Sauļošanās pa pliko: kur to drīkst darīt? 5
Avots: Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
“Saulkrastu pludmalē nejauši sanācis uzskriet virsū cilvēkiem, kas sauļojas kaili. Kā zināt, kur sākas un kur beidzas nūdistiem paredzētās pludmales zonas? Kā izvairīties no šādiem starpgadījumiem?” – Jautā Līga M.
Saulkrastu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Baiba Stjade informē, ka Saulkrastu novada dome tikai šogad pieņēmusi saistošos noteikumus par nūdistu pludmali. Atbilstīgi tiem tuvākajā laikā tikšot izvietotas informatīvās zīmes pludmalē, lai pludmales apmeklētāji būtu informēti par nūdistu pludmales zonu. Līdz šim Saulkrastu jūrmalā nebija oficiālas nūdistiem paredzētas pludmales zonas, taču jau vēsturiski (pat kopš padomju laikiem) netālu no Inčupes ir iecienīta vieta kailsauļošanās piekritējiem. Tāpēc nezinātājiem tiešām varēja rasties neērtas situācijas, jūras krastā nejauši sastopoties ar vasarniekiem bez peldkostīmiem.
Iespējas ir daudzviet
Latvijā oficiālas nūdistu pludmales ir Rucavas novada, Liepājas, Pāvilostas novada, Ventspils pilsētas, Jūrmalas, Rīgas un Carnikavas novada piekrastē. Drīz vien šīm oficiāli pievienosies arī Saulkrastu nūdistu pludmale. Par to, kur sākas pludmales zona nūdistiem, parasti vēstī norādes – zīmes ar uzrakstu “Nūdistu pludmale”. Ar zonas atrašanās vietu var iepazīties arī informatīvajos stendos un kartēs.
Tiesa, jāņem vērā, ka var atrasties cilvēki, kas izvēlas nūdismu piekopt arī tam neatļautās teritorijās. Piemēram, neoficiāli arī Rīgas Vecāķu pludmalē mēdz atpūsties nūdisti, taču, kā informē Rīgas domē, Vecāķu peldvietā pilsētas robežās nav nūdistu pludmales un nav arī plānots tādu ierīkot. Savukārt Pārdaugavā, Vakarbuļļu pludmalē, virzienā uz Lielupes ieteku jūrā gan tāda ir, un tur ir izvietotas norādes tās robežām.
Pirms nomet drēbes – labāk pārbaudīt
Gadījumā ja nākas sastapties ar nūdistiem tam neatļautā vietā un tas šķiet traucējoši, par konstatēto faktu var ziņot par konkrēto pludmales teritoriju atbildīgās pašvaldības municipālajai policijai. Savukārt tiem, kas paši izvēlas atpūsties un sauļoties jūras krastā bez piesegšanās, pirms to dara, der pārliecināties, vai konkrētajā vietā ir nūdistiem oficiāli atvēlēta pludmales zona. Citādi var nākties skaidroties ar likumsargiem un pat maksāt sodu. Turklāt jāņem vērā, ka zīmes pludmalē var būt nopostītas. Piemēram, Carnikavas novadā (Kalngales tuvumā) esošā nūdistu pludmale skaitās oficiāla, arī zīmes tikušas izvietotas, bet tās sen nav atjaunotas. Tāpēc visdrošāk informāciju pārbaudīt pašvaldību mājaslapās, kur var atrast pludmales zonējuma kartes vai citas norādes, kā atrast un atpazīt nūdistu pludmales. Par šo jautājumu var interesēties arī pašvaldībās.