“Virtuālo saules paneli” varētu nopirkt arī “parastie” iedzīvotāji – kāpēc Latvijā šādas prakses nav? 34
Vērojot pasaules pieredzi un Latvijā notiekošo, daudziem radies jautājums, kāpēc tiek dots samērā dāsns valsts līdzfinansējumu maziem projektiem, bet kāpēc mēs netaisām lielas un industriālas saules paneļu fermas, kurā cilvēki varētu nopirkt “virtuālos paneļus” – tas taču būtu ļoti prātīgi, šādu jautājumu TV24 raidījuma “Uz līnijas” skatītājs uzdeva Kasparam Melnim, klimata un enerģētikas ministram (ZZS).
Skatītājs ilustrē arī kādu Portugāles piemēru, kur šāds saules paneļu parks uzbūvēts pie HES – tur ir jau gatava infrastruktūra, kur šo elektrību novadīt.
“Pirmkārt, runājot par mājsaimniecībām, mēs gribētu dot impulsu, lai nozare kā tāda attīstās, lai cilvēkiem ir interese. Turklāt ne vienmēr cilvēks saņem maksimālo atbalstu, – atbalsts ir atkarīgs no jaudas, ko viņš uzstāda,” precizē ministrs.
Viņš kā nozīmīgu faktu arī min to, ka vēl pagājušajā vasarā saules paneļiem cenas bija pavisam citas nekā tagad, situācija tirgū ir pamainījusies, tā ir daudz labāka, – cenas saules paneļiem ir daudz zemākas un pieejamākas.
Savukārt piedāvājums par virtuāliem saules paneļiem jau būtībā daļēji tiek risināts, saka enerģētikas ministrs.
“Nākot ar jauno sistēmu, kas būs neto uzskaite, neto norēķinu sistēma, būs iespējams uzstādīt lielu apjomu paneļus, kaut vai līdz 50 megavatiem vasarnīcu teritorijā, un tad jau cilvēki var pa vairākiem īpašniekiem par to vienoties un sadalīt. Tas pēc būtības tas ir pats saules paneļu fermu stāsts,” saka ministrs.