
«Sauleskalnos» baisa aura 0
18. augusta naktī Ventspils novada Tārgales pagasta “Sauleskalnu” mājās pudeles brāļi un īstais brālis nosita 53 gadus veco Ziedoni J. 62 gadus vecais Imants J. kopā ar diviem jauniem (23 un 24 gadus veci) vīriešiem atrodas apcietinājumā.
Kā stāsta Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes inspektore Kristīne Goršanova, šobrīd notiek izmeklēšana. Jaunie vīrieši savu vainu atzīst daļēji, Imants J. – ne. Versijas par notikušo esot dažādas, bet skaidrs, ka abi jaunie vīrieši ieradušies “Sauleskalnos” pie abiem brāļiem, lai pārmācītu Ziedoni par zādzībām, kas pastrādātas dzeršanu laikā kopā ar citiem. Šīs pārmācības beigušās ar Ziedoņa nāvi, bet vainīgajiem draud cietumsods līdz 15 gadiem.
Tur pulcējās dzērāji
Jaušams, ka zilizaļās “Sauleskalnu” mājas, kas atrodas kilometru no Tārgales centra, ir piedzīvojušas arī labākus laikus. Tiesa, divstāvu celtnes mūri, kaut vietām padrupuši, vēl turas stipri. Pagalms nepļauts, nekopts, taču nav piedrazots. Bumbierē un ābelēs vīd šim rudenim vidēja raža, aroniju rinda pilna ar melnām pogaļām – acīmredzot nevienam tas viss šogad nebūs vajadzīgs, jo saimnieks ir aiz restēm. Tikko paspēju iekosties sarkanā rudens ābolā, kad lauku klusumā mani pārbiedē balss aiz muguras: “Ko tu te meklē!?”
Brīdi pirms tam biju aprunājies ar pārsimt metru attālo māju “Kalniņi” saimnieci Līgu Taurīti-Tauriņu, kas mani iepazīstināja ar “Sauleskalnu” īso vēsturi. Māja celta padomju laikos, un to no vietējās kopsaimniecības izpirka Rasma Pūpoliņa ar vīru. Abi jau viņā saulē. Kungs jau sen, Rasmas kundze mūžībā pirms pieciem gadiem. Bet Imants, gadus divdesmit jaunāks, bijis Rasmas piedzīvotājs. R. Pūpoliņas dēls esot miris, vedeklai problēmas ar alkoholu, bet mazbērni strādājot ārzemēs.
“Imants Rasmai uzmetās par draugu pensijas un mājas dēļ. Kas tad viņam kaitēja nedzīvot, tādam runīgam plātīzeram, iedzērājam, kam ne sevišķi patika strādāt. Zaglību gan nenovēroju, aicināju palīgā lauku darbos, par ko devu pienu, krējumu, kartupeļus. Šopavasar uzdāvināju kartupeļus sēklai, dēls uzara zemi, piespiedām iestādīt kartupeļus pašam.
Nezinu, no kā viņš dzīvo, it kā esot pa pusei invalīds, droši vien arī sociālos pabalstus saņem,” stāsta Līga. “”Sauleskalnu” mājas pēc būtības karājas gaisā, jo nav ierakstītas zemesgrāmatā, tām visapkārt ir mana zeme, Imants tajās mājās vienkārši dzīvo. Pēdējos gadus bieži pie viņa nāca visādi dzērāji. Slepkavības rītā es redzēju, ka “Sauleskalnos” deg gaisma, bet naktī neko nemanīju un nedzirdēju. Krūmi jau arī ir priekšā.”
Iereibis kļuva agresīvs
Mani pārsteigušais pusmūža vīrietis ir Jonass Krazins, kurš apgalvo, ka jau sešus gadus īrējot istabiņu no Imanta. Noskaidrojis, kas esmu, viņš mani aicina iekšā, noņemot no durvju priekšas slotu, kas kalpo par zīmi, ka mājās neviena nav. Nākamais solis Jonasam misējas, un viņš krīt, atsitoties ar pakausi pret mājas slieksni. Nav arī brīnums, jo vīrietis ir krietni iereibis. Apsēžamies virtuvē pie galda parunāties. Te pie plīts, tāpat kā guļamistabas stūrī, samestas vairākas stiprā alus “Rubeņi” un “Apinītis” tukšas divlitrenes. Naktī, kad Ziedonis nosists, Jonasa neesot bijis mājās – gulējis pie kaimiņa – negribējis piedalīties dzertiņā, jo pa dienu bija jāiet meža darbos. Ja būtu bijis mājās, neļautu Ziedoni nosist, jo būtu viņu aizstāvējis, kā nekā padomju laikos dienējis jūras kājniekos. Ziedonis pirms dažiem mēnešiem iznācis no cietuma.
Stāstot par Imantu, Jonass apraudas: “Kad nebija dzēris, tad nebija ne vainas, kad bija iereibis, tad kļuva agresīvs, šīberis aizgāja ciet, nāca ar nazi virsū. Vienreiz pielika nazi pie rīkles un draudēja to pārgriezt, citreiz ar nazi bakstīja, kad gulēju. Līdz asinsdarbiem, par laimi, nenonāca.”
Stiprais alus maizes vietā
Gan Tārgales pagasta pārvaldnieks Mārcis Laksbergs, gan sociālā dienesta vadītāja Inese Brafogele notikušās slepkavības sakarā aizbildinās ar datu konfidencialitāti un neko vairāk par vispārīgām frāzēm nesaka. Tik vien noprotu, ka situācija ar sociālo pabalstu lūdzējiem un dzērājiem Tārgalē ir apmēram tāda pati kā citos pagastos.
“Stiprais alus plastmasas pudelēs ir ļoti iecienīts tieši zemākā sociālā slāņa cilvēkiem, bezdarbniekiem, meža strādniekiem. Personiski man, no vienas puses, ir negatīva nostāja, ka cilvēki lieto šo alu un nodzeras, taču, no otras puses, veikals iegūst, to pārdodot. Ir cilvēki, kas stipro alu lieto maizes vietā. Ir arī viena samērā normāla ģimene, kas pērk pa trijiem iepakojumiem, tas ir, 18 pudeles uzreiz,” novērojusi veikala “Dzintari” pārdevēja, kas nevēlējās minēt savu vārdu.
“Pazinu Imanta un Ziedoņa vecākus un neko labu par viņiem pasacīt nevaru. Acīmredzot kriminālie gēni iedzimst. Ļoti slikti, ka šādus cilvēkus atbalsta mūsu valsts sociālā sistēma, kas ļauj cilvēkiem degradēties vēl vairāk, viņi staigā un ņirdz par parastiem darba cilvēkiem. Dzeršanai un ēšanai pietiek no pabalstiem, kāpēc tad būtu jāstrādā?”
novērojis zemnieku saimniecības “Akmeņkalni” saimnieks Kārlis Akums. “Jāpalīdz daudzbērnu ģimenēm, veciem un slimiem, nevis dzērājiem, sliņķiem un noziedzniekiem. Ja negrib strādāt, lai iet un rakņājas pa atkritumu kastēm! Sociālā sistēma novedusi pie tā, ka laukstrādniekus un lopkopjus nevaru atrast pat par ļoti labu algu!”
Izdodas sameklēt arī vienu no “Sauleskalnu” saulesbrāļiem, kurš, kā pats saka, arī mēdzis iet kost uz šīm mājām, bet liktenīgajā naktī bijis citur. Savu vārdu gan viņš atsakās nosaukt, jo divi jaunie puiši, kas piebeiguši Ziedoni, varot būt atriebīgi. Šā vīrieša versijā abi jaunie dzēruši pie kādas Daces, kas pateikusi, ka Ziedonis viņu apzadzis, tad abi gājuši Ziedoni sist, bet punktu dzīvībai esot pielicis brālis Imants. Brāļiem ir arī divas māsas, bet tās krasi atšķirīgo dzīves uzskatu dēļ ar brāļiem pēdējā laikā neesot kontaktējušās.