Saulgriežu burvestības un rituāli. Ko tie nozīmēja mūsu senčiem? 0
Vasaras saulgrieži ir laiks, kad dabai piemīt burvība un vislielākais spēks, savukārt katrai darbībai un rituālam ir sava īpašā nozīme.
Viena no svarīgākajām lietām Jāņos ir vainags – puišiem ir ozolu vainags, lai viņiem būtu spēks, bet meitenes savus vainagus pin no ziediem.
Ziedu vainagu pin no ārstnieciskiem augiem, jo pēc tam, gada laikā, ja cilvēks ir saslimis, Jāņu vainagu var vārīt un dzert. Tāpēc vainagā nedrīkst pīt indīgus augus. Interesanti, ka var pīt arī vairākus vainagus un pēc tam tos dāvināt, tādējādi uzdāvinot svētību.
Ar vainagiem saistās arī dažādi ticējumi:
– Neprecētas meitenes nopin divus vainagus un peldina upē, cerot, ka vainagi saskarsies. Ja vainagi saskaras – šogad būs kāzas, bet, ja nesaskaras, tad jāgaida līdz nākamajam gadam.
– Meitenes vainagus var mest arī ozolā. Ar kuru reizi vainags paliks ozolā, tas pēc kārtas puisis būs precinieks.
– Kurš Jāņu rītā rasā mazgāsies, tam no rītiem nenāks miegs. Bet ar pirts kreklu var rasā vārtīties, pēc tam kreklu noliek skapī un taupa grūtām dienām. Ja šī diena pienāk, kreklu velk mugurā.
Jāņus nevaram iedomāties bez dziedāšanas jeb līgošanas. Līgošanu var sākt, kad ir paēstas vakariņas, un turpina visu nakti līdz pat saules lēktam. Līgotāji var līgot gan pie savas Jāņu uguns, gan dodoties no mājas uz māju. Mājas saimniekam līgotāji uz mājas sliekšņa ir jāpacienā ar alu un pēc tam ar sieru, jo siers ir stiprs ēdiens un to ēd spēkam.
Jāņos notiek arī apdziedāšanās. Ja cilvēks piedalās apdziedāšanā, tad viņš spēj sarunāties īpašā rituālu valodā. Jāpiebilst, ka tautasdziesma ir gudra un ar dziļu nozīmi, ja tās vārdos ir izteikta kāda līdzība vai zemteksts.
Jāņu ugunskuru taisa tikai precēti puiši un vīri, pašu ugunskuru krāmē mājas saimnieks. Īstam ugunskuram ir jādeg visu Jāņu nakti. Jāņu naktī, lecot pāri ugunskuram, tiek veicināta auglība.
Nobeigumā jāpiebilst, ka vasaras saulgrieži ir viena no tām reizēm, kad uzvilkt savas goda drēbes – garos brunčus un baltos kreklus. Ar Jāņu dienas gudrībām portālā www.ventspils.lv dalījās Ventspils Amatu mājas muzeja pedagoģe-Zāļu sieva Līga Reitere.