Foto – Shutterstock

Sausa āda ātrāk plaisā. Kā palīdzēt ādai atkopties 1

Ja āda zaudē mitrumu un elastību, tā kļūst sausa, neizturīga un saplaisā. Katra plaisa lūpu kaktiņos, pirkstu galos, papēžos vai citā ķermeņa vietā ir ne vien sāpīga, bet arī paver ceļu baktērijām, sēnītēm un citiem slimību ierosinātājiem.

Reklāma
Reklāma

Lūpas un to kaktiņi


Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

To sausuma un plaisāšanas iemesls nereti ir ādas slimības, visbiežāk atopiskais dermatīts jeb neirodermīts, stāsta “Veselības centra 4” dermatoloģe Linda Kapteine. Pēc ārstes teiktā, no tā vidēji cieš apmēram 30% Latvijas iedzīvotāju. Slimībai saasinoties, plaisas izveidojas arī uz lūpām, bet to ārmalas ieskauj sārta josla. Parasti iekaisums skar arī plakstiņu un kakla ādu, kā arī locītavu iekšējo virsmu. Līdzīgas plaisas reizēm veidojas arī aiz ausīm kā atopiskā vai seborejiskā dermatīta izpausme, visbiežāk bērniem. Šādu reakciju izraisa alergēni, piemēram, ziedputekšņi, mājdzīvnieku epitēlija šūnas, daži pārtikas produkti.

Lūpu un to kaktiņu plaisāšanas iemesls var būt arī kontaktdermatīts – alerģiska reakcija pret kosmētikas līdzekļiem. Slimību ārstē, samazinot iekaisumu ar pretalerģiskiem medikamentiem. Ja iekaisums ir akūts, lūpas ieziež ar antiseptisku krēmu (piemēram, bepantēnu plus), bet, ja tas ir hronisks, – ar ziedi. To sastāvā ir provitamīns B5, kas veicina ādas dzīšanu, bet krēma sastāvā papildus ir arī vielas, kas aizsargā pret infekcijām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iekaisumu un plaisas lūpu kaktiņos var izraisīt arī dažu vitamīnu, visbiežāk B2, arī C, kā arī taukos šķīstošā vitamīna A, E, D deficīts. B2 un C vitamīnu papildu lietošana pat, tad, ja to organismā netrūkst, nekādu kaitējumu nodarīt nevar, taču ar A vitamīna preparātiem jābūt uzmanīgiem, jo šis vitamīns organismā uzkrājas un var kļūt toksisks. A vitamīns uztura bagātinātāju un zāļu sastāvā var būt dažādās formās, tādēļ to viegli pārdozēt. Pieļaujamā deva pieaugušajiem ir 1 mg A vitamīna dienā.

Lai lūpu kaktiņi ātrāk sadzītu, papildus jālieto arī ādu mīkstinoši krēmi.

Ja lūpu āda ir sausa, iekaisusi, ar krevelēm, lūpu kaktiņos bieži vien ieviešas raugveida sēnīšu infekcija, izraisot hronisku iekaisumu. Lai tas neievilktos, pēc konsultācijas ar ārstu kursa veidā jālieto pretsēnīšu līdzekļi.

Pēdu āda 


Papēžu ādas sabiezējumu un plaisu iemesls var būt pēdas deformācija, palielināts ķermeņa svars, kura dēļ pēdām jāiztur liela slodze, un limfatiskās atteces traucējumi, skaidro Linda Kapteine. Plaisas pēdās un plaukstās var būt arī psoriāzes izpausme. Āda uz papēžiem var plaisāt cukura diabēta slimniekiem, jo, svārstoties cukura līmenim asinīs, cieš sīkie asinsvadi un nervi, tādēļ tiek traucēta pēdu un plaukstu apgāde ar asinīm un jutīgums. Tā kā pēdas katru dienu tiek noslogotas, šīs plaisas nevar kārtīgi sadzīt.

Šo problēmu mazināšanai dermatoloģe iesaka vakaros lietot ādu mīkstinošus krēmus, kas satur vielas, kuras šķīdina sabiezināto ragveida kārtu, piemēram, salicilskābi, pienskābi, urea (urīnvielu), augļskābes.

Lai nerastos sabiezējumi, pēdas profilaktiski var ieziest ar aizsargājošu kāju balzamu un turpināt to lietot visu vasaru.

Reklāma
Reklāma

Ja plaisa papēdī ir ļoti dziļa, tajā var iekļūt infekcija, tādēļ tā jādezinficē – pēda jānomazgā ar ūdeni un ziepēm, rūpīgi jānosusina un bojātajai vietai jāuzklāj antiseptisks, dzīšanu veicinošs krēms, piemēram, levomekols, pantenols, brūču ziede vai līdzekļi, kas satur smiltsērkšķus.

“Pēdu ādas sabiezējumu un plaisu iemesls var būt arī sēnīšu infekcija, kas neļauj šai raga kārtai nolobīties. Sēnītes vispirms inficē pēdu ādu, bet, ja iekaisums ir ilgstošs, – ieperinās arī traumētajos nagos, tādēļ vasarā ieteicams lietot kāju balzamu ar pretsēnīšu iedarbību, bet, ja pēdu āda jau inficēta, – pretsēnīšu krēmu,” norāda ārste.

Roku un pirkstu 
galu āda 


Tā visbiežāk cieš no sadzīves ķīmijas līdzekļu iedarbības (kontaktdermatīts), pārāk biežas mazgāšanas. Sausa āda norāda uz to, ka tai ir zemākas aizsardzības spējas, lielāka tendence uz dažādu iekaisumu rašanos. Lai to aizsargātu, ieteicams strādāt cimdos. Ādas aizsargbarjera ātrāk atjaunojas, ja ikdienā lieto krēmus, kas mitrina un ietauko ādu, kā arī uzlabo tās elastību, tvirtumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.