā ļoti strauji veidojas šķidrums un tikpat ātri notiek atūdeņošanās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.