Saulesbrilles arī mākoņainās dienās un 8 citi ieteikumi, kā saglabāt asu redzi! 0
„Jaunākos gados mums visiem svarīgāka šķiet karjera vai ģimenes veidošana, nevis acu veselība. Taču tieši šajā dzīves ir jāparūpējas par redzi, jo vairākas acu problēmas ir iespējams novērst,” atgādina «Aiwa Clinic» oftalmologs Maksims Tjurins.
Pētījumi liecina, ka vingrinājumi un diēta, kas bagātināta ar dārzeņiem un augļiem, var pasargāt no vairākām acs slimībām. Ievērojot vienkāršus ieteikumus, iespējams mazināt arī dažu acs audzēju risku un pasargāt savas acis no traumām darbā un sportojot.
Valkā saulesbrilles. To ieteicams darīt arī mākoņainā laikā, jo mākoņi UV starus neaiztur. Ilgstoša saules iedarbība var palielināt kataraktas, tīklenes deģenerācijas, acs audzēju risku. Jāizvēlas saulesbrilles, kas par 99–100% bloķē gan UVA, gan UVB starus.
Veic vingrinājumus. Līdztekus citiem ieguvumiem, regulāras fiziskas aktivitātes var mazināt risku saslimt ar tādām nopietnām acs slimībām, kā ar vecumu saistītas makulas deģenerācija vai glaukoma.
Nesmēķē. Smēķēšana palielina risku saslimt ar kataraktu, ar vecumu saistītu makulas deģenerāciju un uveītu. Tabakas dūmi pastiprina arī sausās acs sindromu. Smēķēšana palielina risku saslimt ar sirds asinsvadu slimībām, kas var netieši ietekmēt arī acis veselību.
Pasargā acis darbā un sportā. Katru gadu pasaulē vairāki tūkstoši cilvēku gūst acs traumas darbā vai sportā. Traumas var novērst, lietojot aizsargbrilles.
Neļauj acīm nogurt. Daudz laika pavadot pie datora vai skatoties tālruņa ekrānā, acis tiek mirkšķinātas retāk un tāpēc nogurst. Dienas laikā izmanto 20–20–20 principu: ik pēc 20 minūtēm skaties tālumā, fokusējot skatienu 20 vai vismaz 5 metru attālumā 20 sekundes ilgi.
Kontaktlēcas izmanto pareizi. Guļot, mazgājoties un peldot ar kontaktlēcām acīs, palielinās risks saslimt ar acs infekcijām, kas sliktākajā gadījumā var beigties ar redzes zudumu.
Kontrolē glikozes līmeni, ja tev ir diabēts. Augsts glikozes līmenis asinīs bojā tīklenes asinsvadus un var novest pie diabētiskās retinopātijas, kas draud ar strauju redzes pasliktināšanos.
Noskaidro, vai ģimenes locekļiem ir (bijušas) acs slimības. Dažas slimības var būt pārmantotas. Ja tuvam radiniekam diagnosticēta makulas deģenerācija, pastāv 50% varbūtība, ka arī tev šī slimība var attīstīties. Ja ģimenē kāds ir slimojis ar glaukomu, ģimenes locekļu saslimšanas risks ar to pieaug 4–9 reizes.
Regulāri apmeklē oftalmologu. Tas nepieciešams, lai novērtētu acu stāvokli, acs slimības laikus diagnosticētu un atbilstoši ārstētu.
Lai nākotnē būtu pēc iespējas mazāk problēmu ar redzi, sāc rūpēties par savām acīm tūlīt!